21 keer euthanasie via levenseindekliniek 'Met twee ton publiek geld op vakantie' 1 loeii Bezuinigingen?! 1 schoenenreus! 61 binnenland 1 1 Alle dames-, heren-, kinder-, sportschoenen en kleding '1 Over zes weken uitspraak in zaak orka Morgan vrijdag 2 november 2012 Vanaf maart 456 verzoeken om hulp Sillds Tachtigjarige Oorlog door Koos van Wees DEN HAAG - Ruud Lourens (63) uit Roermond had MS en was van zijn nek tot aan zijn tenen ver lamd. Hij vroeg vanaf 2007 ver schillende keren om euthanasie, te vergeefs. 'Er is een verschil tussen lichamelijk en geestelijk lijden. Hij heeft geen pijn', kreeg zijn vrouw Wilma onder meer te horen. Op 19 augustus 2012 overleed Ruud alsnog via euthanasie. Een arts en verpleegkundige van de sinds maart bestaande Levensein dekliniek dienden hem de midde len toé waaraan hij overleed. „Hoe raar het ook klinkt, hij ver heugde zich erop. Hij zag de arts als zijn verlosser. Hij is heel rustig ingeslapen", vertelde zijn weduwe gisteren op een congres over de Le venseindekliniek. Ruud is een van de in totaal 21 mensen aan wie sinds de opening in maart door de Levenseindekliniek euthanasie werd verleend. Hun eigen arts wil de het niet doen, om uiteenlopen de redenen. Na inschakeling van de dokters en verpleegkundigen van de Levenseindekliniek besloot de eigen arts in dertig gevallen als nog mee te werken aan euthana sie. Meestal omdat duidelijk werd dat er geen 'gedoe' van zou ko men. „Dat is ook ons streven, dat we al snel overbodig worden omdat de eigen arts het wél wil doen", aldus Jan Suyver, voorzitter van de Le venseindekliniek. De kliniek is op dit moment niet meer dan een kantoor in Den Haag waar de verzoeken om eutha nasie worden beoordeeld en wor den doorgegeven aan ambulante teams van artsen en verpleegkun digen. Tot 21 oktober kwamen er 456 verzoeken binnen. „Voornamelijk aandoeningen die niet direct levensbedreigend zijn, maar wel uitzichtloos en ondraag lijk voor de hulpvragers", aldus een toelichting op het congres waar de cijfers werden gepresen teerd. Vaak ook met een psychiatri sche voorgeschiedenis, bleek daar uit. Veel hulpvragers wachten nog op antwoord, een kwart ziet ervan af, een deel is overleden, en een an der deel voldeed niet aan de voor waarden, zoals eerst een verzoek doen bij de eigen arts. Constance de Vries-Ekkers, huis arts, en verbonden aan de kliniek, vertelde gisteren hoe mooi het soms kan zijn. Zoals met de negen tigjarige vrouw die bijna blind, in continent, moeilijk lopend, geen medewerking kreeg van haar ei gen huisarts. Toen na toetsing op de zorgvuldigheidseisen van on draaglijk en uitzichtloos lijden tot euthanasie werd besloten, stond haar familie om haar heen. Er was champagne, er werden foto's ge maakt met kinderen en kleinkinde ren. „Haar zoon nam haar in haar armen. 'Is dit echt wat u wilt?', vroeg ik. Ze zei: 'natuurlijk is dit wat ik wil'. Binnen tien seconden was ze in coma, niet veel later stop te haar hart." De keren dat de Levenseindekli niek in actie is gekomen, zijn be oordeeld door de regionale toet- singscommissies-euthanasie. In al le gevallen is aan de wettelijke voorschriften voldaan, vertelde de voorzitter van die commissies, Wil ly Swildens. En dat is maar goed ook, meende Roger van Boxtel, topman van zorgverzekeraar Menzis. Hij maak te bekend dat zijn bedrijf de han delingen van de kliniek voortaan vergoedt. „Maar houdt u aan de