Goede voorbereiding meer dan halve werk Starters 22 Walsoorden en liet mysterie van de rioolverstoppende vochtige doekjes Drempel wietpas is nu weg almanak Massage woensdag 31 oktober 2012 door Raymond de Frel In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: de afschaffing van de wietpas. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen is blij dat in het regeerakkoord een streep is gehaald door de wietpas. Voorzitter Ronald Meijer van de Wijkraad Binnenstad in Terneuzen is echter sceptisch. „Dit is een sigaar uit eigen doos." De registratieplicht voor bezoe kers in de coffeeshops zelf ver dwijnt. Wel moeten klanten zich kunnen identificeren. Ze moeten een identiteitsbewijs en een uit treksel uit de gemeentelijk basis administratie kunnen laten zien. In de gemeente Terneuzen kost zo'n uitdraai 8 euro. De nieuwe opzet is spekkie naar het bekkie van de Terneuzense CDA-voor- man Henk Siersema, die in tegen stelling tot zijn partijgenoten al tijden voor een 'identificatie plicht zonder registratieplicht' pleitte. Door de identificatieplicht valt na te gaan of de klandizie echt in Ne derland woont of mag verblijven. Lonink: „Die registratie was een sta in de weg. Mensen waren be nauwd dat die gegevens vroeg of laat op straat kwamen te liggen en mogelijk bij sollicitaties of in hun loopbaan tegen hen gebruikt zouden worden." Daarom zochten vele softdrugge bruikers hun heil in de straathan del. „Dan zit je midden in de ille galiteit of zelfs de criminaliteit, omdat de handel in soft- en hard drugs vaak door elkaar loopt." Meijer juicht de afschaffing van de pas (en daarmee de verplich ting om bij een 'besloten club' ge registreerd te zijn) toe, maar vreest dat de straathandel er niet minder door wordt. „Dat benodig de uittreksel van de gemeente werpt nog steeds een drempel op." Lonink verwacht dat het nieuwe systeem wél een einde maakt aan dat uitwijkgedrag. „Po litie en justitie houden toezicht op de gang van zaken in de cof feeshops, bijvoorbeeld om te voor komen dat het percentage werkza me stof THT te hoog wordt." Volgens Lonink wordt het drugs toerisme ontmoedigd. „Niet-inge- zetenen, zeg maar voor het gemak Belgen of Fransen, kunnen niet in de shop in Terneuzen terecht. We houden de toegestane hoeveel heid wiet die mag worden ver kocht op 2 gram in plaats van 5. Dat helpt om drugstoeristen weg te houden." Verder blijft de poli tie toezien op de straathandel. Extra politie-inzet zoals in ande re, vooral Brabantse steden is vol gens Lonink in Terneuzen niet no dig geweest. Meijer is overigens voorzichtig positief over de dalen de overlast van dealers in de voor bije maanden. „Op het Huizinga- plein is het nog steeds zorgelijk, maar een aantal politie-invallen heeft zeker tot meer rust geleid." 'Dat benodigde uittreksel van de gemeente is nog steeds drempelverhogend' Coffeeshop Miami in Terneuzen hoeft zijn klanten voortaan niet meer te re gistreren. De wietpas wordt door de nieuwe regering afgeschaft. Tip? redactie@pzc.nl Sommige behandelingen moet je bij de zorgverzekeraar apart aanvragen. Alternatieve geneeswijzen kunnen wel in je polis staan, maar toch moet er een formulier worden ingevuld, waarin wat extra informatie wordt gevraagd. Dat deed die Kloetingse jonge moeder dus ook. Een holisti sche massage was erg heilzaam ge bleken na de vermoeienissen van een zwangerschap en een bevalling. Naam, registratienummer, geboorte datum: het stond er allemaal netjes op. Maar de zorgverzekeraar wilde ook graag de aard van de behande ling weten, en dat kon nou net niet in zo'n klein vakje. Ze kortte het dus maar af: hol. massage. 't Zal ons benieuwen of dat vergoed wordt. De Kamer van Koophandel houdt geregeld bijeenkomsten voor startende ondernemers, afgelopen maandag weer in Terneuzen. Alleen dit jaar zijn er al 430 mensen een eigen bedrijf begonnen in Zeeuws-Vlaanderen. Maandag waren er honderd belangstellenden. Wie het 'wel leuk' lijkt een ei gen bedrijf te beginnen, komt meestal bedrogen uit. Je moet weten wat je wilt en hoe je dat wilt bereiken. Alleen dan kan de eigen onderneming een succes worden. Goed netwerken kan daar bij helpen. door Pascalle Cappetti Die boodschap kregen beginnende onder nemers en mensen met vage of concrete re ondernemersplan- nen maandagavond mee in Bio Ba se in Terneuzen. De Zeeuws- Vlaamse gemeenten en de Kamer van Koophandel hielden er de bij eenkomst Starten met succes. Zo'n honderd zelfstandigen in de dop lieten zich informeren over de val kuilen bij het opzetten en runnen van een eigen toko en kregen vol op tips. Dat is niet voor niets. In Zeeuws-Vlaanderen zijn dit jaar al 430 ondernemers gestart. De erva ring leert echter dat binnen vijf jaar alweer de helft van hen is ge stopt. Oorzaak? Slechte voorberei- ding. Dat zal de deelnemers van Starten met succes niet overkomen, hoopte Mare Volleman van de Kamer van Koophandel. Hij droomt er zelfs van dat één van hen nog eens in de Quote 500 staat. Maar 'rijkdom' is niet het beste doel voor begin nende ondernemers. Ze moeten vooral passie hebben. 