De leste krante' is in de bus gedaan zeeland 125 Jo Hendrikse Walsoorden en het mysterie van de rioolverstoppende vochtige doekjes woensdag 31 oktober 2012 'Het was altijd zo mooi en stil 's ochtends. Ik voelde me echt in Gods vrije natuur. De zonsopkomst vond ik prachtig. Het maanlicht ook. Dat zal ik wel missen. Want om half zes 's ochtends fietsen doe ik niet meer De PZC maakte zo'n drie decen nia lang deel uit van de familie Hendrikse in Westkapelle. Pa Lou en ma Johanna (Jo) zeggen de bezorging nu vaarwel. Zij is 78, hij 80. Met pijn in het hart heeft Lau vandaag de 'leste kran te' in de bus gedaan. door Annemarïe Zevenbergen Lou Hendrikse staat al van af zijn twintigste levens jaar om kwart voor vijf op. Hij bezorgt al 42 jaar kran ten en folders, de laatste ruim der tig jaar voor de PZC. Zes dagen in de week tussen half zes en kwart voor zes op de fiets. Vroeg? „Ach, uit bed komen is maar één stap hoor", zegt hij nuchter. Maar mor genochtend gaat hij 'uitslapen'. Dan wordt het wel half acht voor hij beide voeten op de slaapkamer vloer zet. Vandaag bezorgde Lou voor het laatst in zijn Westkapelse wijk. Met pijn in het hart neemt de be jaarde bezorger afscheid van 'de krante'. Zijn vrouw stopte net iets eerder, na een val. „Mijn been wil niet meer op de fiets", zegt ze spij tig. „Dat we nu stoppen, geeft aan dat we in verval raken," glimlacht ze enigszins triest. Al die jaren door weer en wind op de fiets. Van de toren in de Zuid straat naar de dijk. De zijstraten even tussendoor meenemen en verder naar de Markt. Lou en Jo kennen het dorp op hun duimpje. Wat wil je ook na tientallen jaren bezorging. Lou: „Ik weet van alle brievenbussen hoe ze openen; naar binnen of naar buiten. Ik steek nooit meer mis." De krant maakte jarenlang deel uit van het gezinsleven van de familie Hendrikse. Het bepaalde niet al leen het dag- en nachtritme van de ouders, ook de vijf kinderen Willem, Pieter, Anita, Huib en Jo- han bezorgden kranten en folders. Huib herinnert zich 'als de dag van gisteren' hoe pa Lou toestem ming aan de kinderen vroeg om kranten te gaan bezorgen. „Ik vond dat toen zo speciaal. Wij zijn later ook allemaal gaan bezorgen." Pa Lou nam destijds het werk over van buurman Melis. „Hij legde mij uit hoe hij z'n route deed. Ik kon dat niet volgen en wilde gaan wer ken volgens de looplijst die je van de PZC krijgtMaar die is hope loos. Als je zo werkt, loop je echt straten te veel." Het echtpaar deed het altijd met plezier. Alleen de och tend na de kermis liep Lou zijn route iets anders dan ge bruikelijk. „Dan ging ik of heel vroeg zodat iedereen nog in het ca fé zat, of later als ze naar huis wa ren." Het was op een van die da gen dat hij een ontmoeting had met een 'spook'. „Ik ben me kapot geschrokken. Opeens zag ik iets wits bewegen bij een lantaarn. Dat kwam op me toe. Een laken tot op de grond, met blote voeten eron der. Heel vreemd. Ik heb dat later nog eens gezien, maar ik weet nog steeds niet wat het was. Een wit la ken dat iemand helemaal bedekte. Maar of'ie eronder iets aanhad? Ik weet het niet. Ik heb tegen de kleinkinders gezegd dat opa een echt spook had gezien." Jo: „Het was altijd zo mooi en stil 's ochtends in Gods vrije natuur. De zonsopkomst vond ik prachtig. Het maanlicht ook. Dat zal ik wel missen. Want om half zes 's och tends fietsen doe ik niet meer. Ik heb het nooit koud gehad. Het re genpak van de PZC