Zeeland in twee keer 1500 puzzelstukjes Opnieuw breed verzet tegen ruimen grafstenen Uitgeverij y^intratuin 241 zeeland Mysterie van de vochtige doekjes herdershond Khan komt tot leven in museym woensdag 31 oktober 2012 door Frank van Cooten HEINKENSZAND - In de gemeente Borsele is wederom commotie ont staan over het verwijderen van grafstenen. Vrijwilligers van de be graafplaatsen in Baarland, Elle- woutsdijk, Heinkenszand (Kerk- laan), Nieuwdorp, Nisse en Oude- lande laten een luid protest horen. Zij vormen de werkgroepen die de grafstenen onderhouden. Het protest wordt ondersteund door de dorpsraden van Nieuw dorp, Heinkenszand, Baarland en Oudelande, het bestuur van Stich ting Dodenakkers en de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beve land. Volgens woordvoerder Jan Min- naard blijft het beleid van de ge meente ten aanzien van de be graafplaatsen voor grote onrust zorgen bij de bewoners. „Nabe staanden, die wel grafrechten heb ben betaald, vinden het een akelig idee dat stenen rondom het graf van hun overledende worden weg gehaald. Deze verwijdering vindt plaats zonder noodzaak. Ook geeft het onrust en zelfs onenigheid in families." De gemeente Borsele haalt vanaf maart volgend jaar de grafstenen weg waarvoor geen grafrechten meer worden betaald. De gemeen te vindt het niet eerlijk als deze blijven staan terwijl voor andere stenen wel wordt betaald. Een uitzondering wordt gemaakt voor graven van voor 1970 en voor graven waarvoor minimaal veertig jaar grafrechten zijn betaald. De zelfde uitzondering voor kinderg raven. In een gemeentelijke notitie is ove rigens al rekening gehouden met het opnieuw ontstaan van maat schappelijke onrust. „Desondanks wordt een begin gemaakt met de voorbereidende handelingen." Minnaard vraagt de gemeenteraad met klem alsnog wijzigingen in het beleid aan te brengen. „Voor begraafplaatsen waar werkgroepen actief zijn, zou een gedoogsituatie kunnen worden geschapen, waar bij alle stenen blijven staan zolang er een werkgroep actief is. Boven dien zou het een stimulans zijn voor kernen, waar nog geen werk groep actief is, om ook aan de slag te gaan. Het aantal bewoners dat betrokken is bij de begraafplaatsen is aanzienlijk. De begraafplaatsen gaan weer 'leven'. Laat dit gemeen- schapsvormende aspect niet verlo ren gaan door een rigide uitvoe ring van beleid", aldus Minnaard. WALSOORDEN - Waterschap Schel- destromen is een zoekactie begon nen naar personen die er verant woordelijk voor zijn dat het riool gemaal bij Walsoorden steeds ver stopt raakt met doorgespoelde vochtige doekjes. De doekjes (van Swifferdoekjes tot hygiënische doekjes) veroorzaken enorme proppen in het riool waar door de pompen in het gemaal ver stopt raken. Vorig jaar ontstonden hierdoor 31 storingen en dit jaar zijn de pompen al 29 keer ontre geld geweest. „Dit is echt opval lend veel. Bij onze andere gemalen hebben we dit probleem niet", zegt Janneke Potter van het water schap. Samen met de gemeente Hulst heeft Scheldestromen al een zoekactie in het riolenstelsel ge houden om de bron te achterha len. Zonder succes. Het repareren van de verstoppin gen kostte tot nu toe 5000 euro. Het aanpassen van beide pompen, zodat de doekjes beter verwerkt kunnen worden, is een te dure op lossing. Huis aan huis worden nu pamfletten verspreid waarin de be woners de vraag wordt gesteld: „Zit hier iets van u bij?", vergezeld van een foto van een enorme voch- tige-doekjes-prop. Het waterschap attendeert de ruim 160 ontvangers ook op de zaken die niet in het riool thuishoren. Potter: „Alléén vochtige toiletdoekjes zijn afbreek baar en mogen doorgespoeld. Snoetenpoetsers, billen-, schoon maak- en hygiënische doekjes dus niet" De Groote Roeibaerse is een uitgeverij die Zeeland als onderwerp heeft: van boeken, maar ook van spellen. Uitgeverij De Groote Roeibaerse uit Kloetinge brengt opnieuw een spel met een Zeeuws karak