W wonen D 3 ST tD 6 Gember Tegeltjeswijsheid vrijdag 2 november 2012 Cautleya spicata Robusta. foto RvdK Soms is het zelf op kweken van plan ten kinderlijk een voudig. Neem gember. Je gaat naar een groenteman of een oosterse winkel, je koopt een paar wortelstok ken van gember, je neemt een bloempot, stopt de wortels erin en voila: je kunt gaan putten uit je ei gen voorraad van zelfge kweekte gember. Gember is niet honderd procent winterhard, 's Zomers kun je de plant op warme dagen buiten zetten, maar het blijft een kamerplant. Neem een ruime pot, liever nog een schaal, en leg de wortelstokken plat op de potgrond. Druk ze aan, zodat ze voor de helft onder de grond verdwijnen. Zet gember op een warme plaats, maar niet in de volle zon.- Gember behoort tot de gemberftunilie, de Zingiberaceae,_ net als andere specerijen die in de oosterse keuken worden gebruikt, zoals kurkuma en kardemom. Er zijn veel vaste planten uit de gemberfamilie die bij ons net wel/net niet winterhard zijn. Het hangt er vanaf waar je woont; Vlissin- gen-biedt meer mogelijkheden dan Winterswijk. Wie met planten uit de gemberfamilie in de tuin wil experimenteren, kan beginnen met Cautleya spicata Robusta; een forse, vaste plant, met blad dat aan dat van een canna doet denken en met orchi- dee-achtige bloemen in de zomer. De cautleya is een plant die je niet gauw over het hoofd ziet: aan stengels van bijna meter lang ver schijnen in de zomer langgerekte bloemspitsen vol amberkleurige bloemen, gevat in een rode kelk. De meest gekweekte vorm 'Robusta' is robuust en ste vig, zodat je de plant niet hoeft te stutten. Er zijn meerdere soorten cautleya's. Vooral de laat ste tien jaar zijn er nieuwe soorten geïntroduceerd, waaronder een met gele bloemen die erg winter hard schijnt te zijn. Cautleya's groeien in China, maar de meeste komen uit de Himalaya. In de tuin doen ze het goed in de halfschaduw, in humusrijke grond. Maar als je foto's ziet van cautleya's in het wild, zie je ze vooral op rotsen en zelfs op boomtakken groeien. Cautleya's hebben een bijzonder lange bloeitijd; ze begin nen in juni en gaan door tot eind september. Cautleya cath- cartii, een zeldzame soort met rood aangelopen blad, bloeit zelfs door tot in november. Wife deze soort zoekt, kan hem ook tegenkomen onder een andere naam: Cautleya gracilis. In de tuin plant je Cautleya's het best onder bomen of strui ken, in vochtige, voedzame grond. Plant ze diep, minstens ïo centimeter grond bovenop hun wortelstokken, zodat ze niet al bij het eerste nachtvorstje in moeilijkheden komen. De plant heeft er een handje van zichzelf in de grond naar boven te werken, omdat hij nieuwe wortelstokken bovenop oude vormt Graaf hem daarom om de vijfjaar op en plant hem dieper terug. Dan moet hij het eerst wel vijf jaar uit houden. Zeker als je hem 's winters afdekt met een flinke hoop blad, moet dat lukken. Zelfs in Winterswijk. De info op het scherm van je smartphone op een 'tegeltje' aan je muur in huis; dat is - simpel gezegd - het idee achter tiLumi. Op de tiLumi Tile (399 euro), een tegel van 40 bij 40 centime ter aan je huiskamermuur, kun je persoonlijke berichtjes ontvan gen. Bijvoorbeeld een hartje, af komstig van je partner. Of een weergave van Tower Bridge, ge stuurd door een vriendin die laat weten dat ze in Londen is. Maar ook andere meldingen zijn moge lijk. Zoals file-info, de AEX-aan- delenJkoers of een zandloper die de kinderen vertelt hoe lang ze mogen opblijven. Alle berichten kunnen worden verstuurd of op geroepen via de website van tiLu mi, per sms of gratis via een app. TiLumi biedt ook een tablet aan (649 euro), die hetzelfde doet als de Tile, maar 'magisch oplicht' als er een bericht op verschijnt. S www.tilumi.nl ie de vroegste ontwerpen van Dirk Van der Kooij be kijkt, vraagt zich ongetwijfeld af waar de Eindhovenaar zijn succes aan te danken heeft. Zijn stoel Endless Pulse is hoekig en gemaakt van hard plastic, wat het de kijker niet makkelijk maakt deze mooi te vinden. Het is dan ook vooral de zelf ontwikkelde tech niek waarmee Vander Kooij in eerste instantie de aandacht wist te trekken. Voor zijn afstudeerproject aan de Design Academy Eindhoven liet Vander Kooij zich in 2010 inspireren door het fenomeen 3D-printen. Een techniek die op dat moment, met dank aan bedrijven als Shapeways en Freedom of Creation, aan een stevige opmars bezig was. Het grootste nadeel van die printers is dat het nagenoeg onmogelijk is er grote objecten als meubel stukken mee te maken. De col lecties bestaan dus vooral uit lampenkappen en accessoires als hoesjes voor de mobiele tele foon. Het lukte Dirk Vander Kooij echter wél grotere spullen te printen. Hij liet zich voor zijn werk juist niet inspireren door de allernieuwste generatie prin ters, maar door een oude tech niek. „Dit principe bestaat al dertig jaar. Oudere machines waren minder precies. Hierdoor kon je, door goed te kijken, zien hoe de vorm werd opgebouwd met een heel dun lijntje, dat zorgvuldig heen en weer bewo gen werd om zo efficiënt moge lijk en zonder verspilling de vorm op te bouwen", legt Dirk Vander Kooij uit. Dat wilde hij ook en de Eindho venaar ging op zoek naar een ro bot die dat precies voor hem zou kunnen dóen. In China vond hij een tweedehands ro botarm, die jarenlang was inge zet om pallets te verplaatsen. Vander Kooij paste de software van de robotarm aan en mon teerde op de punt een spuitsys- teem, dat het mogelijk maakte een draad gerecycled plastic te verwerken. Vander Kooij had nu zijn eigen 3D-printer, waar mee hij zijn eigen meubels kon maken. Het eerste model - dat nu nog steeds is te zien in het atelier van Dirk Vander Kooij bij de Piet Hein Eek-fabriek in Eindho ven - was een stoel die gemaakt is van gesmolten druppels plas tic, die door de robotarm aan el kaar waren geplakt. Toch heeft ook die stoel al in zich wat Van der Kooij de 'oervorm' van zijn ontwerpen noemt Voorname lijk nog bepaald door technolo gische beperkingen. „In het be gin was het kleine robotgeheu gen een beperking, de geometri sche en hoekige vormen zijn daar het gevolg van. De pulse- structuur was destijds een gege ven, we konden niet anders", vertelt Vander Kooij. Na zijn afstuderen ging het ont werp direct de wereld over. In 2010, toen de stoel nog onder deel van de Design Academy-ex- positie was, trok het ontwerp veel aandacht. Met name in het designmekka van de wereld - de jaarlijkse Salone del Mobile die in april in Milaan wordt ge houden - kreeg Vander Kooij di- Ontwerper Dirk Vander Kooij (1983) is een schoolvoorbeeld van hoever je kunt komen met een goed idee. Zo won de Eindhovenaar al een Dutch Design Award en werd zijn werk door diverse toonaangevende musea aangekocht. En dat allemaal dankzij een tweedehands robotarm en een goed idee. door Cor-Peter Pasma De tweedehands robotarm die Dirk Vander Kooij in China kocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42