op 3. meter 3 reizen Zaterdag 27 oktober 2012 Grote foto: Nendaz bij avond. foto Francois Panchard Kleine foto: Ontbijt op het terras van Cabane du Mont-Fort. foto Gerard Chei die de vier dalen markeren, schaars en diffuus verlicht door het iele maantje. De Mont-Fort, de hoogste berg van Les 4 Vallées, is even dichtbij als onbereikbaar. Stil en streng waakt deze 3.300 meter hoge reus over het nu desolaat ogende dal. De flanken aan de an dere kant buigen nederig. Bene den, nou ja op 2.900 meter, teke nen de contouren van werkeloze kabelbanen zich af De slap han gende kabels gaan ergens heen, ver dwijnen in het onbekende. Op de pistes scheren bully's de hellingen glad, ver weg en onbeduidend klein. Slechts te onderscheiden door lichtbundels, die over de hel lingen voortkronkelen. Straks, tegen het einde van de nacht, komen deze nachtbrakers van de sneeuw in de cabane een bakkie doen. Even later hoor ik ze onder me stommelen en brom men. Sylvie, eigenaresse van Caba ne du Glacier de Tortin, heeft, zo als elke nacht, een thermosfles kof fie voor ze klaargezet. Dezelfde fles waarschijnlijk waaruit ik vele uren later bij het ontbijt lauwe koffie tap, vermoed ik zomaar. Cabane du Glacier de Tortin, de naam geeft het al prijs, ligt tegen de gletsjer aan, nu verstopt onder metersdikke sneeuw. Een prima schuilplaats vindt Sylvie, want 's zomers is het hier grauw en grijs. Niet het mooiste landschap. Daar om is haar hut alleen in de winter maanden open. Gletsjers bewegen, Tortin doet daar niet voor onder, vandaar dat op deze traag voortslui- pende ijsmassa's alleen sleepliften worden gebouwd. Tot vijfjaar gele den reikten liefst twee van deze ouderwetse ankertjesliften tot aan haar cabane, kamers vol slapers aanvoerend. Maar het werd het lift- bedrijf te duur de pilaren voortdu rend te verplaatsen en de liften werden stilgezet. Sindsdien heeft Sylvie, wier voor komen en kleedcode veel overeen komsten vertonen met onze Ma Flodder, het een stuk rustiger. Syl- vie's opgewektheid leidt er geluk kig niet onder. Haar kookkunsten evenmin, want de fondue de toma- tes die ze mij en de twee overige logés bereidt, is van een wonder baarlijke klasse. Tot op de bodem worden de pannetjes leeggeschraapt, de witte wijnen wegge- klokt, het dessert noodgewongen in de wacht gezet tot het ontbijt de volgende ochtend. De nachtelij ke tocht later naar het intieme bui tenhuisje is dan ook geheel vol gens de wetten van het menselijk lichaam. De cabane ligt een paar honderd meter onder de top van Mont-Fort en is nu alleen te bereiken door eerst met de gelijknamige cabine- lift naar omhoog te reizen en ver volgens een redelijk steile, zwarte piste te nemen die zich vooral ken merkt door een overmatige hoe veelheid buckels. Niet mijn favorie te afdaling, de techniek om geheel vlekkeloos een buckelpiste te ne men heb ik sowieso nooit be heerst. Die stomme hobbels en bul ten kunnen me gestolen worden. Bovendien tors ik een redelijk ge vulde rugzak mee - ik blijf tenslot te een paar dagen in de bergen. In een voor een geoefende skiër onwaardige stijl overwin ik de heu veltjes en neem de afslag naar de cabane om uitgeput op het terras neer te ploffen. Een groot blik bier - getuige het etiket vanuit Zoeter- woude naar Mont-Fort vervoerd - verdrijft scha de en schande. Ach, wie kent mij hier. Wil je douchen, vraagt Sylvie. Als ik een bevestigend ja uithijg, maakt zij met haar handen een soort beweging als waarmee man nen het lichaam van de andere sek se trachten te beschrijven. Als oud-kampeerder snap ik nog net wat ze bedoelt: de warmwaterzak. Sorry dames. En zo sta ik een kwartiertje later in zowaar een douchecabine-zon- der-stromend-water, mij in te sop pen en af te spoelen onder een miezerig straaltje uit een rood plas tic kraantje onderaan een zwarte plastic zak. En dat op 3.000 meer hoogte. Schoon en fris, als vóór de zwarte afdaling, schaar ik mij later met Sylvie en de andere gasten rond de houtkachel. Nog even en we gaan, met de zon, op stok. Nou ja, ietsje later. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl se Les 4 Vallées in het kanton Wallis (hoofdstad Sion) is het grootste aaneengesloten ski gebied in Zwitserland en ver bindt de skidorpen Thyon, Veysonnaz, Nendaz, La Tzou- maz en Verbier. Het dal heeft ruim 412 kilo meter skipistes, 92 liften en 100 kilometer wandelpaden. Om er te komen, vlogen wij met Swiss (www.swiss.com) van Amsterdam naar Zürich en gingen daarna verder met de trein naar Sion en met de bus naar Nendaz (www.swis- stravelsystem.ch). Vliegen op Genève kan ook. In Les 4 Vallées zijn vier cabanes waar je kunt over nachten. Wij sliepen in Gla cier de Tortin (geen website, wel op Facebook) en in Mont-Fort (www.cabane- montfort.ch). De andere twee hutten zijn Cabane de Balavaud (www.cabane-bala- vaud.ch) en Colonie Edel weiss (edelweiss.comby- re.com) www.nendaz.ch www.verbier-st-bernard.ch www.wallis.ch www.myswitzerland.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67