Zeeland moet veel meer ontpolderen 22lzeelan< Deltacommissaris wil tempo met Deltawerk Wie van de vrijdag 2 november 2012 Hedwigepolder levert slechts helft op van afgesproken herstel Met het voornemen van Rutte-2 om de Hedwigepolder onder wa ter te zetten is de discussie over de Westerschelde nog niet voorbij. Integendeel. Als het aan Europa ligt, wordt nog meer ontpolderd. door Jeffrey Kutterink De natuur in de Wes terschelde is er slecht aan toe. Ne derland weet dat al jaren en heeft ook af spraken gemaakt om de rivier ge zond te maken. Na zeven jaar tal men wil het nieuwe kabinet één afspraak nakomen: de Hedwigepol der onder water zetten. Maar dat is slechts het begin. Het valt op te maken uit een ver trouwelijke brief die de Europese Commissie naar het kabinet heeft gestuurd. Dat het slecht gaat met de Westerschelde, betekent niet dat het water vies is of dat er min der zeehonden zwemmen. Een ge zonde Westerschelde heeft een meergeulensysteem, grote gebie den met ondiep water, overgangen tussen zout en zoet en zandban ken die elk tij onder water gaan. Dat alles wordt bedreigd. De oor zaak is dat het estuarium te weinig ruimte en te weinig natuurlijke dy namiek heeft. Dat komt niet alleen door verdiepingen, maar ook door dijkaanleg en landwinning. Na jaren wetenschappelijk onder zoek spreken Vlaanderen en Ne derland in 2005 af dat dringend 600 hectare nieuwe estuariene na tuur moet worden aangelegd. Niet als compensatie voor de derde ver dieping, maar om de achteruit gang van de natuur tot staan te brengen en een begin te maken met het herstel ervan. De helft van die 6oo hectare kan worden be reikt door het onder water zetten van de Hedwigepolder, de rest via maatregelen in het middengebied (tussen de oude veren Vlissin- gen-Breskens en Kruiningen-Perk- polder). Nederland voert jarenlang de afspraken niet uit wegens ver zet tegen ontpoldering. In de brief aan het kabinet legt de Europese Commissie geduldig haar ongeduld uit. Voor Zeeland is het slecht nieuws. Want er lijkt maar één conclusie mogelijk: be halve de Hedwigepolder zal er meer land onder water moeten. Hoe zit dat? De provincie legt in opdracht van het Rijk de overige 300 van de 6oo hectare estuariene natuur aan. Brussel vindt dat die maatregelen niets voorstellen. Ze persen de Westerschelde in een nauwer jasje, terwijl de rivier juist meer ruimte nodig heeft. Alleen dan zal de natuur zich herstellen. Slechts een zeer klein deel van de maatregelen bestaat uit het terug geven van land aan het estuarium: 15 hectare ontpoldering van het Zwin, nabij de Belgische grens. Aanleg van schorren bij Knuiters- hoek, Baalhoek, Bath, Hoofdplaat polder en Ossenisse herstellen de natuur volgens Brussel niet. Ach ter nog aan te leggen strekdam men ontstaan nieuwe moddervlak ten op vaste plekken. Dat is strij dig met het uitgangspunt dat het estuarium een systeem is dat voortdurend verandert. Wat Brussel betreft dragen alleen het Zwin (15 hectare) en Perkpol- der (53 hectare) bij aan het natuur- herstel. De provincie herstelt dus slechts 68 van de 300 afgesproken hectare. Brussel is helder: Neder land moet andere maatregelen ne men. Welke zegt de commissie niet, maar duidelijk is dat alleen ontpolderen soelaas biedt. Op veel compassie hoeft Nederland - en dus Zeeland - niet te rekenen. Aan de verplichting om de natuur te herstellen valt niet te tornen. Wel iswaar bepaalt Nederland hoe ze dat doet, maar dat betekent niet dat Brussel er niets over te zeggen heeft. De commissie stelt dat ze het recht heeft om op elk moment te oordelen of een lidstaat zich aan afspraken houdt. Anders zouden landen maatregelen eindeloos kun nen uitstellen. Dat Europa niet voorschrijft wanneer iets moet ge beuren, is geen vrijbrief voor uit stel. Brussel vindt ontpoldering niet onredelijk, ook al is er maat schappelijk verzet. Bovendien