Zilte ziel van Bief geprezen Ranke en slanke toren i6l zeeland Verzamelalhum markeert jubileum Zeeuws Mannenkoor viert jubileum zeeland in de vorige eeuw maandag 29 oktober 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontyangen een waardebon. De raadkaart van deze week is helemaal ge makkelijk", begint A.A Bustraan uit Middelburg zijn in zending. „Het is Veere met op de achtergrond het stadhuis." En dat klopt. Op de raadkaart van vorige week prijkt de stadhuistoren van Veere. „De foto dateert van om streeks 1970 met rechts op de foto het winkeltje van Niek de Gruijter (toentertijd huisschilder van be roep) wiens vrouw er speelgoed en huishoudelijke artikelen ver kocht", vertelt M.T. van den Hoek uit Baarland ons in een brief. En daarin staat nog veel meer. „Rechts op de voorgrond is potten bakkerij de 'Spreeuwenpot' te zien, die daar dertig jaar het am bacht van pottenbakken liet zien. Een spreeuwenpot, een nestkast voor spreeuwen, werd niet alleen opgehangen omdat het leuk stond aan de gevel, maar voornamelijk vanwege de jonge spreeuwen die na verloop van tijd verschenen. Deze werden uit de pot gehaald en volgens speciaal recept bereid, naar het schijnt een ware delicates se!" Aloys Sponselee uit Sas van Gent: „Het stadhuis van Veere dateert uit'de vijftiende eeuw en heeft een prachtige voorgevel; de toren met het klokkenspel dateert van eind zestiende eeuw. Het carillon is verkozen tot een van de mooiste van Nederland. De raadzaal is op de eerste verdieping. Hier hangt onder andere de stamboom van het huis van Oranje Nassau, ge schilderd in 1936 door jonkheer A.W. den Beer Poortiigael. Veere heette vroeger Kampvere. De Campveerse Toren herinnert met zijn naam aan dit vroegere veer naar Noord-Beveland." Ook Joke Eversdijk uit Kapelle her kent het 'ranke en slanke' stadhuis- torentje van Veere. Mijn man en ik rijden er tenminste twee keer per jaar naartoe op de fiets, zestig kilometer." De winnaars van de raadkaart: S. Overeem-Beun uit Breskens, Louw- rien Houtekamer uit Goes en M.T van den Hoek uit Baarland KLOETINGE - Het Zeeuws Mannen koor vierde zijn veertigjarig jubi leum zaterdagavond op passende wijze met een bijzonder concert in de behoorlijk bezette Geertes- kerk in Kloetinge. Het koor nam het publiek mee op een muzikale reis, met muziek uit Duitsland, Rusland, Zweden, Noorwegen, Ita lië en Frankrijk. De reis begon en eindigde in Zeeland, met het Zeeuws volkslied als ouverture en de première van Thuiskeer in Zee land (het gedicht van Hans War ren, op muziek gezet door Kees van Eersel) als finale. Het koor pre senteerde tevens een nieuwe cd. Bijzonder was zeker ook het gast optreden van het Letse dameskoor Sapnis, dat groot enthousiasme ontlokte bij de bezoekers. Frits Spits reikt Radio 2 Mijlpaal Prijs uit gebrachte (versies van) nummers, zoals het mede door de Zeeuwse gitarist Leo van de Ketterij geschre ven Mijn hart kan dat niet aan, Waarmee Blof in 1998 zou mee doen aan het Nationaal Songfesti val. De band trok zich echter te rug, waarna Frédérique Spigt het uitvoerde. De dvd biedt live-opnamen, onder meer van Doe Maar-nummers tij dens de Marlboro Flashback Tour (1999) en van optredens in Ahoy (2002), tijdens Pinkpop (2006) en op het eigen festival Concert at Sea, zowel in 2008 (samen met Counting Crows) als dit jaar. Bl0f ontving zondagmiddag de Radio 2 Mijlpaal Prijs, voor de grote bijdrage die de Zeeuwse band levert aan de hedendaagse popmuziek. Het kwartet kreeg de prijs uit handen van diskjoc key. Frits Spits, fan en volger van (bijna) het eerste uur. door Rolf Bosboom AMSTERDAM - „Boven jullie werk hangt het licht van Zeeland", zei Frits Spits, voordat hij de door Theo van Eldik vervaardigde bron zen beeldjes - voor elk bandlid een exemplaar - overhandigde. „Blof is wijd open, Blof heeft een zilte ziel, blootgelegd door tekst en mu ziek." Poëtische woorden van de ver maarde radioman die in een vroeg stadium werd gegrepen door de muziek van BI of. Al sinds Liefs uit Londen (1998) is hij een warm pleitbezorger van de band op Ra dio 2. Die doorbraaksingle vindt hij nog altijd hun 'allermooiste' nummer. „Jullie indrukwekkend ste album: Blauwe ruis. Jullie mooi ste zinnen: 'Je buien maken vlek ken op mijn hagelwit humeur. Ik heb m'n handen op je heupen. Maar m'n hoofd is bij de deur'." De Mijlpaal Prijs markeert, aldus Spits, 'twintig jaar klassieke Neder landstalige popmuziek, niet meer weg te denken uit het landschap'. „Ondanks het internationale pop- geweld blijven jullie de plaats hou den die jullie hebben." Hij haalde in zijn lofzang ook de woorden aan van zijn collega Hans Schilfers. „Jullie zijn de idea le man: macho, betrouwbaar, beet je introvert. Je wilt ze hebben of je wilt ze zijn." Zanger/gitarist Paskal Jakobsen van Blof betrok nadrukkelijk de in 2001 verongelukte drummer Chris Götte in het eerbetoon. „Chris is onlosmakelijk met ons verbonden. Hij is altijd bij ons - dat voelen we - en op dit soort momenten mis sen we hem vooral." Hoewel de afgelopen tijd, vanwege het twintigjarig bestaan van de band en vanwege de oeuvreprijs, volop is teruggeblikt op de historie van Blof, is het einde nog aller minst in zicht, verzekerde Jakob sen. „Het lijkt alsof we afscheid ne men, maar dat doen we zeker niet. We gaan minstens'nog een jaar of tien door. Dat is het plan." Het kwartet kreeg de prijs in de gloednieuwe kleine zaal van de- Ziggo Dome in Amsterdam. Dat ging gepaard met een optreden dat rechtstreeks werd uitgezonden op Radio 2. Daarmee had Blof een dubbele primeur. Niet alleen is de band de eerste winnaar van de prijs (die jaarlijks zal worden uitge reikt) maar ook degene die de zaal officieel in gebruik nam. Luisteraars van Radio 2 hadden de setlijst bepaald. Via internet kon- Ter gelegenheid van het jubi leum heeft Blof een verza- melalbum uitgebracht: Hier - Het beste van lojaarBlof De titel en vormgeving zijn in dezelfde stijl als de in april van dit jaar ver schenen biografie van de band, ge schreven door Ernst Jan Rozen- daal. Er zijn twee versies van het al bum: een dubbel-cd met daarop al le hits sinds 1998 (van Liefs uit Lon den tot de huidige single Zo stilen een cd/dvd-box. Deze box bevat behalve de twee hit-cd's een derde cd en een dvd. Daarop staat bijzon der materiaal, zoals niet eerder uit- i-i m.ti i Het Zeeuws Mannenkoor verzorgde een muzikale reis. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72