binnenland i 5 Aantal 'Hekkings' moeilijk te meten 49r Ji intratuin Samsom: pakket met impact voor ieder 'Snel af van minder treinen bif winterweer' Koopzondag is zaak van gemeente tl woensdag 24 oktober 2012 Van Kooten en De Bie als wethouder Hekking en burgemeester Van der Vaart. foto Roel Bazen/GPD DEN HAAG - „Ik weet nog wel ie mand met een plattebuiskachel. Nog hout nodig, burgemeester?" Wethouder Hekking van Juinen, een creatie van Van Kooten 8e De Bie, had altijd wel een adresje voor burgemeester H. van der Vaart. De parodie uit 1982 op corrupte be stuurders, grote en kleine krabbe laars, is nog even actueel als toen. Ook de afgelopen jaren waren er meerdere burgemeesters, wethou ders, gedeputeerden, Kamerleden en ministers die niet wisten waar de grenzen liggen. Maar hoe erg is het eigenlijk? Is Nederland geen haar beter dan Italië? „Corruptie kun je niet meten", zegt Paul Arlman, voorzitter van de Nederlandse tak van Transpa rency International, dat zich we reldwijd tegen corruptie inzet. „Als ik u omkoop, hebben we er al lebei belang bij om het niet verder te vertellen. Meet dat maar eens." Arlman wil niet ingaan op indivi duele gevallen. Hij vermoedt wel dat dit soort zaken het topje van de ijsberg zijn. Maar hoe groot die ijsberg is, durft hij niet te zeggen. Wat hij wel weet is dat corruptie altijd slachtoffers maakt. „Het lijkt soms of dat niet zo is, omdat een paar mensen het beter krijgen ten koste van heel veel anderen. Die merken dat niet altijd." Ook Hans Nelen, hoogleraar Cri minologie in Maastricht, durft geen schatting te maken van de corruptie-omvang. Hij is met Leo Huberts auteur van het boek Cor ruptie in het Nederlandse openbaar bestuur. Uit onderzoek bleek dat bij overheidsinstanties jaarlijks 130 interne onderzoeken worden ge daan naar corruptie, en dat gemid deld 50 van die gevallen tot straf rechtelijk onderzoek leiden. „In lang niet alle gevallen wordt de cor ruptie bewezen." Veel gevallen worden echter aan het oog ont trokken doordat ze intern worden afgehandeld. „Je kunt dus wel bere deneren dat er meer gevallen moe ten zijn, maar dat kun je niet hard maken." De overheid heeft wel maatregelen getroffen. Zo wordt het Bureau Integriteit Nederlandse Gemeenten (Bing) regelmatig inge schakeld. „Maar dat gebeurt altijd achteraf', zegt Nelen. „Je voor komt er geen corruptie mee." De sleutel daarvoor ligt volgens hem vooral bij Verandering van de de bestuurscultuur. „We vragen van bestuurders en ambtenaren dat ze meer achter hun bureau vandaan komen en contacten on derhouden met ondernemers. Dat kan goed zijn voor de bedrijvig heid, zo is Van Rey belangrijk ge weest voor de ontwikkeling van Roermond." Maar die contacten kunnen ook te innig worden, waar door bestuurders te veel oog krij gen voor de private belangen. Ne len: „Je ziet dat bestuurders zich meer als ondernemer gaan gedra gen, zoals Hooijmaijers en Van Rey, die zich makkelijk bewegen in de wereld van het vastgoed en projectontwikkelaars." Als ze dan ook nog zelf (of hun partner) zake lijke belangen hebben, is dat hele maal een extra risico, meent hij. Wat hem in de recente corruptie zaken opvalt, is de passiviteit van de omgeving. „De overeenkomst is dat ze lang hebben geduurd, en dat het om sterke persoonlijkhe den gaat die zich met jaknikkers hebben omringd. Daardoor krijg je een gebrek aan kritisch vermo gen, aan mensen die kunnen corri geren. Dat is ook moeilijk hoor, dit soort mensen duldt vaak geen tegenspraak. Maar het levert wel een enorm risico op." VALKENSWAARD Vier leden van drugsbende opgepakt De Brabantse politie heeft gisteren vier Nederlanders opgepakt die lid zouden zijn van een internationale drugsbende. De mannen werden aangehouden in hun huizen in Val- kenswaard, Eijsden-Margraten en Neerpelt (België). Ze worden ver dacht van handel in drugs en wit wassen. Op twintig plekken zocht de politie gisteren naar bewijs en waardevolle spullen. DEN BOSCH Teams voor aanpak woonwagenkamp Justitie in Den Bosch is bezig met het opzetten van speciale interven tieteams die zich richten op de aan pak van misstanden op woonwa genkampen. Het OM wil daarbij in tensief samenwerken met gemeen ten en Belastingdienst. Het OM ver gelijkt de aanpak met de Taskforce B5, waarmee de hennepteelt in Bra bant wordt bestreden. gMBggBgacWBBSCWMSBasaaB DEN HAAG - WD en PvdA zijn maatregelen aan het voorbereiden die impact hebben voor heel Ne derland. Dat heeft PvdA-leider Diederik Samsom gisteren duidelijk ge maakt na afloop van een nieuwe onderhandelingsronde. Ingewijden