het nieuwe Afghanistan Obama wint 9-4 van Romney' :enland 19 Belgisch hof boos over oud interview' *1 4-sterren actie nabij Breda 50* cheap.nl/dagactie 10900-700 7004 3. De kandidaat van de partij die aan de macht is, is de huidige president. Makkie voor Obama. Geen beslissende factor want Ge rald Ford, Jimmy Carter en George Bush sr. werden niet herkozen. 4. Er doet geen belangrijke der de partij mee en er is geen onaf hankelijke campagne. Weer göed voor Obama die het geluk heeft dat de populistische Tea Party on georganiseerd bleef. 5. De economie is niet in reces sie tijdens de presidentscampag ne. Het gaat niet geweldig, werk loosheidscijfers vallen mee. Toch minnetje voor Obama. 6. De jaarlijkse economische groei tijdens de afgelopen presi dentstermijn overtreft die van de twee termijnen daarvoor. De gemiddelde economische groei is duidelijk minder dan onder twee keer Bush junior. Fout, derhalve. 7. De zittende partij heeft zorg gedragen voor grote veranderin gen in het nationaal beleid. Het systeem voor de gezondheidszorg en subsidies voor de auto-indus trie waren ingrijpend. Goed. 8. Er is geen langdurige sociale onrust tijdens de termijn. De Tea Party en de Occupybeweging op Wallstreet hadden geen lange adem. Ook goed, dus. 9. De zittende regering is niet be smet door een groot schandaal. Behalve de dubieuze subsidiëring van ruim 500 miljoen dollar aan zonnepanelenfabrikant Solyndra, weinig schokkends. Weer goed. 10. De zittende regering heeft geen nederlaag geleden op het gebied van buitenlandse poli tiek of in een oorlog. De dood van de Amerikaanse ambassadeur en diens medewerkers in Libië hakte erin, maar is geen nationaal trauma, aldus Lichtman. Goed. 11. De zittende regering heeft een succes behaald op hét ge bied van buitenlandse politiek of in een oorlog. Obama heeft af gerekend met staatsvijand num mer 1: Osama bin Laden. Tal van andere terroristen werden per dro ne uitgeschakeld. Het leger trok zich terug uit Irak. Zeer goed, zo vinden vrijwel alle Amerikanen. 12. De zittende president heeft charisma of is een oorlogsheld. Obama is geen oorlogsheld en heeft charisma en visie ingeleverd. De magie van Yes We Can mobili seert niet meer als in 2008. Fout. 13. De kandidaat van de uitda gende partij heeft charisma of is een oorlogsheld. Romney is ge groeid in zijn rol maar blijft een ge likte zakenman met conservatieve teksten. Dit is overigens de enige stelling van Lichtman waarbij de uitdagende kandidaat ook meetelt. Goed voor Obama, dus! Opgeteld: Obama wint 9-4. Vol gens Lichtman behoudt de zitten de president dus met speels gemak de sleutel van the Oval Office. woensdag 24 oktober 2012 door Hans Jacobs BRUSSEL/DEN HAAG - Een boek over het Belgische koningshuis dat sinds gisteren in de winkels ligt, heeft voor een mediastorm ge zorgd. Het paleis reageerde nog voor verschijning met een onge bruikelijke verklaring waarin uitge lekte fragmenten uit 'Koningskwes ties' als 'onjuist en beledigend' werden gekwalificeerd. Grootste verkooppunt van de au teur Frédéric Deborsu, een journa list van RTBF, is de publicatie in het boek van een interview met koning Albert II. Het paleis ontken de dat er een vraaggesprek zou zijn geweest. „Dat is niet de ge woonte, dat doen we niet", zei de paleiswoordvoerder. Deborsu's broer Christophe heeft maandag verklaard dat is teruggegrepen op een gesprek dat hij zelf achttien jaar geleden met Albert had. Daar bij zijn zaken als het geloof, hob by's en de kinderen aan bod geko men, aldus Deborsu, die na afloop van het informele onderhoud snel opschreef wat werd besproken. Een interview met de koning komt in België niet voor. Net als in Nederland geldt de ministeriële verantwoordelijkheid, dat wil zeg gen dat de premier alle uitspraken moet