61 abinet Als Rutte-2 gaat moderniseren, berg je dan maar Tien nieuwe Kamerleden voor VVD en PvdA Het nieuwe kabinet gaat het kopen van alcohol aan mensen jonger dan 18 verbieden. Maar jongeren denken dat ze straks toch wel aan drank kunnen komen. Zorgpremie ligt vanaf 2014 tussen 20 en 457 euro per maand Van 'cascadering' tot 'revolverend' HET KABINET woensdag 31 oktober 2012 DEN HAAG - Tien nieuwe Tweede Kamerleden staan te trappelen om de plaats in te nemen van de groep VVD'ers en PvdA'ers die door zal schuiven naar ministers- en staatssecretarisposten in het ka binet. Voor de WD gaat het om zes nieuwe Kamerleden, bij de PvdA mogen waarschijnlijk vier mensen alsnog plaatsnemen in de blauwe bankjes. Bij de WD gaat het om econoom Roald van der Linde (1968), die op nummer 42 van de kandidatenlijst staat. Hij wordt gevolgd door Jo- han Houwers (1957), die al twee jaar in de Kamer zat. Hij is ook raadslid in Winterswijk. Ook Joost Taverne (1971) heeft de kans om terug te keren naar het Binnenhof. Hij viel als nummer 44 net buiten de boot. Aukje de Vries kan ook een plekje in de Kamer krijgen door het ver trek van hoger geplaatste collega's. Zij zit nu in de Provinciale Staten van Friesland. Ronald Vuijk komt met nummer 46 ook in aanmerking. Hij was wethouder in Delft. Nummer 47 sluit de rijen: Sjoerd Potters. Hij is momenteel wethouder in Waal wijk. Bij de PvdA is nummer 39 van de kieslijst de eerste die aanspraak kan maken op een vrijgekomen plekje in de Kamer. Dat is zelfstan dig ondernemer Selgak Öztürk (1972) uit Roermond. Daarna volgt de Amersfoortse Gra ce Tanamal (1957), die onder meer raadslid is in haar woonplaats. Nummer 41 is Duco Hoogland (1984) uit Rotterdam. Hij werkt nu als politiek assistent van de Rot terdamse wethouder Hamit Kara- kus. Tenslotte komt Sultan Günal-Ge- zer (1961) in aanmerking. Zij is mo menteel wethouder in Uden. 'Ik vind het jammer dat ik er straks niet meer zelf eentje mag halen, maar ik kom er toch wel aan.' Ezra (16) 'We gaan 31 december flink inslaan voor het hele jaar.' Tim (17) 'Geldt dat ook voor mensen die nu al 16 jaar zijn? Dat mag je toch niet zo maar verhogen?' Stijn (17) 'Ik heb drie oudere broers. Die kunnen wel drank voor mij kopen.' Laura(16) 'Er zullen meer feesten thuis zijn, als je niet meer kan drinken in de kroeg.' Vince (17) Tobias (18) 'Mijn ouders vinden het prima dat ik af en toe een biertje drink, dat zal niet veranderen.' Leonardo (16) Voor mij verandert er weinig, want ik ben toch al 18.' 'Mogen we dan straks ook geen bier en wijn meer schenken?' Clenn (17) DEN HAAG - Mensen met een mo daal inkomen betalen vanaf 2014 een zorgpremie van 152 euro per maand. De laagste inkomens beta len dan iets meer dan 20 euro per maand, mensen met een bruto jaar inkomen van meer dan twee keer modaal 457 euro, zo rekende Verze- keringssite.nl uit. In het regeerak koord is geregeld dat de zorgpremie inkomensafhankelijk wordt. Mensen met een modaal inkomen (33.000 euro bruto) betalen nu ge middeld 1284 euro per jaar (107 eu ro per maand) premie voor de ba sisverzekering, in 2014 wordt dat ruim 1800 euro. Dat betekent dat de kosten voor het basispakket met 42 procent stijgen, zegt directeur Erik Hordijk van de website. De hogere premies worden deels 1 gecompenseerd door een lagere in komstenbelasting. De zorgtoeslag voor lagere inkomens vervalt. Mensen die meer verdienen dan twee keer modaal (66.000 euro) gaan niet meer premie betalen naarmate ze meer verdienen. Het maximum ligt op bijna 5500 euro aan zorgpremie op jaarbasis. De