'Jouw en thousiasme straal je uit op toekom stige klanten', hield Martijn de Groot van café-restaurant De Graanbeurs in Terneuzen hen 'Jouw enthousiasme moet uitstralen op je toekomstige klanten' voor. Adviezen kregen de starters ook van ervaringsdeskundigen Ju dith Dingemanse van letselschade bureau Letselverhalen, Chantal Steenstraten van tassen- en siera- denwinlcel Bubbles in Sluis en Ron Kindt van het gelijknamige tekstbureau uit Hulst. Uitval is vol gens hen te voorkomen door van tevoren veel ervaring op te doen in je branche. En door de tijd te nemen, wist Dingemanse. „Je moet in de mindset van anderen komen." Sociale media kunnen helpen. Hoewel Steenstraten zweert bij het gebruik van Facebook en Twit ter in klantcontact en bij acquisi tie, is volgens Kindt mond-tot- mondreclame nog altijd de beste manier om klanten te werven. De eerste indruk zegt alles. Volleman: „Vrouwen hebben drie seconden nodig om een indruk van iemand te krijgen, mannen drie minuten. Pak dus die spiegel in de badka mer en vertel wat je doet." Erwin de Bouvré (32) Opent binnenkort een zaak voor wo ninginrichting in Oostburg. Wel on der de vlag van Vema, het Terneu zense bedrijf van zijn vader en broer, maar het wordt echt zijn be drijf. Succesvol ondernemen bete kent veel contacten leggen. „Zeker in een lokale markt moet je goed netwerken." Brenda de Koster (35) en Mireila Kampen (34) Stappen in een groot avontuur, nu hun werkgever stopt met Print Press in Terneuzen. Het duo heeft de afgelopen maanden van voorbe reiding al mogen proeven van het harde werken. Weken van tachtig uur waren geen uitzondering. „Maar zo'n kans krijg je nooit meer." Jelle Wieme (22) Begint een eigen hoveniersbedrijf in Sluis genaamd Wieme Tuinen, ge richt op onderhoud en renovatie van tuinen. Hij merkte dat banken hem door zijn leeftijd niet serieus namen. „Ik kreeg de deksel op mijn neus." Gelukkig heeft hij hard ge spaard. Zijn moeder heeft het logo ontworpen. door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - Waterschap Schel- destromen is een zoekactie begon nen naar personen die er verant woordelijk voor zijn dat het riool gemaal bij Walsoorden steeds ver stopt raakt met doorgespoelde vochtige doekjes. Van de 'dader(s)' is alleen bekend dat ze uit Wals oorden komt of komen. De doekjes (van Swifferdoekjes tot hygiënische doekjes) veroorzaken enorme proppen in het riool waar door de pompen in het Walsoor- dense gemaal verstopt raken. Vo rig jaar ontstonden hierdoor 31 sto ringen en dit jaar zijn de pompen al 29 keer ontregeld geweest. „Dit is echt opvallend veel. Bij onze an dere gemalen hebben we dit pro bleem niet", zegt Janneke Potter van het waterschap. Samen met de gemeente Hulst heeft Schelde- stromen al een heuse zoekactie in het riolenstelsel van Walsoorden gehouden om de precieze bron te achterhalen. Zonder succes. Het repareren van de verstoppin gen. kostte tot nu toe 5000 euro. Bij wijze van proef is nu al één pomp vervangen. Het aanpassen van beide pompen, zodat de doek jes beter verwerkt kunnen wor den, is een te dure oplossing. Het waterschap wil het probleem daar om bij de bron aanpakken. Daar om is het schap nu een flyeractie in Walsoorden begonnen om de dader(s) op het spoor te komen. .Huis aan huis worden pamfletten verspreid waarin de bewoners de vraag wordt gesteld: „Zit hier iets van u bij?", vergezeld van een foto van een enorme vochtige-doek- jes-prop. Het waterschap atten deert de ruim 160 ontvangers (huishoudens én bedrijven) ook op de zaken die niet in het riool thuishoren. Potter: „Alléén vochti ge toiletdoekjes zijn afbreekbaar en mogen doorgespoeld. Snoeten poetsers, billen-, schoonmaak- en hygiënische doekjes dus niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66