'Groter plan achter zijn de klos beroepsverbod' binnenland 15 49,50 cheap.nl dagactie Met bezuinigingen op spionage lijken lessen van Irak' vergeten 4*1 vanS5-~ 3 dagen uitwaaien in Zandvoort Advocaat overtrad allerlei regels te vaak cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 woensdag 31 oktober 2012 Collega's Moszkowicz kritisch over uitspraak tuchtcollege 'Vooral de middeninkomens worden getroffen door een opeenstapeling Man lastenverzwaringen jaap. Snist, voorzatter Vakcentrale CNV door Sander Zurhake DEN HAAG - De nieuwe regering schrapt de taak van de Algemene Inlichtingen en Veiligheidsdienst AIVD om in het buitenland te spioneren en informatie in te win nen. Relevante informatie voor Ne derland moet worden verkregen via inlichtingendiensten van be vriende landen als de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Dat is opmerkelijk in het licht van de ervaringen met het begin van de oorlog in Irak in 2003. Politiek Den Haag moest toen achteraf het belang van een goede eigen inlich tingendienst noodgedwongen er kennen, nadat was gebleken dat de politieke steun voor de oorlog was gebaseerd op verkeerde informatie van de Amerikanen. Een pijnlijke misser. De Verenigde Staten vielen in 2003 Irak binnen zonder het man daat van de VN Veiligheidsraad met het excuus dat Saddam Hoes sein beschikte over massavernieti gingswapens. Op basis van infor matie uit CIA-rapporten - die later flinterdun, volkomen fout of zelfs gemanipuleerd bleek te zijn - be sloot de toenmalige premier Jan Peter Balkenende de inval politiek te steunen. De AIVD en de militaire inlichtin gendienst MIVD waren niet in de positie om de Amerikaanse infor matie op waarde te kunnen schat ten omdat zij zelf geen informan ten in Irak hadden. Dit werd in 2009 duidelijk nadat een commissie onder leiding van Willibrord Davids, rechter van het hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, de besluitvorming had on derzocht. Eén van de aanbevelin gen van de commissie was de in formatiepositie van de eigen inlich- - tingendiensten te versterken. Kort om, actievere Nederlandse spiona ge zodat het kabinet met zelf ver kregen informatie de betrouwbaar heid van bondgenoten kan inschat ten wanneer om militaire bijstand wordt gevraagd. Nu de buitenlandse spionagefiinc- tie van de AIVD compleet wordt geschrapt, lijken de WD en PvdA deze lessen te zijn vergeten. De mi litaire inlichtingendienst, de MIVD, heeft ook spionnen in het buitenland maar deze dienst moet de huidige bezuinigingen nog ver werken en verliest ook capaciteit. Rob de Wijk, directeur van de on afhankelijk denktank The Hague Centre for Strategie Studies (HCSS), zegt niet te zien 'welke vi sie achter dit besluit staat'. „Als land kun je wel zeggen dat je ver trouwt op buitenlandse inlichtin gendiensten, maar in die wereld geldt het principe 'voor wat hoort wat.' Dus als wij niets meer te bie den hebben omdat we zelf geen spionnen meer hebben, dan krij gen we ook steeds minder." per/toplocatie één superactie! korting I per persoon, per arrangement 4/ 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis gebruik Wi-Fi Gratis warme chocolademelk Direct aan de boulevard gelegen ZZ Best Western Palace Hotel Zandvoort Bram Moszkowicz gold jaren lang als de 'golden boy' van de advocatuur. Door de uitspraak van de Raad voor Discipline lijkt zijn komeetachtige loopbaan plotseling ten einde. De raad vindt dat Moszkowicz voor het leven geroyeerd moet worden. door Gerard den Eli AMSTERDAM - De collega's van de flamboyante strafpleiter Bram Moszkowicz (52) reageren met een mengeling van schrik en veront waardiging op diens levenslange verbanning. Zij vermoeden een dubbele agenda in het beroepsver bod. De schrik komt voort uit het feit dat Moszkowicz als meest markan te advocaat in Nederland plotse ling van het tableau is geschrapt. Het is de ultieme banvloek voor een advocaat met een grote reputa tie, ook al is die reputatie door zwarte betalingen en ruzie met de fiscus al danig gebutst. Maar er is ook ergernis. Die veront waardiging vindt zijn oorsprong in de hooghartigheid waarmeë Mosz kowicz het tuchtcollege van vak broeders trotseerde. De Limbur ger, telg uit de dynastie van grond legger Max Moszkowicz, verwaar digde zich niet om zich bij de Raad van Discipline tegen ernstige klachten te verweren. „Dat had hij wel moeten doen", zegt zijn collega Gerard Spong. „Hij heeft een foute processtrate gie gekozen