vindt ze dat het verlies van 600 hectare grond niet nadelig is voor de regionale voedselproductie. René Zavelberg Programma De Contacta vindt 6, 7 en 8 no vember plaats in De Zeelandhallen in Goes. Dinsdag om 17.30 uur wordt het Business Event geopend door bur gemeester René Verhulst van Goes. Het programma biedt naast drie honderd stands, verschillende workshops en lezingen van topza kenmensen en bekende Nederlan ders. Hieronder enkele hoogtepun ten. René Zavelberg, voormalig alge meen directeur van McDonald's Nederland, bijt dinsdag 6 novem ber om 18.00 uur het spits af. Om 20.00 uur geeft oud-volleybal- coach en sportmanager Joop Al- berda een masterclass over talent ontwikkeling. Jan Mulder, sportcommentator en oud-voetballer van Ajax en Ander- lecht, staat woensdag 7 november om 15.00 uur op het podium. Hij kijkt onder meer naar de zakelijke kant van de Olympische Spelen en het EK Voetbal. Twee uur later weer een oud-sport man: Hans van Breukelen, oud-keeper van onder meer PSV en het Nederlands elftal. Tegen woordig is hij zakenman. Hij vertelt over de weg naar succes. De Rabobank geeft woensdag 7 november in zijn stand vanaf 14.30 uur workshops over 'cashless beta len'. Met een betaalstickèr op je mobiele telefoon of een polsband je kun je (nu al op enkele plaatsen) meteen afrekenen. Donderdag nog maals om 19.30 uur. Jacqueline Zuidweg, de zaken vrouw van het jaar 2012, zet met haar bedrijf Zuidweg Sr Partners on dernemers weer op het goede, fi nanciële spoor. Ze spreekt woens dag 7 november vanaf 19.00 uur. Ontwerper en marketingmanager Floris van Bommel, ontwerper bij schoenenfabriek Van Bommel (sinds 1734), legt donderdag 8 no vember vanaf 17.00 uur uit hoe je met creativiteit een traditioneel merk bij de tijd kunt houden. Het programma biedt verder tal van workshops en kennissessies, onder meer over geldzaken, slim mer ondernemen en innovaties. www.contacta.nl Karlijn Nieuwets en Martijn de Groot van Grandcafé de Graan- beurs uit Terneuzen, Sabine Flipse van UnIQtalent uit Koudekerke (W) en Nina de Jongh en Monique Adriaanse van Tiaki Travel uit Mid delburg zijn in de race voor de Startersprijs 2012 van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Neder- Karlijn Nieuwets en Martijn de Groot van De Graanbeurs. ROTTERDAM - Er moet tempo wor den gemaakt met de bescherming van Nederland tegen het water. Dat is de belangrijkste boodschap van Deltacommissaris Wim Kuij- ken op het Deltacongres, dat giste ren in Rotterdam werd gehouden. Zoals het er nu naar uitziet, kan het weieens 2050 worden voordat de Nederlandse delta helemaal op orde is. „Het is aan de politiek om te bepalen of dat acceptabel is", stelt Kuijken. Zelf vindt hij het lang: „Dat is nog veertig jaar, een half mensenleven." Kuijken noemt het een prima zaak dat er in het regeerakkoord van WD en PvdA aandacht is voor de veiligheid van het land en dat de partijen geen nieuwe bezuinigin gen hebben aangekondigd. Wel kampt het Deltafonds, waar uit de projecten worden betaald, nog met een oude bezuiniging, waardoor tot 2028 nog 600 mil- - joen euro moet worden ingele verd. Kuijken werd in 2010 aangesteld als Deltacommissaris. Het is één van zijn taken om ervoor te zor gen dat zich niet nogmaals een ramp voordoet, zoals de storm vloed in 1916, de Watersnoodramp in 1953 of de massale evacuaties in 1995 toen Rivierenland kampte rp met zeer hoge waterstanden. f /SWEETDEAL.ZEELAND Deze deal koop je all<Wp JJjww-sWeetdeal.nl.' sweetdeal.nl 1 Zeeland j DEAL VAN DE DAG Geniet van een fantastisch 4-gangen keuzemenu bij Brouwerij Restaurant E melisse in Kamperland. Het restaurant is gevestigd in een modern pand dat qua uitstraling en opzet gebouwd is als \een brouwerij van rond 1880. j Volg Sweetdeal op Twitter en Facebook 6 @SWEETDEALZEELND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74