Meer bedrijven vergroenen Daar stond hij met witte rozen 261 zeeland Lijst met 'pijnpunten' ADRZ Landbouw kan groene grondstoffen leveren Containerkade Verbrugge krijgt steun GroenLinks Subsidie voor innovatie schelpdiersector woensdag 24 oktober 2012 KvK: dertig procent bedrijven is omgeschakeld door Frank Balkenende GOES - Steeds meer ondernemers maken gebruik van groene grond stoffen. Inmiddels is zo'n dertig procent overgeschakeld op grond stoffen die niet uit aardolie zijn ge maakt Nog eens dertig procent geeft aan dat te willen gaan doen, blijkt uit een onderzoek van de Ka mer van Koophandel onder zesdui zend ondernemers in Nederland. In de zogeheten biobased eco nomy wordt voor de energievoor ziening en de productie van halffa- bricaten en/of eindproducten ge bruik gemaakt van bioraffinage, plantaardige grondstoffen (biomas sa) en/of hergebruik van reststof fen en reststromen. Zuid-West-Nederland is hierin koploper in Europa. Zeeland wil samen met West-Brabant, een stukje Zuid-Holland en Vlaande ren zich verder ontwikkelen tot dé groene delta van Europa. Om die reden vindt ook vandaag in Goes een congres plaats over de biobased Delta. Voormalig Shell-topman Jeroen van der Veer zal er vertellen welke kansen er lig gen voor het bedrijfsleven. Regio nale ondernemers zoals Eco-Point en Synbra Technology, Avantium, kunstmestproducent Yara en Sui ker Unie tonen er hun 'groene' suc cessen. Voor het congres hebben TERNEUZEN - De landbouw kan een duurzame rol spelen als produ cent van groene grondstoffen. Welke potenties heeft de land bouw als leverancier van groene grondstoffen op korte, respectieve lijk lange termijn? Wat is er nodig om deze potenties te verzilveren? Op die vragen moeten vrijdag 7 de cember in Terneuzen antwoorden komen tijdens een. themadag 'Landbouw als producent van groe ne grondstoffen'. De vakgroep Landbouw, Platte- MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks trekt het dagelijks pro vinciebestuur aan de jas over Ver- brugge Terminals. Directeur Mar tin Verbrugge liet dinsdag in de PZC weten zijn containeractivitei- ten te verplaatsen naar Rotterdam of Zeebrugge als havenbedrijf Zee land Seaports en de provincie vast houden aan de Westerschelde Containerterminal (WCT). Groen Links vindt dat de provincie alle kaarten moet zetten op het plan van Verbrugge voor een eigen Ver brugge Container Terminal (VCT), want die levert honderden banen op. De fraaie wil weten hoe snel de VCT is te realiseren. zich driehonderd ondernemers en vertegenwoordigers van de over heid aangemeld. De vergroening van de economie vindt nu vooral plaats in de che mie en de agrofoodsector (de voed selproducenten en -verwerkers). Momenteel lopen verschillende (proef)projeaen die door de pro vincie en Rijk worden onder steund. Inmiddels begint ook het midden- en kleinbedrijf eraan te snuffelen, al blijkt het soms nog lastig klanten te vinden voor 'groe ne' producten. Uit het onderzoek van de Kamer van Koophandel komt naar voren dat voor 45 procent van de onder nemers de omschakeling van fos siele naar groene grondstoffen nog ver weg is. Twee van de tien is niet geïnteresseerd en één op de tien vindt het te duur. Omschakeling kost niet alleen geld, het is vaak ook pionieren en dat vergt een lange adem. Overi gens zijn in de zuidwestelijke delta bij concrete projecten dikwijls ken nisinstellingen betrokken: Om ont wikkelingen kracht bij te zetten en initiatieven te ondersteunen, zijn het Uitvoeringsbureau Biobased Zeeland en een zuidwestelijke lob bygroep opgericht. Sinds decem ber 2011 is tevens de Regiegroep Biobased Zeeland actief. www.biobasedzeeland.nl land en Visserij van de Euregio Scheldemond zet deze themadag op touw. Volgens de vakgroep lig gen er aanzienlijke kansen in het verschiet. Er is een steeds groter te kort aan grondstoffen, terwijl de wereldbevolking groeit en dus ook de vraag naar grondstoffen stijgt. Groene, herwinbare grondstoffen kunnen dat probleem mede hel pen oplossen. Aansluiting op deze nieuwe non-foodmarkten kunnen extra inkomsten opleveren voor de agrarische ondernemer. MIDDELBURG - De provincie Zee land draagt 25.000 euro bij aan een innovatieprogramma voor de schelpdiersector. Het programma is een initiatief van Blueport Oos- terschelde en heeft als doel de pro ductie te verhogen. De kosten van het innovatieve programma wor den geschat op 50.000 euro. De schaal- en schelpdierseaor draagt zelf 25.000 euro bij. De rest komt van de provincie Zeeland. Het provinciebestuur wil in het programma investeren omdat door allerlei omstandighedeiy de productie daalt en Zeeland daar door omzet en werkgelegenheid mist. Op 12-12-12 trouwen Margot den Toonder (27) en Jason Matthews (36) uit Goes. En hóe! Ze hebben een 'droom- bruiloft' gewonnen van ra diozender Sky Radio. door Cornelleke Blok GOES - Patiëntenorganisatie Klaver blad Zeeland heeft een brief ver stuurd aan het ADRZ met tien prangende vragen, gericht aan de raad van toezicht, de raad van be stuur en het bestuur van de medi sche staf. De afgelopen