Wereldburger met Zeeuwse 41 boekenprijs De negen eerdere winnaars van de DE WEEK ZEEUWSE BOEKÜ 'Als Zeeland zich bewust is van wat we hier zijn en hebben, kunnen we meedoen in de wereld' 3~ VAN HET Het verhaal van Zeeland woensdag 31 oktober 2012 We zijn zaterdag 10 novem ber 2012 toe aan de tiende editie van de Zeeuwse Boe kenprijs. Een tweede jubi leum, dan lijkt alles al zo vanzelfsprekend. De prijs is er gewoon, iedereen in le zend Zeeland gaat ervan uit dat er in de herfst weer wat spannends te beleven zal zijn. Initiatiefnemer en orga nisator Paul van der Velde mijdt meestal het volle licht van de schijnwerpers. Dat zal hem deze keer niet luk ken. Aangenaam - wie is de man achter de Zeeuwse Boe kenprijs? door Jan van Oamme We spreken afin Sint Jansteen. Zijn woonplaats. Nou ja, voor een gedeelte, want hij heeft ook een appartement in Am sterdam. Naast de Johannes de Doperkerk, kan niet missen, was de instructie. Aan de Hoofdstraat. En, voegt hij er een beetje ge heimzinnig aan toe, ook aan de Van der Veldelaan. Grapje, denken we in eerste instantie. Maar als we in het Zeeuws-Vlaamse grens dorp arriveren, staat hij voor zijn voordeur te zwaaien. En wijst op het bord, dat net aan de andere kant van de zijstraat prijkt. 'Van der Veldelaan', daarover kan geen misverstand bestaan. Een eerbetoon aan zijn vader, vertelt hij. Die zat in het verzet en is daarvoor postuum onderscheiden. Van der Velde woont in het huis dat vroe ger bij brouwerij De Appel van De Kerf hoorde. In de gang op weg naar de woon kamer komen we langs een huisaltaartje met foto's van zijn ouders en een branden de kaars. „Die steek ik aan zo gauw ik thuis ben", zegt hij. „Het is een gewoonte die ik uit China heb overgenomen. Filiale piëteit, ik heb een gevoel van ongelooflijke dankbaarheid naar mijn ouders toe. Ik zal niet vergeten wat ze voor me hebben ge daan." De Vlaamse tongval is onmiskenbaar. Ge boren (1955) en getogen in Sint Jansteen. De vierde telg en daarmee de benjamin in het gezin. Misdienaar geweest, 's morgens om zes uur paraat in het inmiddels ge sloopte klooster van de nonnen. Zijn va der was een douanier, afkomstig uit Dor drecht, die tegen een boerendochter van Ferket aanliep. Hij werd textielhandelaar, in de tijd dat er in de streek zo'n driedui zend mensen in die tak van industrie werk ten. Benjamin Paul ging naar het Jansenius in Hulst. Hij puberde nogal, zegt hij. „Mijn va der had in het verzet gezeten. Als er dan een leraar voor de klas stond die NSB-bur- gemeester in Venlo was geweest, ja, dan had ik moeite met gezag." Op zijn vijftiende werd hij naar een kostschool in Oudenbosch ge stuurd. Daar haalde hij zijn ha vo-diploma. Hij kwam terug om op het Pe trus Hondius in Terneuzen het atheneum erachteraan te doen. Aan die episode heeft hij goede herinneringen. Hij zat in de re dactie van de schoolkrant PH-kroniek, hielp mee aan de realisatie van het wereld record Mens-erger-je-nieten in de Noord straat in Terneuzen, organiseerde literaire avonden, dichtte. „Taal, literatuur, dat had mijn interesse. Ik heb een tijdlang gedacht dat ik dichter zou worden. Gelukkig heeft mijn zus Emma Crebolder die fakkel van me overgenomen." In de huiskamer zijn de wanden voorbe houden aan werk van Willem Imandt, de in 1882 in Sint Jansteen geboren schilder die een niet onverdienstelijke carrière op