JudoCoes wil een echte vereniging zijn Onzekerheid bij toneelvereniging over toekomst dorpshuis Yerseke Miljoen euro extra nodig voor Herdershond 'Khan' tot renovatie gemeentehuis Borsele leven in museum 22 Slapende chauffeur mist praatpaal woensdag 31 oktober 2012 ..„5# V" 'V door Nadia Berkelder YERSEKE - Deze week hebben ze er nog uitvoering en volgende week ook, maar of de toneelvereniging uit Yerseke daarna nog de stukken kan opvoeren op het dorp is on duidelijk. Want het huidige dorpshuis, De Zaete, gaat tegen de vlakte. Aan het eind van dit jaar al, heeft Jan van Putten van toneelclub 'Kom t'r us ni kiek'n' gehoord. „En er is geen andere locatie voor ons in het dorp. Ik vind dat eerlijk gezegd een beetje slordig." De Zaete maakt plaats voor een cluster appartementengebouwen, met daarbij een 'multifunctioneel centrum', inclusief zaal. Uitbater Pim van Engelenburg van de Zae te heeft een contract tot het einde van dit jaar. Wat er daarna ge beurt, is ook hem niet duidelijk, zegt hij. „Dat zal afhangen van de projectontwikkelaar. Ik heb ge hoord dat die gaat bouwen als 75 procent van de woningen ver kocht zijn." Van Putten is bang dat de onzeker heid het einde betekent van de to neelclub. „Dan kun je zeggen dat we de uitvoering in het dorpshuis van Kruiningen moeten doen, maar daar krijgen we echt geen driehonderd man mee naar toe. Mensen zijn niet bereid om te gaan reizen, ze willen graag toneel in hun eigen dorp zien." „We zijn er nog mee bezig", klinkt het op het gemeentehuis in Krui ningen. „We zijn met diverse men sen in gesprek over alternatieven, maar dat is nog niet duidelijk. Eind november hopen we wat meer duidelijkheid te kunnen ver schaffen over de verkoop van die appartementen. Het is inderdaad mogelijk dat de toneelvereniging tijdelijk ergens anders heen moet, bijvoorbeeld naar een dorpshuis in een ander dorp. Maar er komt wel iets nieuws voor terug." De toneelvereniging wil eigenlijk al een tijd investeren in nieuwe ap paratuur: de geluidsinstallatie is versleten. „Maar dat staat nu alle maal op een laag pitje", zegt Van Putten. De beheerder van De Zaete zegt eventueel bereid te zijn om het centrum nog open te houden als de gemeente daar om vraagt. „Daar valt over te praten, maar na tuurlijk wel onder andere voor waarden dan waar we nu onder werken. Het meubilair is allemaal van ons. Als we de spullen verko pen, blijft de gemeente straks mis schien nog wel een hele rijd met een leeg gebouw zitten." Herrie in het ziekenhuis, zaterdag 3 en zaterdag 10 november om 20.00 uur in De Zaete. Entree 8,00 euro. Sinds 22 oktober mag JudoGoes zich de leukste sportclub van Zeeland noemen. Na komend weekeinde, als de landelijke ver kiezing in Arnhem plaatsvindt, misschien ook de leukste van Nederland. door Luc Oggel Negentien kinderen zitten keurig op een rij in de dojo van Sportpunt Zeeland, klaar voor weer een nieuwe judoles van in dit geval Cor Moerman, tevens voorzitter van het bestuur van JudoGoes. Hij is deze dinsdag net terug uit Woer den, waar hij een vergadering had. Want behalve judotrainer is Moer man in het dagelijks leven werk zaam op het Cios in Goes en Aca demie voor Lichamelijke Opvoe ding in Den Haag. Het is dus soms rennen en vliegen om op tijd op de mat te staan. „Dit is liefdewerk oud papier", lacht hij. „En verdie nen doen we er ook niet mee, er moet geld bij." Maar dat maakt Moerman en al die andere men sen die bij de vereniging zijn be trokken niet uit. JudoGoes bestaat nog maar zes jaar en floreert. Vier honderd leerlingen zijn er inmid dels, met een stijgende lijn. Maar bovenal vindt Moerman het ge woon leuk om te doen, zeker als hij een talentvolle groep voor zich heeft, zoals vandaag. De kinderen zijn tussen de acht en elf jaar, maar ze luisteren erg goed naar hun trainer. Het is die pedagogi sche waarde, de discipline die ook bij judo komt kijken, die voor ouders vaak een reden is om hun kind te laten judoën, weet Moer man. „Je hebt ook altijd een part ner nodig, dus je moet af en toe ook met iemand trainen die je mis schien niet zo aardig vindt." Maar wat maakt JudoGoes nou zo'n leuke club? „We willen en ouderwetse vereniging zijn", zegt Moerman. „In de zin van: gekwali ficeerd personeel, een combinatie van breedtesport en topsport en betrokkenheid bij de vereniging. Het is best lastig om mensen