Een diner van drie gangen voor vijf euro 241 zeeland Steun Overlast van golfkarretjes in Knokke-Heist woensdag 24 oktober 2012 'Ik krijg ook veel steun van mensen uit het dorp die een moestuin hebben. Als ze groenten over hebben, mag ik ze vaak hebben. Ik schotel de gasten niet twee keer hetzelfde voor. Ik zoek op het internet naar recep ten en geef er mijn eigen draai aan.' - José de Loos 'Waarom het initiatief van José zo'n succes is? Het komt vanuit de dorpsge meenschap zelf. Dan heb je al veel meer draagvlak dan wanneer je zoiets van bovenaf organiseert.' - Ellen Verstraten, opbouwwerker SWH door Eugene Verstraeten De geur van warme kaas verspreidt zich door de bejaardenwoning aan de Wilgenstraat in Vo gelwaarde, waar het steunpunt van Stichting Welzijn Hulst (SWH) is gehuisvest. In het keu kentje pruttelen in de oven twee grote schalen witlof met kaassaus en een schaal krieltjes. Op het for nuis dampt een enoTme pan met kippensoep. De twee lange tafels in de woonkamer zijn onberispe lijk gedekt. José de Loos heeft: nog tijd voor een kop koffie voordat haar gasten rond kwart voor twaalf binnen druppelen. Sinds april vorig jaar kookt José (65) iedere dinsdag voor ouderen uit Vogelwaarde. Geen exotische recepten, gewoon de stevige Hol landse pot. Voedzaam en gezond. Soep vooraf aardappelen, groen ten, een stukje vlees en een toetje. Een driegangenmenu voor vijf eu ro. „Want ik wil de drempel zo laag mogelijk houden", zegt ze. Wekelijks schuiven er tussen de 20 en 24 eetlustigen aan. Natuurlijk vooral voor de maaltijd, maar ook voor de gezelligheid en de contac ten met anderen. „José kan erg goed en heel lekker koken, we zijn helemaal tevreden", zeggen alle gasten, zonder uitzondering. Een uitspraak die ze bezegelen met een luid applaus. José de Loos liep al een aantal ja ren rond met het idee om te ko- 'José de Loos laat met haar initiatief zien dat het project Hulst voor Elkaar werkt' ken voor mensen die alleen zijn, of zich alleen voelen. „Ik kook graag en ik wil ook graag wat voor andere mensen doen." Ze legde haar plan voor aan SWH en inmid dels is José het 'rolmodel' van het gemeentelijk project Hulst voor El kaar. Want wat zij doet is precies wat het project voor ogen heeft. „José wordt dan ook altijd meteen genoemd als voorbeeld", zegt op bouwwerker Ellen Verstraten van SWH. „Je merkt heel goed dat op deze manier de sociale netwerken van mensen in stand worden ge houden en uitgebreid. In gewoon Nederlands: de mensen vanachter de geraniums halen." ..José: „Liet voordeel van eten is dat je niet altijd gezellig hoeft te doen. Je hoeft niets te zeggen. Dat heb je wel bij een koffieuurtje bijvoor beeld." Om de drempel laag te houden mag de maaltijd niet te veel kos ten. Dat lukt nog steeds, want José krijgt veel steun van winkeliers en ondernemers op het dorp. Zo kan ze bij slager Lambert het vlees voor een vriendenprijsje inkopen. De krieltjes die vandaag bij de wit lof worden geserveerd, heeft ze za terdag zelf geraapt op een akker. „Je moet toch wat, als je op de kleintjes wilt letten." Hoewel vijf euro niet veel is, kent José mensen die ook dat niet kunnen betalen. „Als er wat over is doe ik het in een pannetje en breng ik het even." Dat is José ten voeten uit. Ze overweegt om ook vrijdag avond te gaan koken. Tijdens het gesprek krijgt Diana Mangnus, die José een handje helpt, een spon taan idee. „Ik bak heel graag taart. Misschien kunnen we op vrijdag middag een koffieuurtje houden." Dat is nou Hulst voor Elkaar. Geassisteerd door Diana Gelderland serveert José de Loos een dampende kop kippensoep uit aan Joke en Ed, twee gasten van het eerste uur. José begon anderhalfjaar geleden iedere dinsdag te koken voor een stuk of tien eters. Inmiddels schuiven wekelijks tussen de 20 en 24 mensen aan voor de dis. foto Mark Neelemans KNOKKE-HEIST - De elektrische golf karretjes, die afgelopen zomer ook in Cadzand-Bad werden geïntrodu ceerd, zorgen voor overlast in Knokke-Heist. De verhuur en ver koop ervan loopt als een tierelier, waardoor het aantal karretjes op onder meer de boulevard regelma tig enorm is. Zelfs agenten weten niet precies welke regels er voor de wagentjes gelden, klaagt de lokale politie. Wat te doen met kinderen die uit het karretje hangen, men sen die zonder gordel rijden en au tootjes die 'wild parkeren?' Bekeuren is bovendien lastig om dat de wagens geen nummerbord hebben. Het ministerie denkt mo menteel over regelgeving. Met spectaculaire acties zoals: Gratis verlichting (onder de veranda) Gratis Apple IPod Gratis Apple IPad Ook op de reeds uitgebrachte offertes hebben we speciale aanbiedingen I Vraag in onze showroom naar de voorwaarden, niet in combinatie met andere aanbiedingen. F7v %- ':rc] 'VB M, I '0 M. jjgg® Lji

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58