Levendigheid in dodenbos 14 (zeeland 600 Cruiseschepen vinden Terneuzen Franse les op school Nieuw-Namen Koninklijk erelid Fanfaren almanak Kaartje maandag 29 oktober 2012 Halloweenwandelaars trokken zater dagavond door de Clingse bossen. 27 'spoken' lieten hen griezelen. AARDENBURG - Gerard de Bruijne (79) is zaterdag tijdens het jaarlijkse con cert erelid geworden van de Koninklijke Muzieksociëteit Aardenburgsche Fanfaren. De Bruijne rolde in 1966 als bestuurslid de fanfare in en was sinds die tijd een van de dragende krachten van de Fanfaren. Eerst liep hij voor 'het muziek' uit om het verkeer te regelen. Later sloeg hij de grote trom of bespeelde hij de bekkens. Hij is de langst zittende secretaris met een loop baan van 22 jaar en verrichtte alle mogelijke karweitjes: brieven rondbren gen, donateursgeld en oud papier ophalen en uniformen verstellen. Ook was hij lid van boerenkapel de Bloasuuln waarvoor hij de onderscheiding de Grijze Uul ontving. In 1995 kreeg hij al een koninklijk lintje voor zijn ver diensten voor de fanfare. Begin dit jaar dwong zijn gezondheid hem zijn mu zikale carrière te beëindigen. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zestien cruisesche pen deden dit jaar de haven van Terneuzen aan. Daarmee is het streven van vijftien tot twintig schepen gehaald, bevestigt wethou der Pim Broekhuysen. De wethouder is tevreden dat de passagiers van de schepen - 'vooral Amerikanen' - daadwerkelijk het achterland in trekken. „Ik heb be grepen dat de opvarenden van de cruiseschepen regelmatig streek museum Het Land van Axel aan doen. Dat is natuurlijk prachtig. Al leen zouden we als gemeente graag op de hoogte worden gehou den van de komst en de activitei ten van de cruiseschepen." Broekhuysen is de eerste om het effect van het 'cruiseschiptoeris- me' in het juiste perspectief te zet ten. „Het is natuurlijk niet zo dat we hier schepen van de Hol- land-Amerikalijn denken te ont vangen. Maar als in Terneuzen re gelmatig schepen met too tot 250 passagiers aanleggen, heeft dat toch een bepaalde economische waarde voor de gemeente." De Ter- neuzense gemeenteraad ziet dat economisch belang ook en ziet graag meer cruiseschepen die wel doorvaren naar Gent, in Terneu zen aanleggen. De raad riep de wethouder dit voorjaar op actie te ondernemen. De provincie Zee land stelt drie jaar lang (2011 tot en met 2013) 145.000 euro beschik baar voor stimulering van de crui sevaart in Zeeland. Vlissingen be heert die promotiebijdrage, maar heeft tot nu toe geen tot tevreden heid stemmende uitleg over de be steding kunnen geven. Broekhuysen. gelooft wel dat geld voor cruisepromotie is ingezet, maar zou graag van Vlissingen ho ren hoe het subsidiebedrag de afge lopen twee jaar is besteed. Diverse gemeenteraadsleden drongen vijf maanden geleden al op onderzoek aan. Broekhuysen wüde onlangs tijdens het provinciale portefeuille- overleg over recreatie en toerisme de kwestie weer aan de orde stel len. De Vlissingse collega was ech ter niet aanwezig. „Het blijft tot nu toe oorverdovend stil." Tip? redactie@pzc.nl Zo heel vaak stuurt die vrouw uit Vlissingen geen handgeschreven kaartje meer. Nee, eerder grijpt ze naar haar smartphone voor een e-mail, sms'je ofWhatsApp'je. Toen laatst een kennis was overleden, wil de ze een kaartje sturen omdat ze de crematie niet kon bijwonen. Uit de kast diepte ze de doos op met kaar ten, het adressenboek en postzegels. Een mooie kaart was snel uitgezocht en ook het adres was rap gevonden. Het zoeken van een postzegel was minder eenvoudig. Ze had nog één zegel over, afkomstig van een thema velletje over het milieu. Maar die te gebruiken, ging haar te ver. Ze