Sandy nu ook een 81 buite Wereld kijkt andere kant op bij' leed Rohingya's Zeeuwen in New York blijven ongedeerd Deelnemers marathon tussen hoop en vrees Sandy heeft enorme invloed op de VS. Miljoenen dc organisatie van de marathon in Amerikanen zijn getroffen. Beide presidentskandidaten schreven lopers zuiien wegblijven merken de gevolgen van de storm ook in hun campagne. woensdag 31 oktober 2012 New York voorziet dat 20.000 inge- t door Cornelleke Blok NEW YORK - „Het had allemaal veel erger gekund." De tas met spullen die Ananda de Jager (18) uit Goes klaargezet had voor het geval ze geëvacueerde zou worden, is onge bruikt blijven staan. "Ik vind het echt bizar om te beseffen dat ik midden in een storm zat, maar dat ik er weinig van meegekregen heb", laat ze via chat weten. Ananda verblijft twee maanden in hartje New York om modellen werk te doen. Ze bleef uit voor zorg binnen. „Het huis bewoog af en toe en we hebben geen warm water." Meer heeft ze niet gemerkt van orkaan Sandy. Martijn Ars (31) uit Goes woont in een appartement vlakbij Central Park in het noordelijke gedeelte van Manhattan. „Onder 40th Street is alles ondergelopen, maar bij. ons doet alles het nog. De stroom ging alleen een paar keer aan en uit." Toch zat hij maandaga vond wel in spanning. Uit voor zorg had hij zaklampen klaargezet en extra boodschappen gedaan „Toen we de bomen buiten zagen bewegen, dacht ik: 'oei, het waait wel heel hard'. De beelden op tele visie vond ik ook best creepy." Benjamin Besems (22) uit Kamper land, die op een internationale school aan de rand van New York zit, is de storm ook ongeschonden doorgekomen. „Het is me erg mee gevallen. Het ging heel erg waaien. We hadden de ramen goed dicht gedaan, maar ze vlogen toch open. Bomen vielen om en takken waai den rond. Maar het had allemaal veel erger gekund. Ik heb in Neder land ook wel eens zo'n storm mee gemaakt. Maar ja, misschien ben ik ook een te nuchter Zeeuw." door Koen de Vries ZOUTELANDE - Leendert van der Ven leeft tussen hoop en vrees. Dinsdag zou de inwoner van Zou- telande via Brussel afreizen naar New York, om daar zondag samen met de Middelburger Mare Over- eem de marathon te lopen. De reis ging niet door. Alle vluchten wa ren gecancelled vanwege de or kaan Sandy. „Nooit gedacht dat een vrouw me van een marathon zou afhouden", grapte Van der Ven dinsdagavond. Of hij zijn marathon kan lopen, is onzeker. Vandaag zijn er nog steeds geen vluchten naar New York en of er donderdag of vrijdag plaats is in het vliegtuig, is onbe kend. Ook zaterdag zou hij mis schien nog kunnen afreizen, maar dat ziet Van der Ven niet zitten. „Dan sta je met pap in de benen aan de start. Daar heb ik geen zin in." Inmiddels hebben de vriendin van Mare Overeem en twee supporters hun reis afgezegd. Ze zouden maandag al terugreizen en willen niet een paar duizend euro neertel len voor een verblijf van twee of drie dagen. De organisatie van de marathon verwacht dat het evene ment doorgaat, maar dat zo'n 20.000 deelnemers wegblijven. Ze heeft de deelnemers inmiddels ge garandeerd dat hun startbewijs ook volgend jaar geldig is. Igna Becks uit Middelburg heeft goede hoop dat ze niet bij die 20.000 hoort. Zij heeft een ticket om donderdag vanaf Schiphol naar New York te vliegen. „Reizi gers met een ticket voor donder dag gaan voor degenen die hun vlucht hebben gemist. Ik ga ervan uit dat ik donderdag kan vliegen." Bezoekjes die geschrapt wor den, peilingen die niet meer betrouwbaar zijn. De presi dentscampagnes in de VS worden op de proef gesteld door een storm. door John Jas Wat zweeft en kiest een president?' Amerikanen geven na het onstuimige begin van deze week als ant woord: Sandy. Vlak na het passeren van de or kaan met deze naam speculeren de media in de VS volop over de impact van de storm op de aan staande verkiezingen. De orkaan heeft volgens tv-stations, radio en kranten niet alleen lokaal, maar ook landelijk invloed. De vraag is nu hoe groot. President Obama lijkt landelijk ge zien in het voordeel. Als hoogste verantwoordelijke bestuurder kon hij in de aanloop naar de orkaan zich al profileren als president met hart voor zijn volk. Hij kon waar schuwen en praten over voorberei dingen. Nu Sandy