Operatiekamers in Oostburg spie en span Als de fonteinen blijven spuiten, zal de kraan elders worden dichtgedraaid B&B in hartje van oud Terneuzen Fred Lodder, hoofd ok's: almanak Jong Busstation Oostburg open vrijdag 2 november 2012 webwijs door Raymond de Frel De gemeente Terneuzen haalt noodgedwongen de broekriem aan. Het mes gaat in de eigen ambtelijke organisatie, sportclubs kunnen fluiten naar nieuwe voor zieningen en de bibliotheek moet het ook al met minder geld doen. Daar maakte u zich al eerder druk over, ook al beseffen de meeste reageerders wel dat er iets moet worden gedaan om een dreigend tekort van 5,4 miljoen euro weg te werken. Desondanks zijn het vaak juist de kleinste dingen die de meeste stof doen opwaaien. Of in dit geval, die het meeste water laten opspui ten. Een berichtje op de PZC-web- site over een bezuinigingsmaatre gel van 30.000 euro maakte name lijk nogal wat ongenoegens los. U wordt in de gemeente Terneuzen straks namelijk niet meer getrak teerd op spuitend water. Tenzij de gemeenteraad volgende week don derdag besluit dat de gemeentelij ke fonteinen nog wel gewoon voor een mooi straatbeeld moe ten zorgen. Er is namelijk ook nog zoiets als 'volksgezondheid', betoogden raadsleden Ronald Lippens (CDA) en Rian de Feijter (TOP/GB) vori ge week in een commissievergade ring. Drooggelegde fonteinen kun nen legionellabesmettingen, botu- lisme en algenvorming in de hand werken. En vissen? Die kun nen door zuurstofgebrek het zwemmen voor eeuwig drijven in ruilen. Wethouder Jaap Bos gaf aan de gevolgen voor de volksge zondheid te willen onderzoeken. „En hoeveel gaat dit onderzoek kosten? Is daar al onderzoek naar gedaan?", wil reageerder 'Terneu- zense' weten. 'Druppel op de gloeiende plaat* TERNEUZEN - De vriendinnen Frea- lien Tak en Kristin van Buffel ho pen begin volgend jaar een bed breakfast te openen in het pandje 'Kandeel 11' in het oude deel van de Terneuzense binnenstad. Tak kreeg het pandje in het vizier, door haar werk in de naburige lunchroom De Rode Beuk. „In mijn vorige woonplaats Lamswaar- de had ik ook een bed break fast. Ik wilde dat in Terneuzen ook weer oppakken. Als alles lukt zoals we het voor ogen hebben, maken we echt een uniek onderkomen", WUB H IW.H WWW >,W ill a „De oude operatiekamers voldeden nog aan alle eisen, maar die worden wel steeds strenger. Bovendien wa ren bepaalde, dure onderdelen aan vervanging toe. We hadden de keuze tussen relatieve stilstand en een gro te stap voorwaarts. We hebben dat laatste gekozen." snapt niet dat Bos vertelde dat de brandweer kan helpen om vis sterfte te voorkomen. 'De brand weer doet dat werk voor niets? Ra re vorm van bezuinigen, hoor!' Reageerder 'Kruisspeldje' vindt dat De Feijter gelijk heeft met haar verzoek om de fonteinen en kele uren per dag aan te zetten, omdat Terneuzen graag de band met het water wil versterken. „Je kunt merken dat het college van B en W uit mannen bestaat Het wordt tijd dat er een vrouwelijke visie en huishoudplan in de wet- houderij komt", reageert Kruis speldje. 'Inwoner Axel' vindt dat Lippens en De Feijter veel te snel iets roe pen. „In een boel vijvers was nooit een fontein of iets derge lijks, maar toch zwommen er vis sen. In Axel hebben we ook een fontein, die veel kost aan onder houd en stroom.... Lippens en De Feijter kunnen zich beter druk maken over het geldverslindende streekmuseum in Axel." Dat mag deze inwoner natuurlijk vinden, al is het wat flauw om het museum in deze discussie te be trekken. Anderzijds raakt hij wel de kern. Het is ook de vraag die. de raadsleden altijd van het colle ge van B en W krijgen: wilt u niet op dit punt bezuinigen, zeg dan maar op welk punt wel. 'Terneu zense' snapt die gedachte wel en vraagt indringend: „Doe in ieder geval die rotfontein bij het stad huis in Terneuzen uit. Als je daar langs moet en de wind staat ver keerd..." Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage on deraan een bericht. door Martijn de Koning Geen grote halogeenlampen meer in de ok's, maar kleinere ledlampen. De voorbereiding vindt voortaan plaats in de nieuwe 'opdekruimte' Goh, opereren jullie daar nog? Eerste me dewerker operatieka mers Petra Jongman hoort ze regelmatig: mensen die denken dat het zieken huis in Oostburg inmiddels volle dig is 'uitgekleed'. „'Ach, een keer of zeventig in de week', antwoord ik dan", vertelt Jongman. „En dan kijken ze toch verbaasd..." Dat ZorgSaam de afgelopen maan den fors investeerde in het vernieu wen van de operatiekamers, is een teken dat de zorgorganisatie het Antoniusziekenhuis niet afschrijft. Integendeel. „Alle kleine operaties, waarbij mensen dezelfde of de vol gende dag naar huis kunnen, vin den hier plaats", verklaart hoofd operatiekamers Fred Lodder. „Je kan dan denken aan kijkoperaties, staar, spataderen, oorbuisjes, aman delen, dat soort zaken." De oude operatiekamers in Oost- burg waren best nog bruikbaar, verklaart Lodder. „Maar om alle re gels te voldoen, moesten we be- aldus Tak. Het huisje telt maar der tig vierkante meter. Tak: „Er is ruimte voor maximaal twee bed den, al zit er ook nog een kleine vliering in. Daar zou ook nog ie mand kunnen slapen. Komende winter moeten een wc, douche en keukentje worden geplaatst" Kan deel 11 had al meerdere bestem mingen. Zo was het een curiosa- winkeltje en veel langer geleden een viswinkel. Ook naast Kandeel 11 wordt flink verbouwd. Daar kan na renovatie een winkel of horeca gelegenheid van worden gemaakt. Petra Jongman, eerste medewerker van de ok's, kan op haar computer de luchtconditie in de verschillende ruimten zien. paalde dingen aanpassen. Toen hebben we gezegd: dan maar heel goed in één keer." Na drie maanden verbouwen is het verschil nu te merken, vinden Lodder en Jongman. Zeker omdat in de tussentijd een tijdelijk, ge huurd gebouw achter het zieken huis dienst deed als operatie-afde ling. Dat wacht nu op transport richting de eigenaar, waardoor Lodder nog even kan laten zien waar het 'operatieteam' de afgelo pen drie maanden zijn werk deed. Voor een le'ek is het lastig inschat ten of zo'n ruimte wel of niet vol doet. Lodder verzekert van wel. „Dit zijn ook niet zomaar een paar containers, hoor. Het zijn mobiele operatiekamers, gehuurd van een gespecialiseerd bedrijf uit Enge land. Je moest eens weten wat die dingen kosten." Een beetje improviseren was het wel, erkennen Lodder en Jongman. Hoewel de pe riode ook leerzaam was. „Je wordt gedwongen flexibel met de situatie om te gaan. Dat is soms best nut tig", geeft Jongman aan. Toch zijn ze blij dat ze sinds maan dag terug zijn op hun eigen stek. Hun afdeling is alleen aan de inde ling van de ruimten (zoals opera tiekamers, uitslaapkamer, kantoor en verkleedruimten) nog te her kennen. Daarbinnen is praktisch alles veranderd; nieuwe kasten, deuren, wanden en plafonds zijn de meest zichtbare, maar minst op zienbarende veranderingen. „Ver reweg de belangrijkste aanpassin gen zijn onzichtbaar: die zitten in het plafond", verklaart Lodder. Daar immers wordt de ventilatie van de lucht in de operatiekamers geregeld, en die moet aan strenge eisen voldoen. „Als we hier nog een tijdje door willen, en dat wil len we, dan moeten we vooral wat dat betreft met de tijd mee." Tip? redactie@pzc.nl Ze beschouwt zichzelf als een jonge moeder. Ze gaat blijmoedig - volgens haar collega's soms iets té blijmoedig danwel luidruchtig - door het leven. Laatst ging het gesprek bij haar huis over vakanties en vliegreizen. Haar spruiten - 9 en 11 jaar jong - hebben inmiddels al aardig wat luchtkilome- ters gemaakt en kijken niet meer op van een paar uurtjes vliegen naar zonnige oorden. „Nou", groef moe der in haar geheugen, ik was er ook vroeg bij hoor. Ik was geloof ik vijf toen mijn vader en moeder met mij naar Benidorm vlogen." Het verhaal moest éven verwerkt worden. Na een korte stilte kwam dan toch de prangende vraag van haar jongste zoon: „Waren er toen houten vliegtuigen dan?" 1. Ton voor viering 200 jaar ZeVla 2. Spookfacturen bij clubs en winkels 3. Jong internetbedrijf failliet BUSSTATION Beelden van het nieuwe busstation in Oostburg zijn te bekijken op de web site van de PZC: www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto OOSTBURG - Sinds gisteren maken bussen gebruik van het nieuwe bussta tion aan de Torenweidelaan in Oostburg. De oude haltes, in de straat zelf, zijn verdwenen. Voor de aanleg van het station werd een deel van de par king van het ziekenhuis gebruikt. Die is daarom achter het busstation uitge breid. Het ziekenhuis zelf ligt, na het verwijderen van bosjes en bomen, nu een stuk beter in het zicht. Zie de video op www.pzc.nl foto Peter Nicolai MEEST CELEZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70