Bootnaam zeelandl 25 Gedeputeerde Staten bezorgd over gevolgen sluiting azc Goes TMC Engelse lord ontwierp schip met twee kielen Circe toverde mannen om in varkens woensdag 31 oktober 2012 Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Aluminium De circe is een niet geschilderd aluminium schip. Het hele schip is dofgrijsbehalve de helmstok. Die glimt door het vele gebruik. Hij was een inventief mens en groot zeilliefhebber. De En gelse Lord Riverdale ontwierp en maakte in 1923 een zeilboot met kimkiel. Joop den Boer: „Het had in plaats van één kiel midden on der, twee kielen aan de zijkanten. Daardoor vaart het altijd onder een hoek van 20 graden en kan in een droogvallende haven liggen zonder om te vallen." Joop ontdek te het afgetakelde schip in de jaren zestig in de haven van Scharendij- ke. Hij kocht het en knapte het op in een schuur bij landgoed Heester- lust in Schuddebeurs. „De ouders van mijn vrouw, Louk Boone, woonden in bij de oude mevrouw Van Citters om haar te verzorgen en het huishouden te runnen." Toen de Little Blue Bird weer zeil- waardig was kwam Lord Riverdale persoonlijk uit Engeland over voor een vaartocht met Joop. „Dat schip zat in zijn hart geborgen." Loek en Joop den Boer met de kleinkinderen Joosep en Minna en hun vriendinnetje Isabel. godin uit de Griekse mythologie die werd geboren als dochter van zonnegod Helios en oceanide Per seis. Volgens het zeilende stel heeft hun schip ook het karakter van een godin. „Je moet haar op een specifieke manier behandelen, bijvoorbeeld door tijdig het zeil te reven omdat ze een hogere mast heeft dan gebruikelijk." De noodzaak om altijd alert te zijn aan boord is voor Loek en Joop een van de grote charmes van zei len. „Denk nooit dat de zee je vriendje is. Water en wind zijn al- door luc OggeS GOES - De sluiting van het asielzoe kerscentrum in Goes per april vol gend jaar vergroot de kans op wei gering van woonruimte in Zee land door statushouders. Die zorg spreekt het dagelijks provinciebe stuur uit in een brief aan het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) in Rijkswijk. Het COA kondigde vorige maand aan vier opvanglocaties te sluiten als gevolg van het gestaag teruglo pend aantal asielaanvragen. Eén er van is Goes, het enige azc in Zee land. De dichtstbijzijnde locaties zijn in 's-Gravendeel en Gilze- Rijen, maar de eerstgenoemde gaat ook dicht en de tweede valt niet binnen het aan Zeeland gekop pelde 'regiegebied'. Zeeland heeft nu samen met Zuid-Holland de lo catie Leersum toegewezen gekre gen, maar GS zijn bang dat die af stand voor asielzoekers met een verblijfsvergunning reden zal zijn om een eventueel beschikbare wo ning in Zeeland te weigeren. GS wijzen op de nieuwe toewijzings procedure die per 1 oktober is inge gaan en waarbij gemeenten ge schikte huizen toewijzen aan asiel zoekers. Voorheen mocht een toe gelaten asielzoeker zelf een huis zoeken uit het aanbod van de ge foto Dirk-Jan Gjeitema tijd onvoorspelbaar. Dat roept spanning op en is tevens heel re laxed. Wanneer je de touwtjes los gooit en wegvaart ben je los van al les." Ze wordt aangeduid als nimf of heks. Een 'tricky' vrouw die haar tovertalent gebruikte om mannen te veranderen in varkens. Toch vernoemden Louk en Joop den Boer uit Zierikzee het alumini um zeiljacht, dat ze in 1996 in Brouwershaven lieten bouwen, naar deze godin uit Homerus' Odyssee. Een heldenepos dat zich zou hebben afgespeeld op en rond de Middellandse Zee. Maar dat klopt volgens Loek en Joop den Boer niet. „Iman Wil- kens beschrijft in zijn boek 'Waar eens Troje lag' dat het op en nabij de Noordzee moet zijn geweest omdat sprake is van getijdeverschil- len en mist. En Circe zou op Schouwen-Duiveland hebben ge woond. Daarom noemden we ons schip naar haar. We vinden het leuk dat ze met ons eigen eiland wordt geassocieerd." BSTOMWiMgiai meenten. Hoewel GS positief wa ren over de wijziging, bestaat nu de vrees dat een deel van de winst zal verdampen als gevolg van de lange reisafstanden. 'Zoals bekend zijn perifeer gelegen gemeenten beperkt in trek bij de doelgroep als het gaat om de acceptatie van woonruimte', schrijft GS aan het COA. Het provinciebestuur ver zoekt het COA dan ook om de ko mende maanden en de periode na de sluiting van azc in Goes de vin ger aan de pols te houden en maat regelen te nemen als blijkt dat het aantal weigeringen voor wat be treft woonruimte in Zeeland (sterk) toeneemt. TMC Koudekerke TMC Bergen op Zoom Dorpsplein 35 Van Konijnenburgweg 13 (0118) 55 55 33 (0164) 27 44 77 TMC Kruiningen TMC Goes Zandweg 1b Marconistraat 13 (0113) 38 26 26 (0113) 22 41 02 Woonideeën voor iedereen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57