'Bevelanden geven goede voorbeeld' zeeland 13 Bmtech Goes ontspringt ontslaggolf WD: trek verbod op fuikvissen in commentaar Samen anders Wijffels betreurt besluit Hedwige Het nieuwe Nederland woensdag 31 oktober 2012 door Edith Ramakers Dit is precies waar we hier op de Bevelanden al twee jaar mee bezig zijn, zegt René Ver hulst, burgemeester van de ge meente Goes. Hij reageert op plan nen van het kabinet voor de be stuurlijke herindeling. „Maar ik juich ze niet toe, want zodra het in het regeerakkoord staat wordt het beleid. Samenwerkingsverban den die van onderop vorm krij gen, hebben meer kans van sla gen", zegt hij. Gelukkig is de tekst in het regeer- TERNEUZEN - Herman Wijffels vindt het een misser dat de Hedwi- gepolder alsnog onder water dreigt te worden gezet. „Goede landbouwgrond is niet bedoeld om er natuur van te maken. Ik vrees dat het nu te laat is om daar nog wat aan te doen, maar we moeten dit nooit meer laten gebeu ren", aldus de voormalige Rabo- topman op een symposium in Ter- neuzen over de toekomst van Zeeuws-Vlaanderen. akkoord niet erg dwingend, conclu deert Verhulst. Daarin staat letter lijk dat provincies worden uitgeno digd om met gemeenten 'initiatie ven gericht op vergroting van de gemeentelijke schaal te bespreken'. En meerdere 'gemeenten kunnen de uitvoering van de taken beter op elkaar afstemmen en minder doen voor minder geld'. Op de Be velanden zijn de gemeenten Goes, Kapelle, Noord-Beveland en Rei- merswaal in de slag met de uitvoering/uitwerking van de Ge meenschappelijke Regeling de Be velanden. Borsele was eerst ook van de partij, maar trok zich terug door Luc Oggel GOES - De reorganisatie bij tech nisch dienstverlener Imtech gaat goeddeels aan de Goese vestiging voorbij. Dat zegt woordvoerder Pieter Koenders. Imtech kondigde dinsdag aan dat 900 van de in totaal 29.000 perso neelsleden hun baan verliezen, vooral in Nederland, België en Spanje. Het grootste probleem zit hem in het onderdeel Gebouwen in de Benelux en Spanje. „Er staan vanwege afwijkende opvattingen. „De deur staat open voor Borsele, maar dan moet die gemeente zelf willen aanschuiven", merkt Ver hulst op. Er wordt samengewerkt in onder meer de dienstverlening, de ia en personeelszaken. Uit de strubbelingen met Borsele blijkt dat het niet eenvoudig is om samenwerkingsverbanden te slui ten, zeker niet als die niet logisch zijn of vanzelf groeien. „We kun nen niet meer doen dan laten zien dat we winst boeken op het vlak van de drie K's: Kostenbesparing, verbetering van Kwaliteit en ver mindering van Kwetsbaarheid." steeds meer kantoren leeg en daar verwachten we ook geen verbete ring in. Een onevenwichtige ont wikkeling dus, waar we op moe ten ingrijpen", aldus Koenders. Im tech is in de gebouwde sector ver antwoordelijk voor de technische infrastructuur (zoals bijvoorbeeld verwarming en verlichting). „Op zich gaat het heel goed met Imtech, maar de groei zit niet in de Benelux. Wel in de tak indus- triè en industriële export." Volgens Koenders is 'het mooie Meer gemeenten willen het sa men doen. De logische samenwer king tussen de gemeenten op Wal cheren, Veere, Vlissingen en Mid delburg is al vaker onderwerp van gesprek geweest en de discussie zal ook oplaaien over één gemeen te in Zeeuws-Vlaanderen. Tholen is in de praktijk meer gericht op West-Brabant. En Schouwen-Dui- veland naar Goes? Verhulst: „Laat daar de wijze heren nog maar eens naar kijken. Ik hou me met de Bevelanden bezig. Schou- wen-Duiveland werkt trouwens op sommige gebieden al samen met Walcherse gemeenten." van Goes' dat die vestiging juist heel veel in de industrie doet en ook veel langlopende onderhouds contracten heeft. „Er zal wellicht een handjevol mensen hun baan verliezen, maar dat moet de ko mende weken nog duidelijk wor den." De vestiging op bedrijventerrein De Poel maakt onder meer meet apparatuur voor de chemische in dustrie. Eind vorig jaar verloren twintig werknemers op de de afde ling Analysed Systems hun baan. Zeeland reageert ver deeld op de plannen voor schaalvergroting van het openbaar be stuur. De nieuwe coalitie van WD en PvdA wil naar veel minder provincies en gemeen ten. In dat plan heeft Zeeland geen schijn van kans op zelf standigheid en blijven hier maar een handvol gemeenten over. In de eerste reacties zijn ruwweg drie stromingen her kenbaar. Tegenstanders wijzen erop dat schaalvergroting lang niet altijd meer kwaliteit of meer efficiëntie oplevert. Voor standers menen dat de lokale overheden alleen door te groeien hun nieuwe taken goed en goedkoop kunnen doen. En dan is er de interessante derde groep die de noodzaak van ste vige samenwerking inziet maar deze op een organische manier, van onderaf, wil organiseren. Deze laatste variant verdient de voorkeur. Optimale samenwer king is de beste manier om de Haagse argumenten te ont krachten en ondertussen ruim te te laten voor het noodzakelij ke lokale beleid. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het recreatief vissen met fuiken is een deel van het Zeeuws cultureel erfgoed. De om vang is zeer beperkt en daarom moet het verbod erop zo snel mo gelijk worden ingetrokken. Dat vindt WD-Kamerlid André Bosman uit Middelburg. Deze krant meldde onlangs dat op de Zeeuwse stranden definitief niet meer mag worden gevist met fui ken. Beoefenaars van dat oude am bacht worden stevig beboet, wan neer de Algemene Inspectie Dienst hen betrapt, staat in een brief van het ministerie van Econo mische Zaken, Landbouw en Inno vatie aan de gemeente Veere. Eerder dit jaar vroeg de gemeente het ministerie om opheldering. Dat gebeurde nadat strandvisser Wim Vreeke uit Domburg in ver zet kwam tegen de gemeentelijke opvatting dat recreatieve strandvis- serij langs de Noordzeekust niet langer was toegestaan. Hij kreeg steun van vertegenwoordigers van de Unesco en de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland. WD'er Bosman heeft naar aanlei ding van het bericht vragen ge steld aan staatssecretaris Henk Ble ker (Visserij). Hij wil bovendien weten waarom per 1 januari 2011 een verbod is opgelegd aan recre anten om langs de kust te vissen met fuiken. Ook vraagt hij of het klopt dat de vissers niet op de hoogte zijn van dit verbod. Zuid-Holland Groningen Noord-Hólland Flevoland Overijssel; Ütrécht: Gelderland; Noord-Brabant-Oost gemeente Tholen/Bergen op Zoom gemeente Walcheren gemeente Oosterschelde Limburg gemeente Zeeuws-Vlaanderen infographlc Donja Odijlt foto ANP Het kabinet Rutte II wil Nederland herindelen en de bestaande provincies vervangen door 5 landsdelen. Dat staat in het regeerakkoord. Noord-Holland, Flevoland en Utrecht worden in het stuk met name genoemd als één van die vijf. Uit welke regio's de overige landsdelen gaan bestaan, wordt nog puzzelen. Ook wil de coalitie alleen nog gemeenten met 100.000 inwoners of meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3