er net zo gek voor te krijgen als je zelf bent, maar er zijn er genoeg die hun handen uit de mouwen willen steken. Veel ouders van leer lingen hebben zelf ook gejudood." Kim de Punder (11) uit Wilhelmi- i nadorp (groene band) en Melle van Dalen (10) uit Goes (oranje j band, blauwe slip) zjn allebei op judo gegaan door vriendjes en vriendinnetjes. „Lekker actief', vindt Melle. Ze vinden JudoGoes een leuke vereniging omdat alles 'heel goed is georganiseerd', en „omdat we een aardige trrainer hebben", zegt Kim. Of ze ooit naar de Olympische Spelen zouden wil len? Melle: „Nou, dat gaat een beet je te ver." JudoGoes is mede door acties op social media de leukste sportlub van Zeeland geworden, maar Moerman heeft geen idee wat er komend weekend staat te gebeu ren. Hij reist samen met collega André van Meerkerk of naar Arn hem, waar tijdens de Papendal Sport Parade in Arnhem het eeuw feest van sportkoepel NOC-NSF wordt gevierd. „We hebben een minuut om ons te presenteren, dat doen we aan de hand van een pro- motiefilmje dat André maakt We gaan het zien." GOES - Hij is vermoedelijk in slaap gesukkeld, de Poolse hij miste ook nipt de praatpaal van de ANWB. De vracht chauffeur van deze vrachtwagen. Dinsdagmorgen rond wagen stond flink vastgezogen in de modder, met de kwart voor zes reed hij ter hoogte van Goes de berm neus tegen een boom, wat de berging bemoeilijkte. Het van de A58 in. verkeer heeft wat last gehad van het ongeluk. Voor zover bekend raakte de chauffeur niet gewond. En foto Ronald de jong door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Voor de renovatie van het gemeentehuis in Heinkens- zand is een extra budget nodig van 1.190.000 euro. „De markt van de aanbestedingen heeft gesproken", stelt het college in een voorstel aan de raad. De gemeenteraad zei in januari nog dat de verbouwing geen cent meer mag kosten dan 2.758.000 eu ro. Voordat de eerste spijker in de muur is geslagen, komt daar nu dus ruim een miljoen euro boven op. „Renovatie van een gebouw is al tijd een lastige klus, zeker als alle plannen niet tot in detail zijn uit gewerkt", is het verweer van het dagelijks gemeentebestuur. Het resultaat van de aanbesteding is dat het eerder afgesproken bud get geheel nodig is voor de externe verbouwing, de koeling en de voor- bereidingskosten. Dan is er geen geld meer voor de nieuwe stoffe ring, de toiletgroepen en de hal. „Vooral de hal, balie en toiletten zijn delen van het gebouw die ont- werptechnisch een spiegel moeten vormen met de nieuwe buitenzij de. Om deze renovatie tot een goed eind resultaat te brengen is het noodzakelijk dat er voor het to tale werk een extra budget beschik baar komt voor de buiten- en bin nenzijde plus een post onvoor zien." Volgens het college is de verho ging niet van invloed op de begro ting. Het extra budget van 1.190.000 euro per jaar 'kost' jaar lijks 77.000 euro aan kapitaalsla- sten. Deze lasten zijn volgens het college gedekt. De gunning van het werk vindt plaats na het besluit van de ge meenteraad, aanstaande donder dag. Het aannemersbedrijf heeft dan zes weken nodig om te begin nen. De praktijk is dat er in de tweede week van januari 2013 daadwerkelijk wordt begonnen. NIEUWDORP - Ook het bevrijdings museum in Nieuwdorp doet vrij dag mee aan de Zeeuwse museum middag en -nacht. Dit jaar doen in Zeeland twintig musea mee aan de zesde editie van dit evenement. Het bevrijdingsmuseum heeft dit jaar naast een avondprogramma ook voor een middagprogramma gekozen. Het middagprogramma is speciaal voor kinderen in de bo venbouw van het basisonderwijs. Museumvrijwilliger Hans van Dam vertelt het verhaal van de her dershond 'Khan'. Khan verrichtte tijdens de oversteek van het Sloe in 1944 een heldhaftige reddingac tie. Burgemeester Jaap Gelok heeft de jeugdige bezoekers om 13.45 uur welkom waarna de presenatie begint. Het RAF Bomber Command staat centraal tijdens het avondprogram ma in het bevrijdingsmuseum. Het museum is tussen 19.30 en 24.00 uur gratis toegankelijk. Hans van Dam verzorgt om 20.30 uur de presentatie over het RAF Bom ber Command. De belangstellenden krijgen meer achtergrondinformatie over de wij ze waarop de luchtoorlog zich ont wikkelde. Ook wordt verteld over het onderzoek naar de Lancaster crash op 20 maart 1945.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60