geven aan dat de ge sprekken in deze vijfde onderhan- delingsweek inmiddels zo ver zijn gevorderd, dat WD en PvdA mo gelijk eind deze week of begin vol gende week een akkoord kunnen bereiken. De komende dagen staan lange onderhandelingsses sies gepland, waarbij de grote dos siers, zoals sociale zekerheid en zorg, tot een besluit moeten wor den gebracht. Duidelijk is dat de twee partijen koersen op een netto bezuinigings bedrag voor de komende periode van ongeveer vijftien miljard euro. Omdat er wensen zijn voor lasten verlichting (WD) en extra investe ringen (PvdA) zal het uiteindelijke bezuinigingsbedrag een stuk hoger DEN HAAG - Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur) hoopt zo snel mogelijk af te kunnen van de maatregel om min der treinen te laten rijden als er winters weer wordt verwacht. Ze kan echter nog niet aangeven hoe lang de 'noodmaatregel' nodig is. Dat zei Schultz gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Ze verwacht dat aan het eind van dit jaar alle plannen klaar zijn om het spoor robuuster en betrouw baarder te maken. Dan is duidelijk welke maatregelen genomen moe ten worden, bijvoorbeeld het aan leggen van meer spoor, en of daar geld voor is. Daarna kan volgens Schultz snel worden ingeschat hoe veel jaren er minder treinen zullen rijden op winterse dagen. Om chaos op het spoor te voorko men, zullen NS en Prorail komen de winter minder treinen laten rij den als er meer dan drie centime ter sneeuw valt of het meer dan tien graden vriest. De verwachting is dat het zo'n twaalf keer per jaar voorkomt dat de dienstregeling wordt uitgedund. Het kan volgens Schultz gebeuren dat er minder treinen worden ingezet, terwijl het weer meevalt. Reizigersorganisatie Beter OV verwijt Schultz én de Ka mer een 'ernstig gebrek aan ambi tie' om problemen op te lossen. Als Rutte en Samsom hun fiat heb ben gegeven aan een pakket maat regelen zal het Centraal Planbu reau (CPB) de effecten uitrekenen. Daar heeft het CPB maximaal een dag of vijf voor nodig. Tot op he den kende deze kabinetsformatie nog geen moeilijke fases of harde botsingen, maar naarmate de eind streep nadert, neemt de spanning voor de partijleiders toe. DEN HAAG - Gemeenten mogen straks zelf bepalen of winkels op zondag open zijn. Een ruime meer derheid in de Tweede Kamer (WD, PvdA en PW) stemt van daag in met een voorstel hiertoe van D66 en GroenLinks. WD en PW zouden het liefst ver der gaan en het aan de onderne mers overlaten of ze hun winkel openen of niet. Maar daar is waar schijnlijk geen Kamermeerderheid voor. Met haar opstelling kiest de WD weer voor de eigen koers, be aamt WD-Kamerlid Eric Ziengs. In het kabinet met het CDA be perkten de liberalen het aantal koopzondagen, geheel tegen hun verkiezingsprogramma in. 'Gewo ne' gemeenten mochten er twaalf per jaar toestaan. In gemeenten die zijn aangemerkt als toeris tische trekpleister zoals Amster dam en Den Haag, mogen winkels bijna alle zondagen open. Met de ze terughoudendheid kwam de WD de SGP tegemoet die de koopzondagen wil afschaffen. Het kabinet had de steun van deze frac tie getalsmatig soms nodig in de Eerste Kamer. De fracties die nu in de Tweede Ka mer voor de verruiming van de koopzondagen zijn, hebben in de Eerste Kamer samen een ruime meerderheid van vijftig zetels. AMSTERDAM Reve-biografie mag in de schappen blijven Het derde deel van de omstreden biografie over schrijver Gerard Re- ve (1923-2006) mag in de boekhan dels blijven liggen. Dat oordeelde de rechtbank in Amsterdam giste ren. Joop Schafthuizen, die dertig jaar samen was met de auteur, poogde via een kort geding het boek uit de schappen te laten ha len. Het bijna 800 pagina's tellende boek zou te kwetsend zijn. KEKERDOM Wasbeer gefilmd in de Ooijpolder In de Ooijpolder bij Nijmegen scharrelt een wasbeer rond. Een van de camera's in het natuurge bied heeft opnames van de was beer gemaakt. Het is niet duidelijk of de wasbeer uit gevangenschap is ontsnapt of dat het dier de Neder lands-Duitse grens is overgestoken. In Duitsland komen wasberen al veel langer in het wild voor. Violen in wandhanger Diverse kleuren, 52 x 20 cm, halfschaduw en zon. 12.95 799 Spatiphylum 75 cm potmaat 17 cm, exclusief pot. 6." 399 Lemax Parisian Stairs Met verlichting, fibre optic, 24 x 26 x 10 cm, exclusief batterij. Beeld is afwijkend to.v. Parisian Stairs. 59: Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, 0118 55 16 23 Donderdag en vrijdag koopavond. www.intratuin.nl I 1 geeft aan groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5