Manneke maan verlicht verduisterd Middelburg 141 zeeland Oostkapelle zoekt hulp bij schrijven dorpsplan 2030 Manneke maan Mallardmars zorgt voor een internationale verbroedering Twee nieuwe gedichten op Middelburgse gevels maandag 29 oktober 2012 door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Gezocht: Oostkapel- lenaren die willen meeschrijven aan de toekomst van het dorp. De Dorpsraad Oostkapelle hoopt dat dorpsbewoners willen helpen met het opstellen van een dorpsplan voor 2030. Het dorpsplan wordt opgebouwd rond acht thema's. Dat zijn infra structuur, bereikbaarheid en toe gankelijkheid; wonen; economie, toerisme en recreatie; leefbaarheid en veiligheid; voorzieningen; duur zaamheid; natuur en cultuur; jeugd en ouderen. De dorpsraad zoekt voor elk the ma mensen die daar ideeën over hebben en die in een kleinere werkgroep op papier willen zet ten, zegt voorzitter Ad Coppoolse. „De resultaten per thema moeten in januari klaar zijn. Vervolgens kan dan het dorpsplan verder wor den afgemaakt. Het plan moet in mei 2013 helemaal klaar zijn." De dorpsraad van Oostkapelle is al een jaar bezig met de voorbereidin gen voor zon toekomstvisie. In mei van dit jaar is al eens een bij- keenkomst geweest waar zo'n tach tig dorpsbewoners naartoe kwa men. Toen zijn de thema's be paald die een plek moeten, krijgen in het dorpsplan. Veertien deskundigen uit het dorp hebben de afgelopen vier weken een stuk geschreven waarin de ster ke en zwakke punten van Oostka pelle en de kansen en bedreigin gen voor het dorp in beeld zijn ge bracht. Dat stuk wordt donderdag 1 november gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in De Halve Maan. Coppoolse hoopt dat het die avond net zo druk wordt als in mei en dat er veel mensen zijn die willen helpen met het uitwerken van de acht thema's. Volgens Coppoolse is het belang rijk voor Oostkapelle dat er een goede toekomstvisie op papier wordt gezet. „De gemeente Veere heeft zes grote projecten benoemd waaraan gewerkt moet .worden. Maar daar zit Oostkapelle niet bij." Door zelf aan de slag te gaan, hoopt de dorpsraad toch goed in beeld te komen bij het gemeente bestuur. De bijeenkomst in De Halve Maan, donderdagavond, begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Het project Spreken de Gevels is over de helft. Zondag zijn het dertiende en veertiende gedicht op Middelburgse gevels onthuld. In totaal moeten er in de stad 25 gedichten op gevels ko men. De twee gedichten die zondag zijn onthuld, zijn de laatste van dit jaar. Het kunstproject begon in juli 2009 met de publicatie van *een gedicht van de toenmalige stadsdichter loop Buma. Het pro ject wordt over twee jaar afgeslo ten. Op de hoek van de Penninghoek- singel en de Kromme Weele 26 is Manneke maan is een verhaal over een man die op zondag hout gaat hakken. 'Zondag of maandag, wat maakt dat nou uit', zegt hij tegen God als die hem daarover aanspreekt. Waarop God hem voor eeuwig naar de maan verbant Bij het schijnsel van kaarsen, zak lampen en de maan schuifelen donkere gestalten door onver licht Middelburg. Langs kunst en kunstenaars. De Nacht van de nacht zat vol sfeer en onbeken de ontmoetingen. „Hallo, wie bent u?" door Maurits Sep Hé! Licht uit! Licht uit! Stoppen en dat licht uit!" De fietsers die zater dagavond over de Nieuwe Burg rijden, lachen er wat ongemakkelijk bij. Dat kunnen die straatartiesten dan wel mooi roe pen, maar ja, je zult daarna maar een agent tegenkomen... Toch ge ven ze braaf gehoor aan de op dracht. Het is immers wel waar het vanavond om draait in de Nacht van de nacht: het mag weer echt nacht zijn, donker dus. Zon der verlichting van straatlantaarns en reclames. En dan telt elk (fiets)lampje mee. Manneke maan doet niet mee en laat zijn licht toch over Middel burg schijnen. En da's maar goed ook, want donker is mooi, maar in het Molenwaterpark zou je zonder zijn licht voortdurend op je snuf ferd gaan. Zelfs onder zijn schijn sel zijn botsingen met schuifelen de stadgenoten niet