41 binnenland Omgeving keek de andere kant op TO©S WD: zo is niet te werken Altijd en overal mobiel? Bij overheidsinstanties worden jaarlijks 130 interne onderzoeken gedaan naar corruptie. Gemiddeld 50 van die gevallen leiden tot strafrechtelijk onderzoek. 'Je kunt beredeneren dat er meer gevallen zijn, maar dat kun je niet hard maken' Reactie Rutte molenaar V woensdag 24 oktober 2012 Hans Nelen, hoogleraar criminologie Jan Puper (WD) leidt de persconferentie. Aan tafel de wethouders Zwijnenberg en Moussaoui (M). Rechts van hen fractievoorzitter Peters, foto Franco Gori Het functioneren van de WD wordt onmogelijk nu de burgers van Roermond het vertrouwen kwijt zijn. Dat zegt de partij zelf. Daarom hebben de liberalen zich teruggetrokken uit het colle ge. De partij voelt zich in de steek gelaten. ROERMOND - Volgens fractievoorzit ter Dré Peters van de WD in Roer mond hebben de burgers geen ver trouwen meer in de politiek. „Er wordt steeds naar de WD gewe zen. Dat maakt het onmogelijk om te functioneren", aldus Peters. De WD in Roermond heeft zich gisteren teruggetrokken uit het col lege van burgemeester en wethou ders. Aanleiding is de kwestie rond wethouder Jos van Rey. Het Openbaar Ministerie verdenkt Van Rey van lekken van vertrou welijke informatie naar kandida ten in de benoemingsprocedure voor een nieuwe burgemeester van Roermond. Maandagavond trad Van Rey terug. WD'er Ricardo Offermanns was kandidaat voor de functie van bur gemeester, maar 'heeft zich naar aanleiding van de affaire terugge trokken. Offermanns nam gistera vond bovendien ontslag als burge meester van Meerssen. De WD in Roermond voelt zich volgens fractievoorzitter Peters door de andere partijen in de steek gelaten in de affaire rond Van Rey. De fractie van de libera len wilde dat de wethouder en se nator aanbleef ondanks de verden king van corruptie en heeft hem proberen daarvan te overtuigen, zei Peters gisteravond. Maar Van Rey besliste zelf om op te stappen. door AmmiemDeke vaim Dongen NIJMEGEN - Hoe kan het dat corrup te bestuurders jarenlang onge stoord hun gang gaan? De affaires rond de Roermondse wethouder Jos van Rey en de Noord-Holland se gedeputeerde Ton Hooijmaijers roepen vragen op over de mensen -om hen heen. Politici, ambtenaren, ondernemers en andere figuren uit hun omge ving wisten dat de bestuurders het niet zo nauw namen met de regels, maar keken de andere kant op. „Net als apen accepteren mensen gedrag dat profijt oplevert voor de hele groep", zegt de Limburgse bio loog Patrick van Veen, die boeken schreef over de overeenkomsten tussen dierlijk en menselijk ge drag. „Volgens veel inwoners van Roermond heeft Van Rey een hoop goeds voor de stad gedaan. Hij heeft het verloederde, ingesla pen provinciestadje een enorme boost gegeven. Dankzij de komst van een outlet shopping center trekt Roermond bijvoorbeeld nu massa's toeristen." Dat Van Rey regels heeft overtre den, zagen de Roermondenaren daarom door de vingers, zegt Van Veen. „Ze schermden hem af van uit het gevoel dat hij één van hen was. Iemand uit de groep die het had gemaakt en was opgeklom men tot het leiderschap." Die gemeenschapszin bleek ook gisteren, toen de hele WD-fractie uit de coalitie in de Roermondse gemeenteraad stapte. Dat was een daad van solidariteit met Van Rey, stelde fractievoorzitter Dré Peters. Bioloog Van Veen benadrukt ech ter dat er een belangrijk verschil is tussen een wethouder en het al- phamannetje van een groep chim pansees. „Mensen moeten zich niet alleen houden aan de normen en waarden die binnen de groep zijn bepaald, maar ook aan de wet; aan regels die van hogerhand zijn opgelegd." Volgens Van Veen is Van Rey de re gels „compleet uit het oog verlo ren." WD-leider en premier Mark Rutte vindt de ontwikkelingen rond de afgetreden Van Rey schadelijk voor zijn partij. „Het is nooit goed voor een partij om zo in het nieuws te komen, dat is duidelijk", zei Rutte gisteren. Hij zei daarnaast het besluit van Van Rey om op te stappen als wet houder en Eerste Kamerlid te be grijpen. „Ik respecteer zijn besluit. Nu moet verder het recht zijn loop hebben en het is onder de rechter, dus we gaan kijken wat er uit komt", aldus de premier. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl gBgKBffl8S8fflS8!B8a&&mS PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O0 IN® EBROKEN IN HUIS CRUIJFF LOSISCH, ALS JIJ UIT SPEELT... ...SPELEN HUN THUIS. TERKAPLE Fries dorp eist verhuizing pedofiel In het Friese dorp Terkaple is on rust ontstaan na de veroordeling van een inwoner voor het bezit van kinderporno.1 Plaatselijk Be lang van Terkaple wil dat de inwo ner zo snel mogelijk verhuist. Ge meente, politie en woningstichting bespraken de kwestie gisteren. De rechtbank veroordeelde de man tot een celstraf van 12 maanden, waar van 4 maanden voorwaardelijk. MAASTRICHT Verdachten moord willen getuigen Drie leden van een familie uit Sit- tard die wordt verdacht van de moord op twee Irakezen, willen als getuigen verklaringen afleggen tij dens een reconstructie. Dat maak ten hun advocaten gisteren bij de rechtbank in Maastricht bekend. De lichamen van de twee mannen zouden zijn opgelost in zoutzuur en door het riool zijn gespoeld. vuww.wdroemiona.nl Gratis uitgebreide brochure? Bel 0341 - 27 40 40 Specialist in scóolmpbielen Ontdek de goedkoopste van NL! Naar de winkel of een ommetje maken Voor binnen en buiten Ideaal om mee te nemen Verstelbare stuurkolom, armleggers en stoel Anti-lekbanden Elders 79-8;- Molenaarprijs 599/ PAST IN ÏIKE AUTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4