Jeugdzorg zoekt scholier met hulpvraag 261 zeeland Animo gemeenten voor transitie jeugdzorg matig 35 We stoppen net zoveel energie in vandaag als in-morgen ^kpn RoadSense wil jongeren meer bewust maken Oud Sluis ook beste volgens Gault Millau woensdag 31 oktober 2012 door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Nog eventjes en de werkbezoeken van de Zeeuwse ge meenten aan instellingen die met jeugdzorg te maken hebben, zitten erop. Dan weten alle dertien Zeeuwse gemeenten wat er op hen afkomt, als op 1 januari 2015 al le vormen van jeugdzorg onder hun verantwoordelijkheid komen te vallen. Althans, dat valt te hopen. Er komt namelijk nogal wat op het bordje van de gemeenten te lig gen: de huidige provinciale jeugd zorg, inclusief jeugdbescherming en jeugdreclassering, de gesloten jeugdzorg, de geestelijke gezond heidszorg voor jeugdigen en de zorg voor jeugd met een licht ver standelijke beperking. Kortom: met zowat alle problemen die je maar kunt hebben, als het om jon geren gaat, stappen de Zeeuwen straks naar hun gemeente. De 'Tour de Jeunesse', zoals een verge lijkbare tocht langs instellingen in Brabant gedoopt werd, moet ge meenten daarop voorbereiden. Maar zo hard als in Brabant, waar alleen al uit de gemeente Roosen daal tientallen ambtenaren en wet houders afkwamen op de werkbe zoeken, loopt het in Zeeland niet. Janine van Niel begeleidt de transi tie van jeugdzorg naar gemeenten vanuit de provincie. Begin dit jaar informeerde zij bij de gemeenten waar ze graag eens zouden willen rondkijken. Emergis kinder- en jeugdpsychia trie heeft het eerste van drie werk bezoeken achter de rug en is tevre den over de belangstelling (dertien bezoekers). Juvent mocht twintig belangstellenden turven. Verder werden de Raad voor de Kinderbe scherming, Bureau Jeugdzorg en patiëntenorganisatie Het Klaver blad geboekt. Het Klaverblad zou - niet onbelangrijk - het cliëntenper spectief belichten. Directeur Ad van de Kreeke: „Wij hadden tevo ren geïnformeerd welke datum goed zou uitkomen. Er was een goed programma en er waren vijf mensen voor vrijgemaakt Maar wegens gebrek aan belangstelling is het afgelast." Ook voor Bureau Jeugdzorg was weinig animo. Eén van de twee bij eenkomsten verviel. Uiteindelijk kwamen er drie belangstellenden. Van Niel weet waarom: „Begin ok tober hadden alle gemeenten het druk. En misschien hebben we het programma ook wel te kort van te voren bekendgemaakt. Er is wel in teresse. Voor een werkbijeenkomst donderdag hebben zich in elk ge val al 95 mensen aangemeld." Weinig mensen weten dat KPN 100% van zijn energiebehoefte haalt uit groene stroom. Het past in de opdracht die we onszelf hebben gegeven om in 2020 volledig klimaatneutraal te zijn. Daarnaast zijn we elke dag druk bezig ons energieverbruik te verlagen. Ons netwerk en datacenters zuiniger te laten functioneren. En kritisch te kijken naar ons wagenpark. We zijn goed op weg, maar nog lang niet klaar. Het netwerk dat geeft om Nederland Ga naar facebook.com/kpn en doe mee Aantal kinderen dat via de kinderdagopvang is aangemeld voor een BSO+ In Zeeland wordt steeds meer samengewerkt tussen scholen en jeugdzorg om passend onderwijs mogelijk te maken en schooluitval te voorkomen. door Ondine van der Vleuten Soms komt een kind thuis op de bank te zitten om dat de leraar het ook niet meer weet. Soms zijn de problemen zo groot dat het zelfs in het speciaal onder wijs niet lukt. Dan is nauwe sa menwerking nodig tussen docen ten, schoolbegeleiders