trok haar jas aan en reed naar de winkel voor nieuwe. Want op die ene zegel stond de tekst 'Roefilter'. door Romain van Damme NIEUW-NAMEN - Met het aanbieden van Franse les aan de bovenbouw hoopt de Sint Jozefschool uit Nieuw-Namen meer kinderen naar de basisschool in het grens dorp te halen. „Er zijn kinderen die na de basis school in België verder willen stu deren, maar dan vaak te horen krij gen dat ze de Franse taal niet goed genoeg beheersen", zegt directeur Bernadette de Schepper van de Sint Jozefschool. Dat is een van de redenen dat ruim veertig Neder landse kinderen uit Nieuw-Na- men naar een basisschool in het nabijgelegen Kieldrecht gaan. In België is op Vlaamse scholen Fran se les voor kinderen vanaf de vijf de klas verplicht. Directeur De Schepper: „We heb ben al diverse keren van ouders ge hoord dat ze kiezen voor een school aan de andere kant van de grens in verband met de lessen Frans." Daarom wil de Sint Jozef school op termijn, naast Engels, ook Franse les aanbieden. „Wel op een speelse manier", zegt De Schepper. Ze heeft inmiddels al contacten ge legd met basisschool Leon Maes- triau in het Franstalig Jurbeke, bij de Waalse stad Mons (Bergen). „We doen dat via e-Twinning, een project van het Europees Platform. Via de computer kunnen gegevens worden uitgewisseld. We zijn nu druk bezig met het op poten zet ten van het project." door René Hoonhorst Voor de Hulsterse Corina is het Clingse bos ver trouwd. Ze wandelt er geregeld. Maar dat er zo veel dodenakkers en losse graven in het bos lagen, zag ze zaterdaga vond pas. Als Clinge Halloween viert, wor den de doden wakker. Ze verzame len zich in het bos en klimmen om de haverklap uit hun kist. Om voorbijgangers de stuipen op het lijf te jagen en ze het gevoel te ge ven dat ze binnen de kortste keren ook op de eeuwige jachtvelden kunnen liggen. De meeste wandelaars zijn niet bang. Neem nou de twaalfjarige Alexander uit Sint Jansteen, die met Corina meeloopt. Die stoere jongen weet echt wel dat er geen spoken en zombies bestaan. Maar voor de zekerheid nam-ie toch maar een lamp mee (streng verbo den voor de 'groten'). Om de 'on- doden' een beetje bij te lichten op hun zoektocht naar vers mensen vlees. Een vader heeft meer oog voor het technisch vernuft van de spoken dan voor de geesten zelf. „Kijk eens hoe prachtig dat graf open gaat en dat skelet omhoog komt. Zo meteen schuift dat deksel van zelf weer terug", legt hij zijn adem loos toekijkend kroost uit. „Nee", klinkt het ontnuchterend. Een 'ske let' komt achter een boom van daan en gaat verder: „Dat zal voor volgend jaar zijn. Nu moet ik het deksel zelf nog terugschuiven." Het groepje van Corina en Alexan der was zaterdag niet alleen in het bos. In totaal verwelkomde de Clingse dorpsraad ruim 600 'grie zelaars'. „We hadden zo'n 200 ouders met kleine kinderen en 400 ouderen die zonder licht door het bos stapten. Dat enorme aan bod was er de oorzaak van dat de laatste groepen pas na twee uur weg konden", meldde woordvoer ster Ellen Verstraten. Dat er ondanks de lange wachttij den heel weinig wanklanken te ho ren waren, lag - naast de volle maan, het droge weer en de uitge laten stemming - aan 27 griezels in het bos en vrijwilligers bij de start en finish, beseft Verstraten. Ook in veel andere plaatsen was het een drukte van belang bij 'grie- zelleuke' Halloweenfestiviteiten. In onder meer Biervliet, Sluiskil, Terneuzen, Sas van Gent en Kloos- terzande hielden diverse 'wezens van de nacht' festiviteiten als grie zelwandelingen en spookfeesten. Toverkollen lokken kinderen in het Terneuzense Oranjekwartier 'Huis Waebeke' binnen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70