Immer met de blik vooruit cultuur 113 Ook Zeeland leest 'Donkere kamer van Damokles' agenda Online Zeeuws Woordenboek vrijdag 2 november 2012 Hugh Cornwell, vroegere frontman van The Stranglers, treedt op in 't Beest in Goes 't Beest in Goes heeft maandag een grote naam in huis: Hugh Cornwell. Ja renlang was hij de frontman van The Stranglers. Nu heeft hij net een nieu we eigen plaat uit: Totem Taboo. door René de Dreu De blik vooruit, de geest gescherpt en dan ontdekken waar dat toe leidt... Met die filosofie lukt het Hugh Cornwell (63) met elk rockalbum iets verrassends toe te voegen aan een al om vangrijk oeuvre. De helft van zijn muzikale car rière (van 1979 tot 1990) investeerde hij als zan ger, gitarist, songschrijver en frontman in de in middels legendarische Engelse punk- en new- waveband The Stranglers. Een kleine twintig miljoen albums met wereldhits als Peaches, No More Heroes en Golden Brown gingen van die band over de toonbank. Cornwell voelde zich na zeventien jaar en tien albums gevangen in dat succes, dat in zijn ogen tot een creatieve stilstand zou leidden. Hij ver liet de band en begon aan zijn solocarrière, waarvan onlangs ook al het tiende product To tem Taboo het licht zag. Het verschijnen van dat album is de reden o'm met twee trouwe mu zikanten opnieuw in pop- en rockzalen her en der in de wereld zijn ontdekkingen te laten ho ren. Met The Stranglers positioneerde Cornwell zich tussen punkbands als The Sex Pistols, Ra- mones en The Clash. De rebellie, directheid en het shockeren zaten in teksten en muziek ver pakt. Een stijl die hij eigenlijk nooit heeft losge laten. Nog steeds weet hij mensen tegen zich in het harnas te jagen. Op Totem Taboo is het niet anders. Voor dit album trok hij naar Chicago en werkte daar sa men met Steve Albini, die dat eerder deed met onder anderen The Pixies, PJ Harvey en Nirva na. „Als de songs voor negentig procent af zijn, duik ik met muzikanten de studio in. Uiteinde lijk neem ik als enige de beslissing of iets echt af is. Een groot verschil met het werken in een band." „Een album blijkt achteraf altijd op een soort conclusie van een periode in je leven, de reflec tie van wat je intrigeerde, waar je mee bezig was, wat inspireerde, welke mensen je ont moette. Totem Taboo is deels gebaseerd op de essays die Sigmund Freud. Hij liet zijn psycho analyse los op sociale rituelen. Op die manier keek ik ook naar de heilige huisjes in de moder ne westerse samenleving." De muzikale verpakking vertoont invloeden uit de jaren zestig van bands als The Kinks, The Doors en Lou Reed. Muziek met een rauw rockrandje en een 'back to basics' gevoel. „Ik maak iets en vraag me soms zelf af waar het vandaan komt. Thuis hoorde ik al zoveel soor ten muziek. Ieder gezinslid had een eigen smaak. Jazz, klassiek, blues, sixtiesrockalles kwam voorbij. Zelf ging ik voor de rock-'n-roll: Chuck Berry, Bo Diddley. In Spanje ontdekte ik de kracht van Manuel de FaÜa en zijn ma nier om klassieke muziek te maken. Het lijkt alsof je geen controle hebt op al die invloeden, totdat er iets ontstaat" Muziek houdt Hugh Cornwell fit. „Het reizen en mensen ontmoeten wakkert nieuwe creativi teit aan." Die vertaalt hij niet alleen in muziek, maar ook in boeken. Korte en langere verhalen, maar ook reflecties op de songs die hij schreef voor en met The Stranglers The Stranglers: Song by Song, 2001). Die groep blijft een niet te wissen deel van zijn leven uitmaken. Dat komt tot uiting in zijn shows. Vaak speelt hij de integrale versie van zijn laatste album en past hetzelfde procédé toe op een Stranglersalbum. „Een soort heruitvin den van de muziek. Deze toer met integraal To tem Taboo en het tweede album van The Stranglers: No More Heroes uit 1977." De andere Stranglers bleven als band verder werken. Een keuze die Cornwell snapt. Voor hem was het plezier van muziek maken en grenzen verleggen echter belangrijker dan het succes. Een houding die juist heeft bijgedragen aan de populariteit van de punkband. „Steeds risico's durven nemen en op onverwachte mo menten met muzikale ideeën een bijna com merciële zelfmoord plegen. Niet