droeg ik ook nooit. Ik bewaarde altijd m'n oude jassen. Als ik natgeregend was, pak te ik gewoon een andere jas. Dat regenpak was te groot en te stijf" Gaandeweg komen de herinnerin gen boven. Het prikkeldraad tus sen twee huizen gespannen omdat Lou overeen hekje stapte. Of de twee 'bloterikken' achter een kerk- muurtje. „Twee koppies piepten over het muurtjer, keken me aan en zakten weer. Ze waren verder spiernakend, dat zag ik nog net." Ze zullen het missen; de folders, huis-aan-huisbladen, de Telegraaf en natuurlijk de PZC. De huissleu tels die af en toe in de voordeuren staken en dan samen met de krant door de brievenbus gingen. „Och, er is een tied van komen en een tied van gaen," zucht Lou. „Maar het is nu echt afgelopen." Honderden Zeeuwse bezorgers De PZC heeft rond de 900 bezor gers die alle elf Nederlandse dag bladtitels bezorgen vóór 07.00 uur 's ochtends of 's middags. Op Walcheren werken er onge veer 200, verdeeld over 12 depot houders en nabezorgers met elk een eigen gebied. De bezorgers krijgen van de PZC een veiligheidspakket. Regenpak, handschoenen, snow- steps, fiets- en draagtassen beho ren eveneens tot de uitrusting. De minimumleeftijd is 15 jaar. De oudste is 80 jaar. Na drie maanden goed werk krij gen bezorgers een startersbonus van 150 euro of een iPod shuffle. De PZC heeft verder een winter en zomerbonus. In Westkapelle zijn er op dit mo ment vier vacatures. door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - Waterschap Schel- destromen is een zoekactie begon nen naar personen die er verant woordelijk voor zijn dat het riool gemaal bij Walsoorden steeds ver stopt raakt met doorgespoelde vochtige doekjes. Van de 'dader(s)' is alleen bekend dat ze uit Wals oorden komt of komen. De doekjes (van Swifferdoekjes tot hygiënische doekjes) veroorzaken enorme proppen in het riool waar door de pompen in het Walsoor- dense gemaal verstopt raken. Vo rig jaar ontstonden hierdoor 31 sto ringen en dit jaar zijn de pompen al 29 keer ontregeld geweest. „Dit is echt opvallend veel. Bij onze an dere gemalen hebben we dit pro bleem niet", zegt Janneke Potter van het waterschap. Samen met de gemeente Hulst heeft Schelde- stromen al een heuse zoekactie in het riolenstelsel van Walsoorden gehouden om de precieze bron te achterhalen. Zonder succes. Het repareren van de verstoppin gen kostte tot nu toe 5000 euro. Bij wijze van proef is nu al één pomp vervangen. Het aanpassen van beide pompen, zodat de doek jes beter verwerkt kunnen wor den, is een te dure oplossing. Het waterschap wil het probleem daar om bij de bron aanpakken. Daar om is het schap nu een flyeractie in Walsoorden begonnen om de dader(s) op het spoor te komen. Huis aan huis worden pamfletten verspreid waarin de bewoners de vraag wordt gesteld: „Zit hier iets van u bij?", vergezeld van een foto van een enorme, vochtige-doek- jes-prop. Het waterschap atten deert de ruim 160 ontvangers (huishoudens én bedrijven) ook op de zaken die niet in het riool thuishoren. Potter: „Alléén vochti ge toiletdoekjes zijn afbreekbaar en mogen doorgespoeld. Snoeten poetsers, billen-, schoonmaak- en hygiënische doekjes dus niet." TMC Koudekerke TMC Bergen op Zoom Dorpsplein 35 Van Konijnenburgweg 13 (0118) 55 55 33 (0164) 27 44 77 TMC Kruiningen TMC Goes Zandweg 1b Marconistraat 13 (0113) 38 26 26 (0113) 22 41 02 J.1J11 IW foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63