io verzorgingsstaat Mensen willen best betalen om de ellen de van anderen te verzachten. Tenmin ste, als ze óók hun eigen belang zien. Anders is het snel gedaan met de ver plichte solidariteit. vrijdag 2 november 2012 Solidariteit of j e leven door Paul Bots at is er ge beurd met de solidari teit in Ne derland? Jongeren ko- W men in opstand tegen de 'oude garde die eerst de gasbel in Slochte- ren heeft opgemaakt en nu met een riant pensioen in een spot goedkoop koophuis zit'. Er is ver zet tegen de zorgpremie die voor de 'hardwerkende Nederlander on betaalbaar wordt, terwijl de uitke ringsgerechtigde die de deur bij de dokter plat loopt juist korting op z'n premie krijgt'. Vakbonden trek ken steeds minder jonge leden, omdat ze 'toch alleen maar opko men voor de oudere medewerker'. Is de grens van de solidariteit, de basis van de verzorgingsstaat be reikt? „Nee," zegt Wim van Oor schot, professor Sociaal Beleid aan de universiteit van het Belgische Leuven. „Als er al een grens is aan de solidariteit, dan is die grens flexibel. Mensen worden kriti scher. Gaan berekenen hoeveel voordeel ze zelf hebben van bij voorbeeld de ziektekostenverzeke ring. Maar hoe je ook rekent, het leidt altijd tot de conclusie datje Jan Modaal Kostwinner van een gezi met twee kinderen, met een bruto salaris (incl. vakantiegeld) dat gemiddeld in Nederland het meest voorkomt. Bruto jaarsalaris co. 33.000 euro Bruto maandsalaris ca. 2.540 euro Netto maandsalaris ca. 1.844 euro niet zónder dergelijke voorzienin gen kunt. Dat geldt ook voor de jongere die nu pensioenpremie be taalt voor ouderen." Hoe er ook gemopperd wordt op 'de ander' die 'profiteert' van voor zieningen, onder de streep besef fen de meeste Nederlanders echt wel dat ze er zelf ook voordeel van hebben. Van Oorschot: „Uit mijn onderzoek blijkt dat 8o procent van de bevolking dat inziet." Judith Raven promoveerde aan de Erasmusuniversiteit op een onder zoek naar de houding ten opzichte van de welvaartsstaat. Ze onder schrijft Van Oorschots woorden. „Burgers vinden het goed dat men sen bijstand krijgen als die buiten hun schuld in de problemen ko men. Maar er moet streng opgetre den worden tegen mensen die door eigen schuld in de proble men raken." Zo verder redenerend zou de zorg premie eigenlijk hoger moeten worden voor wie ongezond leeft Een te ingewikkeld systeem, er kent ze. 'Zwangerschap is een keuze. Waarom moet dat in het basispakket?' Dat de gewone man het belang ziet van sociale voorzieningen, pensioenregelingen en zorgverze keringen is cruciaal, stelt Van Oor schot Anders is het snel afgelopen met de opgelegde steun aan het so ciale vangnet, het pensioenstelsel of de verplichte ziektekostenverze kering. Het is de grote middenklas se die de solidariteit draagt. Als Jan Modaal gaat twijfelen aan het nut van de premie, of de kosten zelfs niet meer kan betalen, loopt het systeem vast. Eigenbelang wordt ten onrechte gezien als het grote gevaar voor de solidariteit, stelt de professor. „Terwijl het er juist de hoeksteen van is." Het 'welbegrepen eigenbelang' noemt Van Oorschot het Zolang het nut van een regeling voor de eigen por temonnee in beeld is, betaalt de burger de verplichte premie. Is het nut onzichtbaar, dan groeit verzet. Henriëtte Prast, hoogleraar per soonlijke financiële planning aan de Universiteit van Tilburg, rea geert met enige hoon op het 'wel begrepen eigenbelang'. Solidariteit is iets waar je niet meteen iets voor terug verwacht, redeneert ze. De solidariteit waar nu over gerept wordt, is feitelijk een afgedwongen verzekering. Voor een groot deel gebaseerd op de gedachte dat ieder een gratis gelukkig moet zijn. Soli dariteit of je leven, lijkt het credo. Juist als de overheid je dwingt soli dair te zijn, moet die zeer kritisch kijken naar wat ze mensen op dringt, stelt Prast. „Maak onder scheid tussen een ziekte die je overkomt, of iets waar je zelf voor kiest. Zwanger zijn is geen ziekte. Het is - meestal - een keuze. Waarom moet dat in een ba sispakket zitten? Je kunt er voor sparen." Solidariteit afdwin gen hoeft niet per se, blijkt uit een relaas van Van Oorschot. In Scandinavische landen hebben mensen die geen lid zijn van de vakbond, min der recht op so ciale zekerheid. Gevolg: de ani mo voor een vak bondslidmaat schap is groot. Vrijwillig. Althans, min of meer. Of dat solidariteit is, of ge woon een verzekering, daar valt over te twisten. Maar het is in elk geval geen van bovenaf opgelegde 'goedheid'. Inkomensklassen Bruto jaarsalaris in euro's tot 10.000,- 10.000,-/20.000,- 20.000,-/30.000,- 30.000,-/40.000,- 40.000,-/50.000,- 50.000,-/75.000,- 75.000,-/100.000,- 100.000,- of meer Bruto salaris bedrag voor aftrek van de loonheffing en de werknemerspremies voor pensioen en vut, spaarloon en premies voor werknemersverzekeringen. Van het bruto salaris gaat grofwerk 30% af. Aantal werkende personen per inkomensklasse 1.031.000 946.000 1.148.000 g 1.187.000 1.120.000 1.515.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10