voorbijgetrok ken is, kan hij noodhulp toewij zen, slachtoffers opzoeken, zich la ten zien met hulpverleners. Uitda ger Mitt Romney is min of meer veroordeeld tot lijdzaam toezien. Op lokaal niveau kan het anders uitpakken. Van tevoren is gezegd dat de storm invloed heeft in vier swingstates: Virginia, Ohio, New Hampshire en North Carolina. In deze staten kan het kwartje nog beide .kanten uitvallen. De effec ten van Sandy verschillen enorm per staat, maar kleine variaties kun nen hier in het voordeel zijn van Mitt Romney. Een onderzoek van het belangrijk ste weerkanaal van de VS, The Weather Channel, wijst uit dat zwevende kiezers die de effecten van slecht weer ondervinden, bijna half zo gemotiveerd zijn om te gaan stemmen als degenen die het al zeker weten: 19 tegen 35 pro cent. Republikeinse stemmers zijn vaker honkvast. Democratische kiezers zijn ook minder geneigd te gaan stemmen bij slecht weer dan Republikeinse kiezers.Het weer en de verminderde mobiliteit spelen veel Amerikanen in het noord-oos ten nog mogelijk dagen parten. Sandy is een trage dame die zich maar een paar kilometer per uur verplaatst. Er is waarschijnlijk spra ke van langdurige stroomuitval waardoor kiezers minder geneigd zijn van huis te gaan. 200 km CANADA Toronto RANGOON - „Niemand trekt zich iets aan van de Rohingya's", con stateert Brad Adams, directeur Azië van Human Rights Watch. Een groot drama voltrekt zich vol gens hem in het westen van Bir ma. De daar in het nauw gedreven islamitische Rohingya-minderheid is volgens Adams 'een van de meest vervolgde minderheden ter wereld'. Een reden dat veel landen momen teel de andere kant opkijken, is dat Birma vooral wordt geprezen en ontzien vanwege de recente stap pen naar democratische hervor mingen, vermoedt Adams. Human Rights Watch is geschrokken van de keiharde uitspraken van Birme se gezagsdragers en impliciet ook teleurgesteld in de afwezigheid op dit toneel van dat icoon van men senrechten en democratie: Nobel prijswinnares Aung San Suu Kyi. De Birmese autoriteiten hebben in het al decennia aanslepende etni sche conflict recent heel duidelijk partij gekozen voor de 'eigen', boeddhistische bevolking in de aan de Golf van Bengalen gelegen provincie Rakhine. De betreffende regio stond de afgelopen dagen weer in brand. Tientallen dorpen en wijken van steden werden in de as gelegd. De Birmese overheid schat dat meer dan 4.500 wonin gen zijn verwoest. Het dodental ligt boven de honderd, waarbij ver reweg de meeste slachtoffers Ro- hingya zijn. Afgelopen zomer be gonnen de slachtpartijen, nadat drie moslimmannen een boed dhistische vrouw hadden ver kracht en vermoord. Bij wijze van represaille werden door boed dhistische militanten onmiddellijk Pijnlijk is de afwezigheid van mensenrechtenicoon Aung San Suu Kyi tien moslims uit een bus gehaald en ter plaatse gelyncht Over en weer laaide het geweld op. De rust keerde weer maar toen onlangs een rijsthandelaar werd vermoord, begon een nieuwe cyclus van ge weld. Mensenrechtengroepen vre zen dat het dodental inmiddels veel hoger ligt dan dat de Birmese autoriteiten toegeven. Hoewel de boeddhistische bewo ners van Rakhine de moslims ver ketteren als 'illegale immigranten' uit Bangladesh hebben ook de Ro hingya's een eeuwenoude geschie denis in het gebied. Volgens de VN wonen er inmiddels ongeveer 800.000 moslims in westelijk Bir ma, de meesten straatarm. Dat leidde ook tot spanningen met westerse hulporganisaties. Boed dhisten in Raknine die zelf weinig hebben, accepteren slecht dat de 'nieuwkomers' hulp krijgen. Een probieem is dat de Birmese au toriteiten alleen het staatsburger schap verlenen aan Rohingya's die voor de onafhankelijkheid van 1948 ter plaatse waren. Allen die daarna kwamen gelden als illega len. Thein Sein, de Birmese president, spreekt harde taal. Het probleem van de Rohingya kan op twee ma nieren worden opgelost: massale deportatie naar een ander land of een mandaat van de VN waarbij de internationale gemeenschap dan maar moet opdraaien voor de zorg van deze minderheid. Maar geen land heeft zich aangemeld voor de Rohingya. Ook vanuit de Arabische wereld blijft het stil voor deze moslim broeders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8