binnenland 17 afscheid van Kamer via brief Studenten willen ouders niet opvolgen in familiebedrijf INTERIEURADVISEURS U vanaf woensdag 24 oktober 2012 het moment niet te missen. En ook Jolande Sap zelf, gaf geen acte de présence op haar laatste Kamer- dag. Daar had ze ongetwijfeld geen trek in, stelde een woordvoerder. Sap legde bijna drie weken gele den onvrijwillig haar functie neer. Na het forse verlies bij de verkie zingen had ze te weinig draagvlak in de partij. Sap liet via Twitter we ten dat in haar ontslagbrief'alles staat wat ik nu kwijt wil'. Kamervoorzitter Anouchka van Miltenburg droeg die brief voor aan de Kamer en roemde de 'vak kundige, gedreven, moedige en strijdbare indruk' die de Groen- Links-politica had achtergelaten. Sap volgde naar eigen zeggen 'het spektakel privé' met oud-partijlei der Femke Halsema, haar voorma lige woordvoerder en familie. „Dat is haar eigen keuze", zei haar op volger Bram van Ojik na afloop. „Maar ik snap het wel." In haar brief schreef Sap dat ze 'de beste herinneringen' koesterde aan het Lente-akkoord. Slechts even blikte ze terug op het gedoe in de partij dat uiteindelijk tot haar aftreden had geleid. 'Mijn verblijf hier was niet zonder rumoer', aldus Sap. Een kleine sneer was er voor het partijbestuur dat even na haar was afgetreden. In tegenstelling tot bij haar aantreden in 2008 was er nu weer volop aandacht voor de staatsschuld, vertelde ze. 'Het zou te veel eer zijn om deze ontwikke ling op het conto van mijn finan cieel woordvoerderschap en poli tiek leiderschap te schrijven. Daar over zal zélfs de partijtop van GroenLinks het met me eens zijn'. Ze had, zo schreef ze verder, 'zich het afscheid van de politiek anders voorgesteld'. door Petra Janbroers DEN HAAG - Ondernemers kunnen niet meer. op hun hoogopgeleide kinderen rekenen om het familie bedrijf voort te zetten. Studenten wereldwijd en ook in Nederland hebben nauwelijks belangstelling voor de opvolging van pa en ma of voor overname van het familiebe drijf Slechts één op de tien Neder landse. afgestudeerden beschouwt zichzelf als serieuze opvolgingskan didaat. Dat leert het onderzoek Coming home or breaking free? - Loopbaan intenties van de volgende generatie in familiebedrijven van het Center for Family Business van Ernst 8c Young en de Universiteit van St. Gallen. In 26 landen zijn 93.265 stu denten met een familiebedrijf als achtergrond ondervraagd, onder wie 13.121 Nederlanders. Ruim 77 procent van de respon denten is niét in het familiebedrijf geïnteresseerd. Volgens Ernst 8c Young is de geringe interesse 'een zorgwekkend signaal' omdat 70 procent van de ondernemingen in Nederland een familiebedrijf is. Bij veel van die bedrijven speelt op korte termijn een opvolgings- vraagstuk. Wereldwijd is gemiddeld slechts 6,9 procent van de nieuwe genera tie van plan om direct na de stu die de opvolging ter hand te ne men. De belangstelling is het grootst onder de zoons en doch ters die bedrijfskunde en econo mie studeren. Veel familiebedrijven zijn juist suc cesvol omdat er meerdere genera ties aan het roer hebben gestaan, zegt Ernst 8c Young. De investerin gen, de relaties met de klanten en de werknemers zijn doorgaans duurzamer. Een bedrijfsopvolging buiten de familie kan een einde maken aan deze succesfactoren met gevolgen voor het bedrijf maar ook voor de werkgelegen heid en de economie. De families zouden zelf meer aan dacht moeten schenken aan de op volging. „Ouders blijken een cru ciale invloed te hebben op kinde ren. Van de ondervraagde studen ten geeft bijna 85 procent aan veel waarde te hechten aan de mening van hun ouders over hun toekom stige carrière. Ik ben ervan over tuigd dat ouders hun invloed op de loopbaan van hun nageslacht onderschatten", zegt Arjen Brussé, partner bij Ernst 8c Young. De poli tiek en het onderwijs zouden ook meer op de Nederlandse situatie moeten inspringen, vindt Ernst 8c Young, door de bedrijfsoverdracht maximaal te faciliteren. :functie, wv^iilÖvénatuzzIicom Meer dan 10.000m2 showroom! Adres: Woonboulevard Poortvliet, Paasdijfcweg 33, Poortvliet telefoon OTóó - 61 95 00, info^vveytsinterieur.n Openingstijden: Dinsdag t/m donderdag van 1CK00 tot 17.30 uur Vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur (koopavond) Zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7