Ons Dorpshuis gaat eigen weg 6500 22 zeeland Toekomst school wordt per jaar bekeken Twee mannen gewond bij ongeva op N59 bij Nieuwerkerk Strao Renesse twee weken later woensdag 31 oktober 2012 1 s Toekomst school Noordwelle onzeker Het project 'Zee van ruimte' beslaat 6500 vierkante meter vloerbedekking. In de loop van volgend jaar wordt alles gefaseerd vervangen zodat niet op alle 250 werkplekken tegelijk tapijtleggers bezig zijn door Esme Soesman NOORDWELLE - De Dorpsgemeen schap Noordwelle stapt uit de Stichting Dorps- en Gemeen schapshuizen Schouwen-Duive- land. Het plan is om het plaatselij ke dorpshuis zelf te gaan bestie ren. Ook heeft de Dorpsgemeen schap besloten de renovatie van het gemeenschapscentrum niet langer te koppelen aan de toe komstplannen van basisschool De Stove. Tot voor kort werd nog gesproken over renovatie en uitbreiding van de school en een mogelijke fysieke koppeling met het dorpshuis. De leerlingprognoses zijn sindsdien echter dermate verslechterd dat scholenkoepel Obase op dit mo ment niet kan garanderen het ge bouw over een aantal jaren nog van de gemeente te kunnen hu ren. „Dat frustreert ook het andere project. We kunnen niets met het dorpshuis beginnen als niet duide lijk is wat er met de school gaat ge beuren", zegt voorzitter Ed Heye van de Dorpsgemeenschap. Door school en dorpshuis op te knip pen in twee aparte projecten is het mogelijk de ontwikkeling van het dorpshuis, recent omgedoopt in Ons Dorpshuis, voortvarend op te pakken. Want dat is absoluut wat de Dorps gemeenschap Noordwelle wil, blijkt uit de toelichting van be stuurslid Koos van Doorn. Het plan is om het dorpshuis zelf te gaan exploiteren. Niet uit onvrede met de overkoepelende Stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen Schouwen-Duiveland. „Maar om dat we uit de politiek willen blij ven. De vraag is ook: hoe gaat het verder met de dorpshuizen na 2017? Wij willen blijven bestaan." Binnenkort schuift de Dorpsge meenschap met Zeeuwland rond de tafel om te praten over de mo gelijkheden. Het voorstel van de Noordwelse club is dat de woning bouwcorporatie achterstallig on derhoud wegwerkt, waarna de Dorpsgemeenschap het gebouw („Voor een redelijk symbolisch be drag") huurt van Zeeuwland. De Dorpsgemeenschap zorgt dan voor onderhoud van het gebouw. Een paar jaar geleden heeft die or ganisatie het beheer in eigen han den genomen. „We hebben een club van dik veertig vrijwilligers." De Dorpsgemeenschap knapt op dit moment ook zelf op eigen kos ten de soosruimte op, die daar door breder bruikbaar wordt. NOORDWELLE - De laatste leerling prognoses zijn verontrustend. Dat geldt niet alleen voor Noordwelle of Schouwen-Duiveland. Over tien jaar zijn er, volgens onder zoek, vijfduizend basisschoolleer lingen minder in Zeeland. Dat betekent voor Noordwelle dat de (ver)bouwplannen hebben plaatsgemaakt voor een 'jaar voor jaar' bezien wat er met de school gebeurt. Scholenorganisatie Obase noch de gemeente heeft de bedoeling de dorpsscholen tot één superschool samen te voegen, aldus Obase-di- recteur Ewald de Keijzer. Beide zijn voorstander van scholen ver spreid over het eiland. „Mits dat verantwoord kan." Dat laatste is in de visie van de scholenkoepel geba seerd op vier pijlers: de kwaliteit van het onderwijs moet gegaran deerd- zijn, de belastbaarheid van leerkrachten in balans, het Rijk ■moet financiën beschikbaar stellen en de huisvesting moet geregeld zijn. Vanuit het dorp klinkt de roep om positivisme. Dorpsraadvoorzitter Ed Heye: „We blijven voor 100 pro cent achter de school staan." riwiMiimwHiiaBWKi MWBMBBM foto Dirk-Jan Gjeltema NIEUWERKERK - Twee mannen uit Oost-Souburg, 60 en 34 jaar oud, zijn dinsdagmiddag rond vier uur gewond geraakt bij een aanrijding op de N59 bij Nieuwerkerk. Het verkeer op de N59 reed op dat moment langzaam vanwege een rijdende afzetting. Een vrachtwa gen, bestuurd door een 33-jarige man uit Portugal, reed achterop een langzaam rijdende bestelwa gen. Door de snelheid en het ge wicht van de vrachtwagen reed die bestelwagen tegen een perso nenauto aan, die doorschoof tegen een bestelbus. In de bestelauto raakten de Oost- Souburgers bekneld. De brand weer heeft hen bevrijd, waarna de slachtoffers met nek- en rugklach ten naar het ziekenhuis werden ge bracht. Hun auto is weggesleept door een talcelbedrijf, evenals de personenauto die geraakt werd. De bestelbus kon zijn weg vervol gen en dé vrachtwagen was licht beschadigd, maar kon nog verder rijden. De bestuurder van de vrachtwa gen, is door de politie meegeno men naar het bureau. Hij heeft daar met behulp van een tolk een verklaring afgelegd. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. De weg is tot zeven uur 's avonds afgesloten geweest vanwege onder zoek door het Verkeersongevallen Analyseteam en opruimwerkzaam- heden. Het verkeer werd omgeleid over de parallelweg. RENESSE - Volgend jaar wordt het allereerste strao-feest niet in Renes se gevierd. Het bestuur heeft beslo ten het eeuwenoude feest niet acht weken voor Pasen te houden, maar twee weken later, namelijk op 16 februari 2013. Reden van de verplaatsing is dat de strao gelijktij dig zou zijn met het festival Aem- stie Alive dat op 2 februari in Burgh-Haamstede wordt gehou den. Dit evenement trekt veel be zoekers van Schouwen-Duiveland aan. Het bestuur van de strao heeft daarom besloten niet twee evenementen op een dag te laten plaatsvinden. Twee weken nadien zou er op het eiland geen strao- feest zijn en daarom is voor die da tum gekozen. Alleen de 'druppel' op de eerste verdieping blijft bestaan. Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54