281 boekt V! Roemeense wegwerpkinderen Een ontmenselijkingsmachine BOEKEN KORT woensdag 31 oktober 2012 SSSSS!®KS®Saï»^SS®a®}iS!BaSSRS}8«5iSB8®SSa Meer dan een halve eeuw gold Willem Kloos (1859-1938) als de belichaming van de literaire vernieuwing. Bart Slijper brengt in het mee slepende 'In dit gevreesd ge mis' zijn tragische leven in beeld. De 20-jarige Kloos is een sombere eenzaat als hij Jacques Perk ontmoet. De twee gaan he lemaal op in hun vriendschap tot Perk er genoeg van krijgt Na de vroege dood van Perk be zorgt Kloos diens dichtwerk en wordt voortrekker van tijd schrift De Nieuwe Gids dat de gevestigde literaire orde omver wil werpen. Maar door wan trouwen, ruzies en drankmis bruik is Kloos al voor zijn hu welijk met Jeanne Reyneke van Stuwe in 1900 opgebrand. O Bart Slijper - In dit gevreesd ge mis. Het leven van Willem Kloos. Bert Bakker, 24,95 euro De Vlaamse schrijf ster Kristien Hemmerechts (1955) heeft de leeftijd om terug te blikken op het verleden. Dat doet zij ook in 'Kronkelpaden van het geheugen', maar op een andere manier dan schrijvers van memoires doorgaans doen. Hemmerechts geeft zich reken schap van de listen en lagen van haar geheugen en vraagt zich af, waarom sommige herin neringen zo hardnekkig zijn. 'Is ons geheugen iets wat we 'heb ben' of wat we zijn?' Kristien Hemmerechts - Kronkel paden van het geheugen. De Geus, 17,99 euro Raken we ooit uit geschreven over de Tweede We reldoorlog? Nog altijd blijkt stof voorhanden voor romans. De Vlaamse Simone Lenaerts beschrijft in 'De onvervangba re' hoe een oorlog drie genera ties in zijn greep heeft. De moe der van Robbie Raveschot wil niets horen over de oorlog, ge tergd als zij is door de ellende die haar moeder in haar jeugd vertelde. Als Robbie volwassen is, hoort hij eindelijk over die zware jaren van zijn oma. O Simone Lenaerts - De onvervang bare. De Geus, 22,50 euro J. K. Rowling bij de presentatie van The Casual Vacancy in Engeland. foto lan West/EPA door Maarten Moll Waarom zou J.K. Rowling, nadat ze in 2007 met Harry Potter and the deathly hallows de uiterst succes volle reeks over de tovenaarsleer ling had voltooid, nog een boek schrijven? Rowling is één van de rijkste vrouwen op aar de en de eerste vrouw die met schrijven miljar dair werd. Voor de lol? Omdat ze misschien voor vol wil worden aangezien door ook een roman voor volwassenen te schrijven? Want dat deed ze, een grotemensenroman schrijven. De Neder landse vertaling van haar roman The casual va cancy heet Een goede raad. Het is een roman waarvan het vertelplezier af spat Het verhaal draait om het gevecht om een vrijgekomen raadszetel in het (fictieve) Engelse dorp Pagford, nadat een geliefd gemeenteraads lid onverwacht is overleden. De dood van deze Barry Fairbrother zet een soms helse machine rie in werking die liefst vijfhonderd bladzijden doordendert Met die zetel kan wellicht worden besloten de problemen die de achterstandswijk the Fields (met een afkickkliniek) veroorzaakt, af te schui ven op een andere gemeente zodat Pagford, ver lost van the Fields, weer een 'keurig' dorp wordt. Waar Barry Fairbrother, geboren in the Fields, zich inzette om de kansarmen te laten integre ren met de andere dorpsbewoners, willen ande ren, zeg maar de 'gewone' inwoners, deze groep uit hun dorp verbannen. Rowling neemt vanuit veel verschillende per spectieven alle tijd om de kansarmen tegen over de dorpelingen te zetten, de voorstanders van sluiting van de afkickkliniek tegenover de tegenstanders. Ze is goed op dreef om de tegen stellingen te verscherpen en alle vooroordelen over kleinburgerlijkheid nog eens op tafel te gooien - soms vet en satirisch aangezet Men doet vriendelijk tegen elkaar, maar ondertus sen. Haat, afgunst, roddel en achterklap vieren hoogtij in deze zedenschets, die een goed beeld geeft van de klassenverschillen in Enge land. Rowling doorspekt dat verhaal met veel vuil bekkerij, maar dat de roman niet geschikt zou zijn voor jonge lezers vanwege de seksscènes is overdreven. Daarvoor kan de lezer beter te recht bij de Vijftig tinten-reeks van E.L. James. We ontmoeten conservatieve middenstanders, een arts van Indiase komaf, een zich prostitue rende junkiemoeder met haar kinderen (ster rol voor dochter Krystal!), maatschappelijk werksters, losgeslagen tieners, docenten. Alles krioelt door elkaar en allemaal voeren ze ver borgen agenda's. Het drama barst los als ie mand onder de naam 'De geest van Barry Fair brother' onthullende en belastende e-mails op internet zet die de strijd om de vrijgekomen ze tel alleen maar verbetener maken. Nog even terugkomen op het woord vertelple zier. Dat