aanmodderen, maar doorgaan en inspiratie omzetten in mu ziek, immer met de blik vooruit en nieuwsgie rig blijven naar wat het oplevert." Hugh Cornwell, maandag 5 november in 't Beest, Goes. Zaal open: 20.00 uur. Aanvang: 21.00 uur. GOES - Nederlanders-worden deze maand aangemoedigd massaal De donkere kamer van Damokles te gaan lezen. De roman van Willem Frederik Hermans uit 1958 staat dit jaar centraal tijdens de jaarlijk se leesbevorderingscampagne Ne derland Leest. Openbare bibliothe ken verstrekken het boek - in een speciale pocketeditie - tijdens deze periode gratis aan hun leden, zo lang de voorraad strekt. In Den Haag werd donderdagoch tend het landelijke startsein voor Nederland Leest gegeven. Dat ge beurde in aanwezigheid van Rup- recht Hermans, zoon van de in 1995 overleden auteur. In Zeeland luidde 's middag onder anderen de Goese burgemeester René Verhulst de campagne in. In de plaatselijke bibliotheek deelde hij exemplaren van De donkere ka mer van Damokles uit aan bezoe kers, las eruit voor en bezocht de donkere kamer die de bibliotheek heeft ingericht Nederland Leest is een initiatief van de stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek in samenwerking met de Vereni ging Openbare Bibliotheken en wordt voor de zevende keer geor ganiseerd. Vorig jaar stond Het le ven is vurrukkulluk van Remco Campert centraal. Daarvoor waren dat De grote zaal van Jacoba van Velde, Oeroeg van Hella S. Haasse, Twee vrouwen van Harry Mulisch, De gelukkige klas van Theo Thijs- sen en Dubbelspel van Frank Marti- nus Arion. Burgemeester Verhulst leest voor in de bibliotheek. foto Willem Mieras Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Zeeuwse Museumnacht, in teken van 'Ontdek de Zeeuwse Ziel', vandaag van 20.00 tot 24.00 uur. Voor deelnemende Zeeuwse musea en complete program ma, zie: www.zeelandmuseumland.nl. Cadzand Naughty Ladies Night. Sporthal, 20.00 uur Middelburg Presentatie boek Zeeuwlingen. Zorgcentrum Rustenburg, 10.30 uur Presentatie debuutroman Bevlekt ont vangen van Nicolle Poort. De Drvkkery, 16.30 uur Lezing prof. dr. B. Feringa over 'De kunst om klein te bouwen', Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur Terneuzen Lezing over Salvador Dali. Porgy en Bess, 20.00 uur Themafeest: Night of the Living Dead. De Pit, 22.00 uur PODIUM Arnemuiden Concert Flip Markwat Jan Vayne. Gereformeerde kerk, 20.00 uur Goes Erik van Muiswinkel (uitverkocht). De Mythe, 20.00 uur Tribute Creedence Clearwater Revival. Podium 't Beest, 20.30 uur Heinkenszand Reis naar het Wilde Westen met Euter pe, Julio Melio, East River Dancers e.a. De Stenge, 19.30 uur Kamperland Brits bluesduo Tommy Allen Johnny Hewitt. Café Havenzicht, 21.00 uur Krabbendijke Kleinkunstprogramma 'Niet Aaien', Hoogeboom/Marée en Van der Winkel. De Meiboom, 20.00 uur Middelburg The Dutch Eagles: This is Hotel Califor nia too!', Schouwburg, 20.00 uur Nihad Hrustanbegovic (accordeon) met 'Magnus Opus 12'. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Concert Anton Steek (barokviool) Marieke Spaans (klavecimbel). Doopsgezinde kerk, 20.00 uur Jonge postpunkers Rats on Rafts. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Oostburg Vocaliste Sam Pari met Country Roots. Ledeltheater, 20.15 uur Terneuzen Ellen ten Damme met 'Spitz!' Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen 'Lang Weekend', Zeeuwse Komedie. Vestzak'99, 20.30 uur. GOES - Matthijs de Muijnck, stu dent commerciële economie aan de HZ in Vlissingen, heeft het onli ne Zeeuws Woordenboek gelan ceerd. De website bevat op dit moment zo'n 1200 woorden. Het gaat om de meest voorkomende woorden in het Nederlands en bekende Zeeuwse woorden. Van elk woord is een 'vertaling' geven, met meest al de uitspraak in het Zuid-Beve- landse dialect De Muijnck nodigt bezoekers uit woorden met bijbehorende uit spraak toe te voegen, zodat de web site een steeds beter beeld gaat ge ven van het Zeeuws zoals dat nu nog wordt gesproken. www.zeeuwswoordenboek.nl. Hugh Cornwell: „Het reizen en mensen ontmoeten wakkert nieuwe creativiteit aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13