Politieke taboes doorbroken III m M Eerste hulp DINSDAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren 30 oktober 2012 I 254e jaargang nr. 257 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,01 I Wisselend bewolkt, 110 PZC BUITENLAND Tas met spullen staat klaar voor evacuatie BUITEN De haven van Wolphaartsdijk is een echte familiehaven 8 en 22 Een 'samenhangend en evenwichtig' akkoord zodat Nederland 'solide en so ciaal' uit de crisis komt. Daarvoor moesten WD én PvdA veren laten. Met een grote foto van een brug op de achter grond presenteerden Mark Rutte (WD) en Diederik Samsom (PvdA) gisteren hun regeerakkoord. Het beeld illus treerde het motto van dat ak koord: bruggen slaan. In hun toe lichting benadrukten de twee dat zij elkaar weliswaar de hand rei ken, maar dat er tussen beide par tijen nog steeds een grote kloof gaapt. Zo willen ze het beeld dat het in de politiek (weer) één pot nat is voorkomen. Daarbij hoort ook dat ze eerlijk toegeven welke veren ze hebben moeten laten om het met elkaar eens te worden. Voor Rutte zijn dat naar eigen zeg gen dat de inkomensverschillen worden verkleind en dat de hypo theekrente-aftrek ook voor be staande gevallen wordt beperkt. Samsom noemde de verkorting van de WW-duur en de bezuini ging op ontwikkelingssamenwer king. Beide politieke leiders zeiden er direct bij dat zij die offers accep tabel vinden binnen een 'samen hangend en evenwichtig' akkoord, dat Nederland 'solide en sociaal' uit de crisis brengt. Tot zover de beeldvorming en de politieke marketing. Het gaat na tuurlijk om de inhoud van het ak koord. Op veel punten is het de partijen gelukt om stappen te zet ten die lange tijd politiek niet mo gelijk waren. Het taboe om iets aan de hypotheekrente-aftrek te doen lijkt nu definitief geslecht. Ook op de arbeidsmarkt lijkt de impasse die al jaren duurde door broken. De WW-duur wordt kor ter, ontslaan iets makkelijker en de ontslagvergoeding beperkt. Daarte genover staat dat werkgevers meer moeten doen om ontslagen werk- door Frits Bloemendaa! nemers weer aan werk te helpen. Voor de moeilijkste en kwetsbaar ste groep van 55-plussers gebeurt echter weinig extra's. Bij het zorgstelsel zijn de partijen ongeveer in het midden terechtge komen. De marktwerking wordt niet verder uitgebreid, maar ook niet afgeschaft, zoals de PvdA wil de. De kosten worden meer naar inkomen verdeeld. In alle drie de gevallen is de con clusie dat er weliswaar wordt herr vormd, maar wel behoedzaam. Waarbij hogere inkomens iets meer bloeden dan lagere. Op een enkele uitzondering na, zoals bij de kilometerheffing, zijn de par tijen er ook in geslaagd niet nega tief uit te ruilen (als jij niets doet, doe ik ook niets). Verder heeft het akkoord een hoog no nonsense-ge- halte. De selectie voor de minis ters ademt ook geen avontuur uit, maar wel de wil om resultaat te boeken. De beoogde bewindslie den zijn over het algemeen des kundig op hun terrein of hebben veel politieke of bestuurlijke erva ring. Alleen bij Jeanine Hennis- Plasschaert (WD, Defensie), en Jeroen Dijsselbloem (PvdA, Finan ciën) is het de vraag of zij voldoen de kaliber hebben voor hun post Wat verder opvalt is dat er nogal wat bewindslieden bij zitten die niet schromen over de heg van de buurman te kijken, zoals Lodewijk Asscher, Ronald Plasterk en Frans Timmermans van de PvdA en Henk Kamp van de WD. Dat be windslieden met elkaar meeden ken kan goed zijn voor de team prestatie, maar het kan ook leiden tot territoriumgevechten. Dat zou de stabiliteit van het kabinet kun nen ondermijnen. pagina 3: commentaar pagina 4/5: iedereen zal het voelen pagina 10/11: niet alleen pragmatisch Kabinet VVD en PvdA bezuinigt komende jaren 16 miljard euro Ov-kaartvoor studenten wordt omgezet in een kortingskaart Werkloosheid in 2017 op 5,75% Begrotingstekort is dan 1,5% DEN HAAG AKO Literatuurprijs voor Peter Terrin De AKO Literatuurprijs gaat dit jaar naar Peter Terrin voor het boek Post mortem. De jury sprak van een 'ma gistrale bespiegeling van de litera tuur'. De winnaar is maandagavond bekendgemaakt. De andere genomi neerden waren Stephan Enter, Ar- non Grunberg, Mensje van Keulen, Elvis Peeters en Anton Valens. De winnaar ontvangt een sculptuur van Eugène Peters en 50.000 euro. DEN HAAG 'Hedwige zo snel mogelijk onder water' Het nieuwe kabinet wil dat de Hedwigepolder zo snel mogelijk onder water gaat Dat staat in het regeerakkoord dat WD en PvdA gisteren hebben ge presenteerd. Volgens beide par tijen zijn 'alle alternatieven zorg vuldig gewogen op kosten en effec ten'. Daarom is besloten om de Hedwige 'volledig te ontpolderen'. pagina 2 en 3: ontpolderen gaat door MIDDELBURG Rutte-2 wil toe naar grotere gemeenten Het nieuwe kabinet Rutte-2 stuurt in het regeerakkoord aan op ge meenten met minimaal 100.000 in woners en grotere provincies. Voor Zeeland zou dat inhouden dat nog drie tot vier van de huidige dertien gemeenten overblijven. Daarnaast zou de huidige provincie verdwij nen. De coalitie wil toe naar vijf landsdelen. pagina 3: minimaal 100.000 inwoners DE STELLING Rutte-2 zal de hele rit uitzitten Reageer op pzc.nl uw MENING 539 reacties Er is geen ontkomen meer aan; de Hedwige gaat onder water eens 43% oneens 57% 8II7 S'lTHóSSl'SSSSSO Te snel naar spoedeisende hulp kost 50 euro In 2014 wordt 1 miljard euro bezuinigd op sociale zekerheid 370 miljoen euro bezuinigd in de zorg in 2014 Minimumleeftijd voor kopen van alcohol wordt 18 jaar Wilde dieren mogen niet meer in het circus VVD-leider Mark Rutte en PvdA- leider Diederik Samsom op weg naar de informateurs Henk Kamp en Wouter Bos om verslag uit te brengen. De fracties van beide partijen hebben ingestemd met het regeerakkoord. beeld RV/DPd foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1