Denk nooit dat de zee je vriendje is 241 zeeland Lou (80) en Johanna (78) hebben de 'leste krante' in de bus gedaan intratuin Protest college tegen weren fietsers zeedijk Karaktertje woensdag 31 oktober 2012 door Annemarie Zevenbergen Lou Hendrikse staat al van af zijn twintigste om kwart voor vijf op. Hij be zorgt al 42 jaar kranten en folders, de laatste dertig jaar voor de PZC. Zes dagen in de week tus sen half zes en kwart voor zes op de fiets. Vroeg? „Ach, uit bed ko men is maar één stap hoor", zegt hij nuchter. Maar morgenochtend gaat hij 'uitslapen'. Dan wordt het wel half acht voor hij beide voeten op de slaapkamervloer zet. Vandaag bezorgde Lou voor het laatst in zijn Westkapelse wijk. Met pijn in het hart neemt de be jaarde bezorger afscheid van 'de krante'. Zijn vrouw stopte net iets eerder, na een val. „Mijn been wil niet meer op de fiets", zegt ze spij tig. „Dat we nu stoppen, geeft aan dat we in verval raken," glimlacht ze enigszins triest Al die jaren door weer en wind op de fiets. Van de toren in de Zuid straat naar de dijk. De zijstraten even tussendoor meenemen en verder naar de Markt. Lou en Jo kennen het dorp op hun duimpje. Wat wil je ook na tientallen jaren bezorging. Lou: „Ik weet van alle brievenbussen hoe ze openen; naar binnen of naar buiten. Ik steek nooit meer mis." De krant maakte jarenlang deel uit van het gezinsleven van de familie Hendrikse. Het bepaalde niet al leen het dag- en nachtritme van de ouders, ook de vijf kinderen Willem, Pieter, Anita, Huib en Jo- han bezorgden kranten en folders. Huib herinnert zich 'als de dag van gisteren' hoe pa Lou toestem ming aan de kinderen vroeg om kranten te gaan bezorgen. „Ik vond dat toen zo speciaal. Wij zijn later ook allemaal gaan bezorgen." Het echtpaar deed het altijd met plezier. Alleen de och tend na de kermis liep Lou zijn route iets anders dan ge bruikelijk. „Dan ging ik of heel vroeg zodat iedereen nog in het ca fé zat, of later als ze naar huis wa ren." Het was op een van die da gen dat hij een ontmoeting had met een 'spook'. „Ik ben me kapot geschrokken. Opeens zag ik iets wits bewegen bij een lantaarn. Dat kwam op me toe. Een laken tot op de grond, met blote voeten eron der. Heel vreemd. Ik heb dat later nog eens gezien, maar ik weet nog steeds niet wat het was. Een wit la ken dat iemand helemaal bedekte. Maar of'ie eronder iets aanhad? Ik~ Kaars rustiek Diverse kleuren. 7 x 19 cm. Per stuk 2F 2?9 7 x 13 cm. Per stuk2F 1?' 7 x 8 cm. Per stuk 2f Vogel voederpakket 7-delig. SF 399 Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, 0118-551623 Donderdag en vrijdag koopavond www.intratuin.nl 2f 99 11 geeft aan groen 5, Louk en Joop den Boer noemden hun zeiljacht Circe naar de dochter van zon negod Helios en oceanide Perseis, Vol gens het zeilende stel heeft hun schip ook het karakter van een godin C'RCE Jo en Lou Hendrikse bezorgden decennia lang de PZC in Westkapelle. foto Ruben Oreel weet het niet. Ik heb tegen de kleinkinders gezegd dat opa een echt spook had gezien." Jo: „Het was altijd zo mooi en stil 's ochtends in Gods vrije natuur. De zonsopkomst vond ik prachtig.. Het maanlicht ook. Dat zal ik wel missen. Want om half zes 's och tends fietsen doe ik niet meer. Ik heb het nooit koud gehad. Het re genpak van de PZC droeg ik ook nooit. Ik bewaarde altijd m'n oude jassen. Als ik natgeregend was, pak te ik gewoon een andere jas. Dat regenpak was te groot en te stijf" Ze zullen het missen; de folders, huis-aan-huisbladen, de Telegraaf en natuurlijk de PZC. De huissleu tels die af en toe in de voordeuren staken en dan samen met de krant door de brievenbus gingen. „Och, er is een tied van komen en een tied van gaen," zucht Lou. „Maar het is nu echt afgelopen." door Marijke Vael Het hele schip is dof grijs, maar de helm stok «glanst je tege moet. De Circe is