spelregels. Zoniet, dan is het onmo gelijk u te steunen." AMSTERDAM - Jonge trommelaars openen de beursdag van NYSE Euronext. Sinds 2008 is de traditie, die dateert van de Tachtigjarige Oorlog, in ere her steld. De Spanjaarden probeerden tijdens de oorlog een schip met buskruit in de Amsterdamse binnenstad tot ontploffing te brengen. Het doel was de LEIDEN - Mag een universiteitsbe stuurder met twee ton aan publie ke middelen een jaar op vakantie gaan? SP-Kamerlid Jasper van Dijk wil het graag weten van de minis ter van Onderwijs. Scheidend rector magnificus en be stuursvoorzitter Paul van der Heij den van de Universiteit van Lei den heeft bijna veertien maanden verlof, met doorbetaling van zijn salaris van ruim 200.000 euro per jaar. Direct daarna gaat hij met ver vroegd pensioen. Na zijn lange ver lof is hij van plan om een onbetaal de aanstelling bij de universiteit aan te nemen. Van Dijk vindt dat bestuurders on der de normale CAO moeten val len. „Op die manier gaan dit soort exorbitante regelingen tot het ver leden behoren. Of zo'n 'sabbatical' moet voor al het personeel gel den", licht hij zijn Kamervragen aan de minister toe. In een reactie noemt de raad van toezicht van de universiteit de sabbatical 'volstrekt redelijk'. „De raad wijst erop dat voor decanen aan deze universiteit eveneens een sabbatical-regeling geldt", zo schrijft de raad van toe zicht. Dat het salaris van Van der Heij den hoger is dan de recentelijk in de Tweede Kamer afgesproken nor mering voor topfunctionarissen in de publieke en semipublieke sec tor, is volgens de universiteit ook goed verklaarbaar: bij zijn aantre den in 2007 bestond die norme ring nog niet. Toen Van der Heij den bestuursvoorzitter werd, is in zijn contract afgesproken dat hij na vier jaar dienst zes maanden verlof opbouwt. Na zijn dienstver band van zes jaar, krijgt hij dus ne gen maanden. Daarbij worden vijf maanden opgeteld die hij had op gespaard tijdens zijn werkzaamhe den bij de Universiteit van Amster dam. Van der Heijden wordt in fe bruari volgend jaar, tijdens de Dies Natalis van de universiteit, op gevolgd door Carel Stolker. Van Dijk spreekt van een 'typisch voorbeeld' van een deal tussen de raad van toezicht en de raad van bestuur. „Het is een soort cadeau tje, een sabbatical van ruim twee ton per jaar." 2® halve prijk 'Bij aankoop van 2 artikelen, beide voorzien van een kaartje '2e halve phis', kriiat u oo het aoedkooDSte artikel 50% extra kortinc M.u.v. folderartikelen, 'meer stuks aanbiedingen', rubber laarzen, pantoffels, snowboots en accessoires. n Ook online op www.schoenenreus.nl AMSTERDAM - De uitspraak in de bodemprocedure tegen het over brengen van orka Morgan naar Te- nerife is over 6 weken, op donder dag 13 december. De zaak diende donderdag bij de rechtbank in Am sterdam. De Orka Coalitie spande de proce dure aan in een nieuwe poging om de orka alsnog met haar fami lie aan de kust van Noorwegen te herenigen. Morgan werd in juni 2010 verzwakt aangetroffen in de Waddenzee en ondergebracht bij het Dolfinarium in Harderwijk. De Orka Coalitie spande al eerder een aantal rechtszaken aan, maar kreeg tot nu toe geen gelijk. Delta park Neeltje Jans in Zeeland en de Free Morgan Group sloten juli 2011 een intentieverklaring af in een poging Morgan naar Neeltje Jans over te laten plaatsen. Ook de- rt ze zaak werd afgewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6