Beroemd door een stoel met wonen7 H Kabouterhuisje voor zeven kleinkinderen vrijdag 2 november 2012 Saloon-tafel, uit de Endless-collectie. één draad reet veel waardering. Toen hij een jaar later in Milaan als zelf standig ontwerper terugkeerde, had hij de techniek verder'aan- gescherpt en kon hij veel meer vormen produceren. Met de lamp Satellite als blik vanger presenteerde Vander Kooij in Milaan een complete collectie meubelen: een stoel, een tafel en een schommelstoel. De robotarm kon nu niet alleen ronde vormen maken, maar ook nog veel gelijkmatiger kunststof draad 'leggen'. Die presentatie trok de aandacht van diverse musea. Zowel het Stedelijk Museum in Amster dam als het Museum of Modern Art in New York kochten het werk van Vander Kooij aan. Door alle aandacht groeide de Dirk Vander Kooij 2011: Winnaar Dutch Design Award Winnaar DMY Award Berlijn Genomineerd Brit's Insurance Awards Genomineerd Sanoma Woon Award werkplek van Vander Kooij al snel uit tot een heus bedrijf waar nu vier mensen aan het werk zijn. Het bedrijfje is geves tigd in de oude Philips- fabriek, die door Piet Hein Eek in Eindhoven is omgetoverd tot ontwerpwalhalla. Wie wil, kan daar precies zien hoe de collec tie wordt gemaakt. Volgens kenners - bijvoorbeeld de directeur van het Vitra De signmuseum - is de toegankelijk heid van de ontwerpen van Dirk Vander Kooij een belangrij ke reden voor zijn succes. Zo kost een stoel uit de Endless- collectie geen duizenden euro's, maar heb je deze al voor iets meer dan 8oo euro. „En dat von den we eigenlijk nog te duur", stelt Vander Kooij. „Het pro bleem van de Endless-stoel is dat deze door de dunne, kunst stof lijn veel tijd kost om te pro duceren. Met de nieuwe stoel, de Fat Chair, hebben we dat op gelost", zegt Vander Kooij. Het nieuwe idee kwam toen Vander Kooij werd gevraagd een tafel te ontwerpen voor de lobby van een theater. Hij maak te een onderstel volgens zijn kunststofdradentechniek. Die constructie moest aan het blad worden gemonteerd. Een draad waarmee het blad werd inge- Fat Chair. klemd, zorgde voor de benodig de stevigheid. Maar daarvoor was de draad die Vander Kooij op dat moment produceerde te dun. Met een dikkere variant lukte het wel. Die dikkere draad bleek bovendien een goede ba sis voor het nieuw zitmeubel, de Fat Chair. „Het resultaat is dat we deze nieuwe stoel veel sneller kunnen maken met een dikkere draad. Het belangrijkste verschil is echter dat deze niet uit één stuk is, maar uit twee delen bestaat. We denken dat deze tussen de 300 en 400 euro gaat kosten." Voorlopig heeft Vander Kooij de wind nog behoorlijk in de rug en lijken de mogelijkheden van de robotarm nog lang niet uitgeput. Vander Kooij is boven dien op zoek naar een tweede robotarm. Behalve een verhoog de productie, zal dat ongetwij feld ook nieuwe ideeën in het hoofd van de ontwerper genere ren. Want Dirk Vander Kooij is im mers nog maar net begonnen. www.dirkvanderkooij.nl Reageren? wonen@wegener.nl Niet eik tweede huisje staat in mondain Monte Carlo of in ongerept Varmland. fï7 De meeste staan in eigen tuin, door Jan van Mullem Met zo'n sprookjesachtig tweede huisje in de tuin heb je de (klein)kinderen vast heel vaak over de vloer. Annet van Garderen: „Dat is waar. We hebben zeven kleinkinderen, in de leeftijd van 3 tot en met 8 jaar. Er zijn dagen waarop ze er allemaal zijn. Dan is het een continu heen en weer-geloop tussen de speelzolder in huis en het kabouterhuisje in de tuin, zoals we ons tweede huisje noemen. Het is groot genoeg voor de vijf jongens en twee meisjes om er samen te spelen." En als de kinderen later uit het kabouterhuisje zijn ge groeid, krijgt het die opslagfunctie dan terug? „Nee, dat zou zonde zijn. Het blijft zo - ook al wil on ze Floor van 8 er graag een dakkapel opl Het lijkt ons mooi als de kleinkinderen later, als ze volwassen zijn, hun eens zo geliefde kabouterhuisje nog kunnen zien en dan zeggen: „Kijk, daar hebben we vroeger al jaren lang veel plezier gemaakt." Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl je hoeft niet helder ziend te zijn om te weten waar die naam vandaan komt. „Klopt, het thema laat niets te raden over: ka bouters! Dat was een idee" van onze dochter Annemarie. Iedereen vindt kabouters leuk, zei ze. Dat is gebleken. Niet alleen de kleinkin deren genieten ervan, hun ouders en wij heb ben ook met plezier meubeltjes, schilderij tjes, gordijnen en speel goed uitgezocht. Het meeste komt van rom melmarkten. Ik herin ner me nog dat we het houten fornuisje koch ten, op een kleedjes- markt Het meisje dat het aanbood, kon er nauwelijks afstand van doen, zo verknocht was ze eraan. De grote kast hadden wij nog op zolder staan; de eier- kist en het schoolbord zijn met een bijzonde re techniek van gelakte papieren servetten be werkt. Staat vrolijk!" Annet en Wim van Garderen hebben een huisje voor hun kleinkinderen. foto's WvG Het valt me op dat het er zo netjes uitziet. „Haha, dat is voor de foto in de krant. Ik heb gepoetst. Maar héél rommelig maken ze het niet En ach, als dat een keer wel zo is, is dat nog geen probleem: de kinderen spe len een volgende keer zo weer verder. Ook nu trou wens, in de winter. Het huisje heeft dubbel glas, is goed geïsoleerd. Dat heeft Wim gedaan, al was het eer der - vóór de metamorfose - ook al prima. Toen stal den we er 's winters de tuinstoelen en de buxussen." NAMEN Annet (59) en Wim van Garderen (62) BEROEPEN Annet: „We genieten samen van Wims prepensioen" WOONPLAATS Ermelo TWEEDE HUISJE sinds 2004 in deze stijl FUNCTIE speelhuisje voor kleinkinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43