en dat had ik niet van hem verwacht. Ik begrijp het als hij zich beroept op zijn geheim houdingsplicht, maar hij had zich kunnen verweren tegen de klach ten over contante betalingen." Spong meent dat de proceshou ding van zijn collega hem parten speelt. „Als hij naar de zitting was gegaan en beterschap had beloofd, dan was deze zaak betrekkelijk mild voor hem afgelopen. Maar Bram heeft buiten de Raad om commentaar gegeven. Dat wordt hem nu zwaar aangerekend." Nog meer verontwaardiging is er onder de vakbroeders over de straf maat. Jan-Hein Kuijpers vermoedt een dubbele agenda bij de Raad van Discipline. Moszkowicz is zo hard gestraft, aldus de redenering van Kuijpers, omdat de tuchtrech ter een daad heeft willen stellen. De overheid heeft het voornemen Advocaat Moszkowicz gisteren bij zijn het toezicht op de advocatuur wet telijk zodanig te regelen, dat een onafhankelijke instantie de be roepsgroep controleert. Daarmee komt de interne tuchtrechtspraak feitelijk in handen van de over heid. Zoiets geldt al voor de finan ciële sector met de Autoriteit Fi nanciële Markten. De Orde van Advocaten is fel te gen zo'n constructie. De regerings voorstellen vormen een inbreuk op de onafhankelijkheid van de ad vocatuur, zo schreef de Orde drie weken geleden in een brief aan de informateurs Kamp en Bos. Kuijpers: „Tegen de politiek is hu gezegd: 'Kijk eens, we durven zelfs Moszkowicz te straffen. We heb ben het zwarte schaap eruit ge gooid, wij zijn geen stelletje cor rupte vlegels'. Dat is de boodschap geweest. Daarom moet Bram zo snel mogelijk in beroep gaan." Spong valt zijn collega op dat punt bij: „De Orde van Advocaten is te recht niet gelukkig als het toezicht bij een onafhankelijke derde zou komen te liggen. Je zou kunnen denken dat dit vonnis is aangegre pen om te laten zien dat de advoca tuur over zelfreinigend vermogen beschikt." Die theorie van boze opzet wordt niet gedeeld door de Vereniging van Strafrechtadvocaten. De club r. foto Robin Utrecht/ANP van gespecialiseerde strafpleiters ziet bij monde van voorzitter Bart Nooitgedagt geen verband. „Ik haal dat niet uit het vonnis." De Raad van Discipline heeft immers al acht andere advocaten voor de zelfde vergrijpen alsMoszkowicz van het tableau laten schrappen. Volgens Nooitgedagt is het wel kwalijk dat de advocatenorde na de behandeling van de zaak-Mosz- kowicz meteen een persbericht uit gaf over contante betalingen. Voortaan moeten advocaten elk. ontvangen cashbedrag boven de 2.000 euro melden, dat was 15.000 euro. „Met zo'n persbericht leg je een causaal verband tussen de behan deling bij de tuchtrechter en de zaak-Moszkowicz. Dat mag je in een individueel geval nooit doen", aldus Nooitgedagt. Hij spreekt in de zaak van zijn vakbroeder over een 'persoonlijk drama'. Overigens maakt Moszkowicz ook in zijn privéleven roerige tijden door: afgelopen zondag maakte RTL Boulevard bekend dat tv-pre- sentatrice Eva Jinek en Moszko wicz hun relatie hebben beëin digd. Ze waren twee jaar bij elkaar. zie onze website:binnenland Raad van Discipline doet uitspraak in zaak-Moszkowicz Nederlands bekendste strafpleiter Bram Moszkowicz (52) mag het vak van advocaat nooit meer uitoe fenen. De Raad van Discipline, die hem die straf gisteren oplegde, vindt dat hij de regels te vaak heeft overtreden. Moszkowicz was niet bij de uit spraak in Amsterdam aanwezig. Hij gaat in hoger beroep. Dat bete kent dat hij voorlopig aan de slag kan blijven als advocaat, verduide lijkte zijn raadsman Gabriel Meijers. Bij dat hoger beroep zal Moszkowicz zelf aanwezig zijn, liet hij gisteren weten. Volgens de raad heeft Moszkowicz vele duizenden euro's aan contant geld aangeno men, voorschotten van cliënten niet terugbetaald, slechte rechtsbij stand verleend en niets gedaan om zijn vakkennis op peil te houden. Zijn administratie was volgens het tuchtcollege voor advocaten niet op orde. Het is de zwaarste straf in het tuchtrecht voor de advocatuur. De deken van de Amsterdamse or de van advocaten, Germ Kemper, die de zaak aanspande, had ge vraagd om een jaar schorsing, waar van een half jaar voorwaardelijk. „Ik hield rekening met de mogelijk heid van verbetering van het ge drag van Moszkowicz ten opzichte van zijn cliënten en van de Orde en stelde daarom een gedeeltelijk voorwaardelijke schorsing voor." De raad kwam tot een zwaarder be sluit. "Prijs o.b.v, 2-persoonskamer Excl, res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5