wekt de indruk dat Rowling een ko medie schreef Dat deed ze ook, al moet het-ad jectief duister voor het woord komedie worden geplaatst. Daarnaast is Een goede raad ook een sociaal be wogen verhaal, bezien vanuit de inwoners van the Fields, en daarmee bedient Rowling zich ook van een maatschappijkritische pen. Waar mee ze nog weet te ontroeren ook. Al kun je ook zeggen dat Rowling de tegenstel lingen wat al te zwart-wit neerzet, en tegen het einde te duidelijk een punt wil maken dat het wel erg is gesteld met de kansarmen in de maat schappij. Misschien omdat ze ooit als geschei den, uitkering trekkende, kansarme moeder door het leven ging. (Tot ze Harry Potter be dacht) Rowling heeft dus veel hooi op de vork genomen. En dat is, tezamen met de lengte, jammer genoeg de zwakte van de roman. Voor al omdat het niet echt spannend wordt wie de plaats van Barry Fairbrother zal innemen. De strijd om een gemeenteraadszetel is iets anders dan de strijd tegen Voldemort. Hoewel ze beter schrijft dan in de plotgestuur- de Harry Potterboeken, is juist de drijvende kracht van die boeken in Een goede raad afwe zig. Het verhaal kabbelt te vaak maar wat door, hoe treffend en vilein Rowling ook schrijft. Q J.K. Rowling - Een goede raad. Vertaling Carolien Me taal en Sabine Mutsaers. De Boekerij, 19,95 euro. De kansarmen tegenover de gearriveerden, de vrije geesten tegenover de kleinburgerlijke types. J. K. Rowling houdt de vaart in Een goede raad er vaardig in. Maar niet de spanning. door Mieske van Eek I Linda jansma - Houvast De Crime Compag nie, 14,95 euro J erwende krengetjes zijn het, de nichtjes Amy en Katja. Alles hebben ze: de liefde van hun ouders, dure computers, goe de scholen, vrijheid en veilig heid. Het contrast met de wegwerp kinderen in Roemenië kon niet groter zijn. Die worden misbruikt en daarna haast achteloos vermoord. Het is deze tegenstelling die Linda Jansma met succes uit buit in haar derde thriller Houvast. Jansma, die met haar eerste thriller Caleidoscoop (2010) over loverboys de Schaduw- prijs won, snijdt in haar der de boek opnieuw een zwaar maatschappelijk en actueel thema aan, dat is geïnspireerd op krantenberichten over mis bruikte Roemeense kinderen. Anouk van Merwede, de moe der van Amy, heeft: haar man Thijs verloren door een ver keersongeluk. Met moeite pakt ze haar leven en haar werk als dierenarts weer op. Maar dan wordt een vriend van Thijs doodgestoken en verdwijnt haar broer Ruben. Tegen wil en dank moet An ouk ook nog Rubens dochter Katja opvangen, met wie haar dochter helemaal niet kan op schieten. En dan zijn er nog de inbraken in haar huis. De kibbelende meisjes die hun moeder terloops inwij den in de hogere computer- kunde zorgen voor de lucht in het verhaal. Daartegenover staan de nietsontziende on derwereldfiguren, die in Roe menië maar ook in Neder land terreur zaaien. Houvast is een meeslepend en betrokken boek over kin dermisbruik en over onvoor waardelijke ouderliefde en een veilig gezinsleven. Kevin C. Powers - De gele vogels Prometheus, 16,90 door Addie Schulte KEVIN C. POWERS Eén ding willen de solda ten Bartle en Murphy in ieder geval voorkomen: als duizendste Amerikaanse militair omkomen in Irak. Ob sessief volgen ze de berichten over gesneuvelde soldaten: tel len die wel of niet mee in de ranglijst? Bij iedere dode zijn ze blij, omdat zij het niet wa ren. Voorbij het getal duizend denken ze niet. De Gele Vogels is een minia tuurdrama over een grote oor log. Het is een kort verhaal met weinig hoofdpersonen: de soldaten Bartle en Murphy en sergeant Sterling. Het speelt afwisselend in Irak en de Verenigde Staten. Murph is een beetje de kneus, de jon gen die niet echt mee kan ko men. Bartle is de doorsnee soldaat, niet bijzonder krijgs haftig, maar ook geen zwakke schakel. Sterling is de geharde veteraan, die alles al een keer gezien heeft. Hij is de mentor van de twee jonge soldaten. Ze komen terecht in Al Tafar in de provincie Ninive, waar de gevechten met een groten deels onzichtbare vijand net als de seizoenen komen en gaan. Af en toe komt een ko lonel een praatje houden over de oorlog, een embed ded verslaggever in zijn kiel zog. De oorlog verschijnt hier als een ontmenselijkingsma chine die zijn slachtoffers een voor een uitzoekt. Het nood lot is onafwendbaar. Bartle komt er in zekere zin genadig van af Uit het boek spreekt verba zing, verbijstering zelfs, hoe kan je zo worden? Aan de an dere kant is het onvermijde lijk, de individuen stromen mee op de gebeurtenissen. Het is een kwestie van aanpas sen, wie dat niet doet gaat ten onder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28