maanden bereikten de patiëntenorganisatie steeds meer verontrustende signa len. Gesprekken met bestuursvoor zitter Huybert van Eek leverden weinig meer dan geruststellende woorden op, zegt directeur Ad van de Kreeke. Klaverblad Zeeland noteerde een aantal 'pijnpunten' die de organisa tie zelf de afgelopen maanden sig naleerde. In de brief wordt het ADRZ herinnerd aan zijn plicht als maatschappelijke organisatie, om bij te dragen aan het vertrou wen in de zorg, bijvoorbeeld door goede informatie te vérstrekken over wezenlijke zaken. „Het lijkt bene echtscheidingsadvocate - werd anderhalve week geleden ver rast op haar werk in Rotterdam door zanger Xander de Buisonjé. Jason zat in het complot en stapte enkele minuten later uit een witte limousine om een totaal beduusde Margot te omhelzen. Via sociale media en e-mail scha kelde het stel zoveel mogelijk vrienden en bekenden in om op hen te stemmen. Dat ze vervol gens ook uit de 101 finalisten geko zen zouden worden, hadden ze nooit verwacht. Margot had hen in een opwelling aangemeld voor de wedstrijd, na dat Jason eind september, om ringd door al hun vrienden, in de woonkamer van hun huis op zijn knieën ging. „Het was een zater dagavond, we vierden onze verjaar dagen. Ik zat te kletsen op de bank en ineens stond hij met een enor me bos witte rozen voor mijn neus", vertelt Margot glunderend. Ze antwoordde direct 'ja', zonder twijfelen. „Ik zei altijd geksche rend dat het huwelijk niet veel zou toevoegen, maar nu lijkt het me su per om onze liefde te vieren met vrienden en familie." De twee leerden elkaar ruim acht jaar geleden kennen bij het auto- schadebedrijf in Goes, waar Jason nu nog steeds werkt en Margot destijds een bijbaantje had. „Toen we elkaar voor het eerst zagen, hadden we allebei een relatie. Maar ruim een halfjaar later sloeg de vonk alsnog over. We houden allebei van snelle auto's, en Jason vroeg of ik mee ging naar Assen, waar een toertocht voor sportau to's gehouden werd." Ze glundert weer 'die eerste date was erg gezel- echter nogal stil geworden met be trekking tot de informatieverstrek king", vervolgt de brief Waarna de 'wezenlijke vragen' volgen. Allereerst wil Klaverblad Zeeland weten hoe het nu feitelijk staat met de samenwerking tussen de Zeeuwse ziekenhuizen, nadat in het voorjaar van 2012 een samen- werkingsvisie getekend werd. De tweede vraag gaat over de verde ling van de functies over Goes en Vlissingen: is die nu helemaal afge rond of niet? En zo niet, wat zit er dan nog aan te komen en wan neer? Recente ontwikkelingen ge ven aanleiding te veronderstellen dat er geen duidelijke lijn is uitge zet: zo verhuist op 3 november de afdeling geriatrie uit Vlissingen, terwijl de afdeling nog geen half jaar geleden ingrijpend verbouwd en uitgebouwd werd. Klaverblad wil meer weten over de achtergronden van de achterblij vende 'productie' (operaties en an dere behandelingen). Heeft de op richting van zelfstandige behandel centra, en daarmee samenhan gend het vertrek van medisch spe cialisten, hier invloed op? Gisteren werd bekend dat de afdeling der matologie feitelijk nog maar uit één arts bestaat. Over het financie ringstekort zegt de brief: 'Er doen veel verhalen de ronde in de wan delgangen over de verwachte fi nanciële resultaten voor 2012. De bedragen lijken steeds groter te worden. Graag horen wij van u hoe de echte stand van zaken is.' Andere vragen betreffen de invul ling van De Mortiere en de toe komst van de SEH in Vlissingen. In een reactie zegt het ADRZ op zeer korte termijn met het Klaver blad rond de tafel te gaan zitten om de vragen persoonlijk te beant woorden. Via de media wil het be stuur vooralsnog niet reageren. Zie www.pzc.nl voor de brief van Kla verblad Zeeland. Xander de Buisonjé gaat het bruids paar toezingen. Een dure jurk en kos tuum, trouwringen, foto reportage, 101 gasten, hapjes bereid door een topkok én een superde- luxe huwelijksreis naar Bali. De meeste stellen kunnen van zo'n trouwfeest alleen maar dromen, maar Margot en Jason krijgen het allemaal voor niets. De aanstaande bruid - ze is nota Droombruiloft 9 Margot en Jason winnen: Een bruidsjurk ter waarde van maximaal 3000 euro en een kos tuum voor de bruidegom ter waar de van maximaal 1500 euro 9 Twee trouwringen ter waarde van maximaal 1500 euro Trouwkapsel en visagie ter waarde van maximaal 600 euro. G Honeymoon voor twee personen inclusief vlucht en verblijf ter waar de van maximaal 7000 eiiro. Huwelijk in De Glazen Ruimte in de gemeente Stichtse Vecht. Fotoreportage van fotografe Esther Schog uit Kapelie lig'. Het werd na al die jaren wel eens tijd voor een aanzoek, vond Jason. Hij had de laatste tijd boven dien al een paar hints gekregen. „Moet je niet iets vragen?", werd er dan gekscherend gezegd. Toch twijfelde hij. Niet omdat hij niet wilde trouwen. Integendeel. „Ik zag op tegen de financiën. We zijn al vier jaar bezig met de ver bouwing van ons huis, die veel geld kost. Het is een oude woning vsgxezcscezzs door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60