uitgesloten. „Oeps, sorry. Trouwens, wie bent u eigenlijk?" Langs "de onverlichte muren van de Abdij dansen kleine lichtjes door de avond. Het zijn lampion netjes die kinderen zelf hebben ge maakt bij het Zeeuws Museum, dat voor deze keer ook 's avonds open is. In kleine groepjes mogen bezoekers gratis naar binnen. Het het gedicht Mensen, van de Vlis- singse dichter Hans Verhagen ont huld. Op de hoek Seisdam/Seisstraat 1 is een gedicht te vinden van de Middelburgse kunstenares Juul Kortekaas: Avond. De gedichten zijn op de gevels ge schilderd door Kees de Valk, met medewerking van Liza Reunis en Theo Krüse van reclamebureau Te- ka in Middelburg. De onthulling ervan gebeurde door wethouder van cultuur Ed de Graaf Meer informatie over het project Sprekende Gevels is te vinden op Het Zeeuws Museum gaf zaklamprondleidingen langs de wandtapijten en museum drukt de kosten door de verlichting her en der te doven. Gidsen laten hun licht schijnen over de beroemde wandtapijten en schilderen van Adriaan Coorte en Piet Mondriaan. Geholpen door een zaklamp vertellen ze het verhaal achter de zeeslag met de Spanjaarden voor de rede van Mid delburg. De zaklamprondleiding is een intrigerende kennismaking met de collectie en zal er ongetwij feld voor zorgen dat mensen nog eens terugkomen om de kunst schatten in het volle licht te aan schouwen. De Lange Viele is voller dan overdag, terwijl de win kels dicht zijn en de etala ges donker. Op een paar na, waar dansers voorstellingen geven, een bloemist een enorm bloemstuk schikt en in een beddenwinkel een prinses op zoek gaat naar de erwt onder haar matras. De verrassingen rijgen zich aan een. Je kunt zomaar in een stukje straattheater belanden. Een paar ouden van dagen schuifelen met een rollator door de straat en klam pen elke voorbijganger aan. „Mijn heer, waar is hier de bingo?" T e ziet minder maar kijkt beter tijdens een wandeling door de stad in de-N8vdN8. En zo ont dek je dat het nu onverlichte stad huis door niets zo mooi uitgelicht kan worden als door zon of maan. Daar kan geen architectonisch ver antwoord lichtplan tegenop. Bekijk ook de video op www.pzc.nl Botsingen zijn niet uitge sloten. 'Oeps, sorry. Trouwens, wie bent u ei genlijk?' Vijftig vrijwilligers droegen de dag. De vroegsten gingen om 05.00 al op pad om de route voor de wandelaars uit te zetten. De combinatie van oude legervoer tuigen, wandelroute en herden king zorgde ervoor dat een zeer gemêleerd, internationaal gezel schap zich verpoosde in de feest tent bij het museum: wandellief hebbers, jonge en oude veteranen, Zeeuwen en toeristen. Elk jaar krijgt de mars nieuwe vas te gasten, vertelt Traas: nu weer de Zeeuwse vereniging van oud-com mando's en de Libanongangers, en busgezelschappen uit België heb ben zich voor 2013 aangekondigd. vrijdingsmuseum in Nieuwdorp. De mars begon en eindigde bij het museum. De hevige bui had over- gens geen nadelige gevolgen voor bezoekers. „Er komen veel ouderen naar de dam, bovendien is het een winde rige plek. We hebben overal langs de route plekken waar mensen kunnen schuilen: café's en dijkpa- viljoens", zegt Traas. De colonne van de Groene Vrin den van het Bevrijdingsmuseum heeft paviljoen De Landing in Baarland geadopteerd als vaste pleisterplaats. Zonder de plotse bui had de mars dit jaar de zeshon derd deelnemers wel gehaald. door Claudia Sondervan NIEUWDORP - De derde Mallard mars rond de herdenking van de Bevrijding van Zuid-Beveland bij' het Sloedafnmonument trok dit jaar 511 wandelaars. En dat ondanks de donkere wol ken die zaterdagochtend de zon bij de start verdreven en die de hon derden mensen bij de ceremonie op de Sloedam de koffietent en hun auto's injoegen toen een on weer met hagel losbarstte. Dat ge beurde juist toen de plechtigheid -- - -zou beginnen. Twee van de 511 wandelaars die tijdens de Mallardmars zaterdag het slech- De tent stond er voor het tweede te weer trotseerden. foto Willem Mieras jaar, vertelt Stef Traas van het Be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14