dekken. Bij veel van de naar buiten gekomen fragmenten uit het boek zijn meteen vraagtekens gezet. De kinderen van prinses Ma- thilde en troonopvolger prins Filip zouden via ivf zijn verwekt, aldus Deborsu, want anders is het niet te verklaren dat ze zijn geboren in het Erasmusziekenhuis, dat daarin is gespecialiseerd. Het huwelijk van Mathilde en Filip zou ook zijn gearrangeerd en omdat Filip wel eens in het gezelschap van dezelf de man is gezien, is hij wellicht ook homo. De uitgever van het boek wil ook naar de rechter: om dat er passages zijn gelekt, waar door een embargo is geschonden. van het Westen moslimfundamentalisten te verdrijven Malinezen zijn verdeeld over de vraag of de moslimfundamentalisten met wapengeweld moeten worden verdre ven. Hier demonstreren voorstanders van een invasie. Coren is de organisatie van inwoners van Noord-Mali.foto AP van terroristen. De fundamentalis ten die daar de macht hebben over genomen zijn voornamelijk lid van de beweging Ansar Dine (Ver dedigers van het Geloof). Deze be weging heeft banden met al-Qae- da in de Islamitische Maghreb, een terroristische groepering die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanval op het Ame rikaanse consulaat in Benghazi, waarbij onder andere de Ameri kaanse ambassadeur in Libië werd gedood. Verontrustend voor het Westen is ook het bericht dat hon derden buitenlandse jihadisten de afgelopen week naar het noorden van Mali zijn getrokken. Net als Afghanistan is Noord-Mali door de ontoegankelijke ligging eenldeale uitvalsbasis. Ook in Noord-Mali is er verzet tegen het islamitisch bewind. In Afghanis tan vocht de Noordelijke Alliantie tegen het Taliban-bewind, in Noord-Mali komen seculiere Toea- regs in verzet tegen de islamitische wetgeving, waardoor muziek is ver boden en publieke executies, gese lingen en straf-amputaties steeds gewoner worden. De president van Niger, Mahama- dou Issoufu, beweert dat Afghaan se en Pakistaanse paramilitairen jongeren in Noord-Mali trainen. Hij is een voorstander van militair ingrijpen en zijn bewering is er vooral op gericht een mandaat van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties voor militair ingrijpen te krijgen. Een dergelijk ingrijpen is niet zonder risico's. Er kunnen veel slachtoffers vallen in de strijd tegen strijders die zich in de ste den onder de bevolking mengen. En het gevaar bestaat dat er een vluchtelingenstroom op gang komt naar de buurlanden. De aan val kan ook leiden tot protesten in moslimlanden als de pr-machine van de machthebbers in Noord- Mali de strijd weet te 'verkopen' als een aanval op het moslimge- loof. Ingrijpen lijkt naderbij te ko men, alleen is het de vraag of het Westen tegen zijn wil militair het conflict in wordt gezogen als het offensief van de Ecowas-militairen eventueel vastloopt. Mali Bekend van: de specifieke bouw van tempels en graftombes in Tim- boektoe en muziekfestivals als Fes tival au desert en Festival sur le Niger. 4 Mali is een van de armste landen ter wereld, delen van het land lig gen in de onvruchtbare Sahel. j Buiten Mali is vooral de politicus Amadou Toumani Touré bekend. Onder zijn bewind in twee termij nen als president vanaf 2002 werd Mali vaak gezien als goed voor beeld in Afrika voor democratische ontwikkeling, v Mali heeft ook bekendheid gekre gen door de ontvoering van wester se toeristen. De Nederlander Sjaak Rijke is een van de westerlingen die op dit moment worden gegij zeld. NIGER ALGERIJE GUINEA 2 overnachtingen incl. ontbijt Kamers onlangs gerenoveerd Gratis gebruik Wi-Fi t/ In centrum Oosterhout gelegen Golden Tulip Oosterhout >on, per arrangement 'Prijs o.b.v. ^-pnrsoonskamor. Excl. rns.koston 1fi pnr bonking. Voorwaarden jia webslto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9