bouwde in het toenmalige Nederlands-In- dië. Je zou Paul van der Velde een collectio neur kunnen noemen. Het is opnieuw een duidelijk teken dat de Oost bij hem niet ver weg is. Zo valt de mededeling dat hij na zijn mid delbare school Chinees ging studeren tij dens het gesprek in Sint Jansteen minder plompverloren uit de lucht dan hier in de krant. Chinees, waar kwam dat dan van daan? Van der Velde houdt het op jeugder varingen, toen hij bij de drogist 'Wereld in beeld' kocht voor 50 cent, en kennis maak te met de wereld van Marco Polo en Dzjen- gis Khan: „Als kind realiseerde ik me: er zijn andere werelden die minstens zo mag nifiek zijn als de onze." Die studie Chinees in Leiden hield hij ove rigens maar twee jaar vol. Toen overleed zijn vader en vroeg de liquidatie van diens bedrijf veel aandacht. Hij stapte over naar de studie geschiedenis, waar voor de colle ges geen aanwezigheidsplicht gold. Chine se taal en kunstgeschiedenis van Oost-Azië waren bijvakken die hij in dat kader wel kon volgen. Hij studeerde ook op Clingendael, het In stituut voor Internationale Betrekkingen in Den Haag. „Maar", zegt hij, „een car rière in de diplomatieke wereld zag ik niet zitten. Ik had nog steeds moeite met het opvolgen van bevelen en kwam daar ook niet door de psychologische test." Van der Velde kreeg via de Universiteit van Leiden opdracht de Deshima-dagregis- ters, de neerslag van de Nederlandse aan wezigheid op dat eiland, te ontsluiten. Wat neerkwam op twintigduizend bladzij den i7e-eeuws Nederlands transcriberen en terugbrengen tot tweeduizend in druk uit te brengen pagina's. De belangstelling voor de Oost vond een ander hoogtepunt in zijn proefschrift Een Indische liefde, een biografie van de i9e-eeuwse professor P.J. Veth, waarmee hij in 2000 zijn doctorstitel verwierf In 1990 kwam de functie van hoofdre dacteur van het Zeeuws Tijdschrift vrij. Van der Velde had al in het tijdschrift gepubliceerd, hij solliciteerde en werd de ideale kandidaat bevonden. Bij aantreden waren er tweeduizend abonnees. Nu twaalfhonderd. De verklaring daarvoor moet gevonden worden in de breuk met het Zeeuwsch Genootschap, dat de brede re maatschappelijk-culturele koers van de nieuwe hoofdredacteur niet apprecieerde en zichzelf te weinig terugzag in het tijd schrift. In één klap vertrokken er achthon derd abonnees. „Van wie er overigens maar vierhonderd betaalden", voegt Van der Velde eraan toe. Ondanks de aangekondigde subsidiestop van de provincie houdt hij vertrouwen in de toekomst. In zijn periode is de website op- en uitgebouwd en heeft hij tien jaar ge leden de Zeeuwse Boekenprijs in het leven geroepen. „Die prijs", zegt hij, „past hele maal in mijn gevoel voor regionale identi teit. In verhouding tot de meeste andere provincies - Friesland en Limburg mis schien uitgezonderd - is het regionale ge voel hier heel sterk. Er verschijnen relatief ook veel boeken over Zeeland en van Zeeuwse schrijvers." „Ja ja, daar zijn we dan, wat is een Zeeuw en wat is een Zeeuws boek? Ik kijk daar -Mc-zz. Tcii-ia-, Hoaïö&m - -AvV- 2003: Annejet van der Zijl, Anna. 2004: Francisca van Vloten, Moen - Het leven van Annie M.C. Schmidt Tussen Toorop en Mondriaan. 2005: Jan J.B. Kuipers Robbert 2006: Carolijn Visser, Miss Concor- Jan Swiers, Het verhaal van Zeeland, dia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44