een niet geschilderd aluminium zeiljacht dat vaak wordt gebruikt. Alleen niet meer voor lange reizen naar West-Indië, Venezuela, Cuba, de Azoren, Fin land en Rusland. Die tijd is ge weest voor de 77-jarige Joop den Boer uit Zierikzee en zijn vrouw Loek den Boer-Boone (73). „Nu we wat ouder worden kunnen we minder goed tegen kou. En dat is het op zee altijd, vooral 's nachts." Daarom zeilt het stel tegenwoor dig in de zomer naar Franse, Bel gische of Engelse havensteden en vaart verder regelmatig over de Oosterschelde. „Om even het 'ge voel' te hebben. De kracht van het schip in combinatie met die van wind en water." De avontuurlijke spanning die de ze krachten oproepen, voelde Joop al toen hij als 7-jarige met zijn va der in een geleende BM'er over het Kaaskenswater zeilde. „Het be wegen van zo'n boot vond ik di rect leuk." Joop was ongeveer 25 jaar toen hij leerde zeilen op de schepen van zijn vrienden Willem Kesteloo en Wim de Vos. „We voe ren over de Oosterschelde, naar België en naar Engeland." Het leid de tot de aankoop van een eigen schip. „In de haven van Scharend ij- 'Tijdens een zware storm kapseisde het schip zo ver dat de mast schuin in het water stak' ke vond ik een bootje dat in 1923 werd ontworpen en gebouwd door de Engelse Lord Riverdale. Een model met een lcimkiel dat la ter veel navolging kreeg in Enge land." Deze 'Little Blue Bird' werd het eerste van de vijf schepen waar mee Joop en Loek samen over de grote zeeën zeilden. „We leerden daarbij dat onderlinge samenwer king essentieel is en de tweede man van groot belang." Hun huidige jacht lieten ze in 1996 bij de Brouwse scheepswerf Keste loo bouwen na spannende mo menten in de Golf van Biskaje. „We zijn toen bijna verdronken. Tijdens een zeer zware storm kap seisde het schip zo ver dat de mast schuin in het water stak. Gelukkig richtte ze zichzelf weer op, maar we schrokken wel. Loek zei: Als er nog zo'n golf komt zijn we er ge weest." Door vier stootkussens aan een lange lijn achter het schip te hangen voorkwam het stel dat hun jacht opnieuw dwars op de golven kwam te liggen. „En we slo ten alles af om te voorkomen dat nog meer water in de kajuit zou slaan. Omdat de pomp kapot was moesten we daar zo'n 110 emmers water uitscheppen." Door dit avontuur beseften Joop en Loelc dat hun Polka Dos, een aluminium wedstrijdjacht ontwor pen door Van der Stadt, toch wat licht was voor de Atlantische Oceaan. En dat, terwijl ze een twee jaar durende tocht naar de Caraïben wilden maken. Daarom kochten ze een elf meter lang alu minium zeiljacht, ontworpen door Dick Koopmans, dat Joop deels zelf afbouwde bij Kesteloo. Ze noemden haar Circe, naar de door Melita Lanting OOSTERLAND - De nieuwe werk- weg lang de Oosterscheldedijk bij Viane moet helemaal toegankelijk worden voor fietsers. Dat willen burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland. Ze tekenen bezwaar aan tegen het besluit van waterschap Scheldestromen een deel van de werkweg te sluiten voor fietsers. „We hebben natuurlijk wel te ma ken met Tij van de Toekomst", zegt wethouder Gilles Houteka mer. „Daarom willen we vragen of het toch mogelijk is de weg open te stellen." Toerisme is voor Schou wen-Duiveland belangrijk. Een rondje rond het eiland fietsen hoort daar bij en dan is het 'wel heel erg jammer' als daar bij Viane anderhalve kilometer tussenuit valt. Bij de dijkversterking wordt aan de Oosterschelde-lcant van de dijk een werkweg. aangelegd van een paar kilometer tussen het ge maal van Ouwerkerk en.het haven tje van Viane. Een klein deel, an derhalve kilometer, wordt afgeslo ten voor fietsers. Volgens Houteka mer is het niet zeker, maar zou het gaan om verstoring van de natuur tegen te gaan. „Wij willen dat het waterschap eerst aantoont dat daar sprake van is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56