ter op de markt. Een puzzel de ze keer, of liever twee puzzels: van vijftienhonderd stukjes elk, met foto's uit de hele provincie erop. door Nadia Berkelder De puzzel is nog geen week oud, maar nu al is er een exem plaar op weg naar Australië. Na het Zeeuwse kwartet en het spel Even Dienke lijkt uitgeverij De Groote Roeibaerse opnieuw een spellen- hit te hebben uitgebracht. Wie de puzzel koopt, krijgt er ei genlijk twee, want het is een duo puzzel. In de doos zitten twee zak ken vol stukjes: eentje voor een puzzel met foto's van steden en dorpen, met op de achtergrond de Westerschelde en paalhoofden. En eentje voor een puzzel met een verzameling toeristische hoogte punten van Zeeland tegen de ach tergrond van de Vlissingse boule vard, compleet met Sardijntoren. Om de twee ook na het puzzelen nog uit elkaar te kunnen houden, is de ene puzzel blauw aan de on derkant en de andere grijs. „Nee, hij is niet moeilijk", lacht uit- 'Als ik er iets aan verdien, is dat meegenomen, maar dat is niet de eerste opzet' gever Theo Spinnewijn. „Met vijf tienhonderd stukjes is het best een grote puzzel, maar voor men sen die regelmatig puzzelen moet het geen probleem zijn. Ik denk dat een geoefende puzzelaar er an derhalve week mee bezig is." Spinnewijn heeft altijd in het boe kenvak gezeten, hij is onder meer oud-eigenaar van de boekhandels De Koperen Tuin in Goes en De Vries in Zierikzee. Sinds zijn pen sionering doet hij elk jaar 'iets leuks'. Hij heeft een kwartetspel gemaakt, een boek - met cd - over de Zak van Zuid-Beveland, een puzzel van de landkaart van Zee land en - de bekendste - Even Dienke, het Zeeuwse Triviant. „Meestal bedenk ik die dingen 's nachts, als ik niet kan slapen. Mijn insteek is de vraag of ik het leuk vind of niet. Als ik er iets aan verdien, is dat meegenomen, maar dat is niet de eerste opzet om een product uit te geven." Even Dienke was de grootste hit van de Kloetingse uitgeverij: daar van gingen er elfduizend over de toonbank. Het spel, met vragen ge maakt door journalist Kees Slager en zijn zoon Seije, is inmiddels uit verkocht. Er komt voorlopig geen herdruk, zegt Spinnewijn. „De markt is voorzien. De vragen gaan tot 2011. Als we het nog een keer doen, is het beter om nog een jaar of vijf te wachten, het is veel werk om nieuwe vragen te verzinnen. Nu is dat eigenlijk te snel." De puzzel is in een oplage van 2500 gedrukt. Er zijn er vijftienhonderd ver kocht aan de detailhandel. Ze zijn te koop in winkels in heel Zee land, vertelt Spinnewijn. „Van NIEUWDORP - Ook het bevrijdings museum in Nieuwdorp doet vrij dag mee aan de Zeeuwse museum middag en -nacht. Twintig Zeeuw se musea openen hun deuren tij dens de zesde editie van dit evene ment. Het bevrijdingsmuseum heeft dit jaar naast een avondprogramma ook voor een middagprogramma gekozen. Dat programma is spe ciaal voor kinderen in de boven bouw van het basisonderwijs. Museumvrijwilliger Hans van Dam vertelt het verhaal van de her dershond Khan. Khan verrichtte tijdens de oversteek van het Sloe in 1944 een heldhaftige reddingac tie. Burgemeester Jaap Gelok heeft de jeugdige bezoekers om 13.45 uur welkom, waarna de presenta tie begint. Het RAF Bomber Command staat centraal tijdens het avondprogram ma in het bevrijdingsmuseum. Het museum is tussen 19.30 en 24.00 uur gratis toegankelijk. Hans van Dam verzorgt om 20.30 uur de presentatie over het RAF Bom ber Command. De belangstellenden krijgen meer achtergrondinformatie over de wij ze waarop de luchtoorlog zich ont wikkelde. Ook wordt verteld over het onderzoek naar de Lancaster crash op 20 maart 1945. Gaulthena 1 1 geeft aan groen Intratuin Koudekerke GaLgeweg 5, 0118-551623 Donderdag en vrijdag koopavond www.intratuin.nl Diverse kleuren. 7 x 19 cm. Per stuk.3?9 2f9 7 x 13 cm. Per stuk Jf5 lf' 7 x 8 cm. Per stuk.2?5 1 9 voederpakket 7-deLig. 2?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24