inkomensafhankelijke zorgpre mie, een wens van de PvdA, is be doeld om de kosten eerlijker te ver delen.. Het Centraal Plan Bureau stelt dat de middeninkomens er hierdoor op vooruitgaan. Koepelor ganisatie Zorgverzekeraars Neder land denkt dat de plannen wellicht strijdig zijn met het publiek-private karakter van het zorgstelsel. Verder kan het concurrentie tussen de ver zekeraars beperken. De koepel weet niet of de voorstellen de Euro- peesrechtelijke toets doorstaan. door Laurens Kok DEN HAAG - Het regeerakkoord staat bol van eufemismen en abra cadabra. Het nieuwe kabinet heeft vooral zin om te 'moderniseren'. Zo krijgen leraren 'moderne ar beidsvoorwaarden'. Een elektri sche auto van de zaak en een der tiende maand? Nee. Sommige lera ren worden extra beloond, daar staat tegenover dat de arbeidsvoor waarden 'meer prestatiebevorde- rend en kwaliteitsbevorderend' moeten worden. Ofwel: het is ge daan met de Bapo, een potje voor oudere leraren. En voor de rest moet er eerst een akkoord met so ciale partners in het onderwijsveld komen. Geen deal, geen geld. Mark Rutte en Diederik Samsom blijken ook in andere hoofdstuk ken dol op 'moderniseren'. Het stikt ervan. Volgens Van Dale wordt hiermee bedoeld: 'naar de moderne smaak, stijl of eisen in richten'. Maar in het regeerak koord is het eerder synoniem voor 'versoberen', wat weer een eufe misme is voor 'het mes er in.' Dus als WD en PvdA aankondi gen de Werkloosheidwet (WW) te 'moderniseren', dan had er ook kunnen staan: we maken de WW een kopje kleiner. In plaats van maximaal 38 maanden krijgen werklozen nog twaalf maanden WW. Het akkoord spreekt van 'maximaal 24 maanden', maar die woordkeus zet de lezer op het ver keerde been: de laatste twaalf maanden zijn namelijk gebaseerd op '70 procent van het wettelijk minimumloon'. Er had evengoed kunnen staan dat de WW in de volgende twaalf maanden gelijk is aan bijstandsniveau. En zo gaat het verder. Op pagina 16 nemen WD en PvdA zich voor zich in te spannen-voor 'moderni sering criteria voor officieel erken de ontwikkelingshulp'. Ze bedoe len: het kabinet wil dat de defini tie voor ontwikkelingssamenwer king kan worden opgerekt, zodat Nederland alsnog aan de interna tionale norm van 0,7 procent kan blijven voldoen. Of wat te denken van 'modernise ring van het kansspelbeleid'? In concreto betekent dit voornemen: 'Holland Casino wordt onder voor waarden verkocht'. Omdat er tijdens een kabinetsfor matie wordt samengewerkt met ambtenaren, lijkt het onvermijde lijk dat sterke staaltjes ambtenaren- taal het regeerakkoord binnenslui pen. Een bloemlezing: - 'Cascadering' van biomassa: zor gen dat al het biologisch materiaal van planten optimaal wordt benut om verspilling tegen te gaan, bij voorbeeld bij energie-opwekking. - 'Publiek-private doorbraakprojec- ten': door overheid en bedrijfsle ven betaalde proeven om gebruik en kennis van iet door het midden- en kleinbedrijf te stimuleren. - 'Doorsnijdende thema's': een term die gebruikt wordt in Ontwik kelingssamenwerking (OS) om vraagstukken als sekse-ongelijk heid, milieu en goed bestuur te be noemen. Hiermee worden speer punten van het beleid bedoeld die overlappen met bestaande, afgeba kende prioriteiten als watermana gement en voedselzekerheid. - 'Revolverend fonds': Binnen de begroting van OS wordt een fonds opgericht waarin in drie jaar tijd 250 miljoen euro wordt gestopt. Vanuit dit fonds worden leningen verstrekt aan het Midden- en Klein bedrijf, die door aflossing en rente het fonds blijven voeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6