'Ik kan dit niet uitleggen aan de gasten' DE ZEEUWSE OCCASION 241 zeeland Provincie ziet Emile Hirdes geen gat meer in Houtzaagwerf x°\y 25,26 EN 2? OKTOBER woensdag 24 oktober 2012 'De verhoging van vorig jaar was nog te billijken, om dat de toeristenbelasting voordien een hele tijd gelijk was gebleven. Maar dit is echt te te gortig. Het valt niet met elkaar te rijmen dat je het toerisme wil bevor deren, maar het voor de recreanten duurder maakt.' 'Misschien moeten we het reële aantal overnachtingen maar eens gaan tellen.' Kees Menheere 'Dagtoeristen gebruiken alle faciliteiten zonder daar een cent voor te betalen.' Hans van Weerkom door Rob Paardekam Dat de gemeente Tholen de toeristenbelasting voor de tweede keer in korte tijd fors wil ver hogen, is veel recreatieonderne mers in het verkeerde keelgat ge schoten. „Met name de vaste gas ten zijn de dupe", klinkt het van uit verschillende hoeken. Vorig jaar verhoogde de gemeente de toeristenbelasting al van 68 naar 75 cent. Als het aan burge meester en wethouders ligt,, komt daar in 2013 nog eens tien cent bij. Daarmee komt het tarief op 85 cent. De gemeente denkt hier vol gend jaar in totaal 228.000 euro mee op te halen. Het extra geld dat wordt binnengehaald door de verhoging zal volgens het college allemaal aan het toerisme worden besteed, namelijk aan het project Tholen op de kaart en het maken van een recreatief ontwikkelings plan. Toen wethouder Peter Hoek de be groting van 2013 vorige week "aan de pers presenteerde, suggereerde hij dat de meeste recreatieondeme- mers wel kunnen leven met een nieuwe verhoging van de toeristen belasting. Volgens Emile Hirdes van cam ping Gorishoek - tevens penning meester van de Samenwerkende Recreatie Tholen (SRT) - is dat een misvatting. „In een klankbord groep, waar ook iemand van ons in zit, is de verhoging wel eens aan de orde geweest", zegt hij, „Schijn baar is toen de indruk ontstaan dat wij akkoord zijn, maar dat heeft onze vertegenwoordiger hele maal niet gezegd." Dat het college'de stijging van de belasting toch wil doorvoeren, viel Hirdes naar eigen zeggen koud op het dak. De verhoging van vorig jaar was volgens hem nog te billij ken, omdat de toeristenbelasting voordien een hele tijd gelijk was gebleven. „Maar dit is echt te te gortig. Het valt niet met elkaar te rijmen dat je het toerisme wil be vorderen, maar het voor de recre anten duurder maakt." Dat de gemeente het extra geld dat ze door de verhoging ophaalt, zal besteden aan het ontwikkelen van de recreatie, verandert wat Hirdes betreft niets aan zijn standpunt. „Op zich is het natuurlijk prima dat de gemeente plannen voor het toerisme maakt, maar wij hadden niet verwacht dat we daar op deze manier de rekening voor gepresen teerd zouden krijgen. Bovendien verdwijnt een groot deel van de opbrengst uit de toeristenbelasting nog altijd in de algemene pot. Ver der vraag ik me af of die tien cent er ook weer vanaf wordt gehaald als alle plannen zijn uitgevoerd. Ik vermoed van niet." Volgens Hirdes worden met name de vaste gasten straks geconfronteerd met een behoorlijke verhoging. Zij beta len volgend jaar ruim 150 euro aan toeristenbelasting. „Ik kan dat niet meer uitleggen aan mijn gasten", stelt de eigenaar van camping Go rishoek. „Wat hebben zij eraan dat er een ontwikkelingsplan wordt ge maakt of dat er een toerisme-ma- nager komt?" Hirdes krijgt bijval van Hans van Woerkom van camping De Zees ter in Scherpenisse, die fel gekant is tegen een nieuwe verhoging van Volgens Thoolse recreatie-ondernemers zijn vaste gasten de dupe van de verhoging van de toeristenbelasting. de toeristentax. „De vaste gast is de dupe", stelt hij. „Die betaalt straks nóg meer geld, maar kan bij wijze van spreken nog geen kapot stoeltje afgeven op de milieustraat. En dat terwijl dagtoeristen, zoals duikers, kunnen genieten van alle faciliteiten zonder dat ze daar een cent voor moeten betalen." Kees Menheere van Camping Sta- venisse noemt het bezopen dat de gemeente de toeristenbelasting in korte tijd twee keer fors verhoogd. „En dan zeggen ze dat toerisme een speerpunt is." Ook hij stelt dat de vaste gasten on evenredig hard worden getroffen door de verhoging. Menheere legt uit dat de toeristenbelasting voor vaste standplaatsen nu wordt bere kend op basis van vooraf bepaalde normen. Zo wordt uitgegaan van zestig overnachtingen per jaar en dat voor drie personen. Op die ma nier komt het bedrag voor volgend jaar op 153 euro per vaste stand plaats (60 nachten maal drie perso nen maal 85 cent). „Als de gemeente op deze eenzijdi ge manier te werk gaat, moeten we dat misschien maar eens an ders gaan doen", stelt Menheere, die secretaris is van de SRT. „Laten we dan maar eens naar het reële aantal overnachtingen gaan kijken. Dat kunnen er wel eens heel wat minder zijn. Ik zit er echt niet op te wachten om te gaan tellen, maar toch begin ik het serieus te overwegen." Ook Van Woerkom van camping De Zeester con stateert dat de verhoging eenzijdig door de gemeente wordt opgelegd. Hij denkt eraan om de kont tegen de krib te gooien. Nu innen de campinghouders de toe ristenbelasting bij hun gasten. „Maar als het op deze manier gaat, komen ze het maar zelf ophalen." KORTGENE - Na de gemeente Noord-Beveland trekt nu ook de Provincie Zeeland de subsidie voor de oprichting van het mu seum Houtzaagwerf in Kortgene in. Nu de gemeente er geen gat meer in ziet, acht de provincie de haalbaarheid van een werkend mu seum met gereedschappencollectie en houtbewerkingsmachines tot ene minimum gedaald. Noord-Be veland trok na een jaar vruchte loos bemiddeld te hebben tussen de stichting die het museum moest gaan trekken en eigenaar en conservator Kees Wesdorp. Wes- dorp blijft het café bij de werf drij ven en wil er een werkplaats bie den aan jonge ambachtslieden. 33 03 37 Nog KOM NAAR DE SUPER 1 dag 1 VERANDA/ZONWERING 3-DAAGSE Wrijdag 26 oktober geopend tot 2iï00 üur Met spectaculaire acties zoals: Gratis verlichting (onder de veranda) Gratis Apple IPod 0 Gratis Apple iPad Ook op de reeds uitgebrachte offertes hebben we speciale aanbiedingen Vraag in onze showroom naar de voorwaarden, niet in combinatie met andere aanbiedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50