en behan delaars om schooluitval te voorko men. Juvent, dat jeugdhulp aanbiedt voor jongeren tot 23 jaar, onderte kende daarom gisteren een samen werkingsovereenkomst met stich ting De Korre en Respont (spe ciaal onderwijs). Ina de Bruyn (beleidsmedewerker van Juvent) legt uit hoe die samen werking in de praktijk uitpakt. „Neem een kind dat de leerstof wel aankan, maar het vanwege ge- drags- of andere problemen op school toch niet voor elkaar krijgt. Zo'n kind kan bij ons tijdelijk een onderwijsprogramma volgen dat speciaal voor dat kind ontwikkeld is, in samenwerking met de eigen leerkracht van school. Juvent helpt bij het huiswerk maken, leert het kind zich beter te concentreren of wat er verder nodig is. Met als uit eindelijk doel dat het kind weer te rug kan naar de klas." GOES - Jongeren in de leeftijdscate gorie 15 tot 19 jaar zijn relatief vaak betrokken bij verkeersongevallen. Het verkeerseducatieprogramma RoadSense, van Mercedes-Benz, probeert jongeren bewuster te ma ken van de keuzes die ze maken in het verkeer. Om het risico op onge vallen en letsel te verminderen. Van 12 tot en met 16 november doet RoadSense, als onderdeel van een nationale campagne, de Zee landhallen in Goes aan. Alle typen voortgezet onderwijs en mbo kun nen deelnemen, met een groep vanaf 16 deelnemers in de leeftijd van 14 tot 17 jaar. Aanmelden kan op www.roadsense.nl. Het is de bedoeling in de toekomst dergelijke samenwerkingsvormen ook op te zetten met het reguliere onderwijs (de 'gewone' basisscho len). Er zijn - buiten Zeeland - voorbeel den van scholen die het geld van alle 'rugzakjesleerlingen' in één pot gestopt hebben, en met dat geld drie dagdelen per week onder steuning inhuren voor leerlingen die extra begeleiding nodig heb ben. Zo is er wel meer te beden ken dat passend onderwijs han den en voeten geeft. Ook op het gebied van de buiten schoolse opvang zijn stappen ge zet. Twee jaar geleden opende Ju vent de eerste BSO+, in Hulst. Zo'n BSO+ is bedoeld voor kinde ren tussen de 6 en 12 jaar met een extra zorgvraag: ze kunnen bijvoor beeld niet goed omgaan met frus traties of zijn niet sterk in sociale vaardigheden. De groepen zijn kleiner dan gewo ne BSO-groepen. De pedagogisch medewerker van de kinderopvang krijgt ondersteuning van een ge dragsdeskundige van Juvent, die ook een pedagogisch medewerker op de groep heeft staan. Er is nu een BSO+ in Middelburg, in Temeuzen wordt binnenkort de derde geopend en er zijn ver gaande gesprekken met Kibeo om er een te openen op de Bevelan- den. Nieuw is ook de plus-groep voor peuters en kleuters, een specialisti sche voorziening in Tholen, die plaats biedt aan acht kinderen. De driejarige Tyler Spaarnaaij uit Poortvliet is er één van. Moeder Jo- sien: „Tyler is er nu een week en gaat elke dag blij naar school. Tyler vindt het helemaal geweldig!" SLUIS - Oud Sluis van Sergio Her man heeft weer een prijs gewon nen. In restaurantgids de Gault Millau, vergaarde Oud Sluis 20 punten. Gault Millau hanteert een puntensysteem. Inter Scaldes in Kruiningen volgt met 19,5. Ditzelf de totaal vergaarden ook Beluga uit Maastricht, De Librije uit Zwol le en De Leest uit Vaassen. De Kromme Watergang uit Slijkplaat kreeg 18,5 punten. La Trinité uit Sluis 17, Pure C uit Cadzand-Bad 16 en Katseveer uit Wilhelmina- dorp 16. De Kromme Watergang had een dubbel feest te vieren, om dat Mike Dooms tot wijnspecialist van het jaar werd uitgeroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70