Schooltje in Baarland was voor iedereen 221 zeeland 'Milieubeleid van provincie Zeeland schrikt investeerders af Geloof het of niet! Raad van State heeft kritiek op vergunning Kruiningse kippenboer CDA-vragen over verkeer in Wolphaartsdijk Dirx PEUGEOT 208 3-DRS 1.2 VTI ENVY woensdag 24 oktober 2012 door Jan van Ommen den haag - „Wij zien weinig ver schil met een eerdere door de ge meente verleende, maar door ons vernietigde milieuvergunning voor pluimveehouderij Sinke", zei staatsraad E. Steendijk maandag tij dens een rechtszaak bij de Raad van State. De Raad leek niet tevreden te zijn met de nieuwe milieuvergunning die de Kruiningse pluimveehouder Sinke kreeg. Het misnoegen is ge wekt door een gebrekkige argu mentering door Reimerswaal. „Volgens ons heeft de gemeente geen onderzoek gedaan naar de vraag hoe in de procedure het aan tal kippen per mestvarkeneenheid (mve) is vastgesteld. Eerst was dat 72 kippen per mve en later 54 kip pen per mve", zei de staatsraad. De mestvarkeneenheid (mve) is het aantal dieren dat op grond van de vergunning aanwezig mag zijn in het bedrijf De mestvarkeneen heid drukt de mate van stank uit die het bedrijf produceert. De gemeentewoordvoerder moest even slikken na de kritische vra gen van de staatsraad. De woord voerder erkende dat de gemeente geen aanvullend onderzoek heeft gedaan. Dat zou volgens hem niet nodig zijn omdat de gemeente Rei merswaal nu veel beter aangeeft hoeveel kippen Sinke mag huisves ten en in wat voor soort stalsyste- men ze mogen wonen. Kruininger Cees Sinke zelf is ook niet blij met de vergunning omdat hij meent dat de gemeente hem te weinig opfokkuikens heeft ver gund. Het zijn er ruim 16.600 min der dan waar Sinke recht op meent te hebben. Sinke wil zijn bedrijf aan de Blauwhoefseweg, tussen de kern Kruiningen en recreatiegebied Den Inkel, uitbreiden van 188.000 kippen naar 360.000. Vólgens Sin ke leidt dat niet tot meer stank- en ammoniakuitstoot omdat de stal- systemen veel moderner en milieu vriendelijker zijn. Sinke meent dat hij op basis van oude mestrechten recht heeft op ruim 2900 mve's. De gemeente Reimerswaal komt echter ruim 300 mve's lager uit voor Sinke's be drijf De Raad van State gaat uitzoeken of de gemeente voor de derde maal haar huiswerk over moet doen en Sinke alsnog tegemoet moet komen of dat Sinke juist ge noegen moet nemen met 16.000 minder kippen in zijn stallen. De Raad van State doet over enke le weken uitspraak. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Milieuregels handha ven is goed, maar de manier waar op de provincie Zeeland hiermee naar buiten treedt, schrikt mogelij ke investeerders in de Zeeuwse in dustrie af Roel Adriaansens, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging (BZW), laat die waarschu wing horen. Het belang van de (chemische) industrie voor de Zeeuwse economie mag niet wor den onderschat, geeft Adriaansens aan. Duizenden mensen vinden er werk. „In Nederland dringt geluk kig ook meer en meer door dat je het niet alleen redt met een dien steneconomie. Een sterke maakin dustrie is noodzakelijk om geld te kunnen verdienen." Het heeft Adriaansens dan ook op zijn minst verbaasd dat in de eco nomische agenda van de provincie vrijwel geen aandacht wordt be steed aan de bestaande industrie. De provincie heeft in de economi sche agenda 'economische speer punten' benoemd. „Wij hebben als werkgeversvereniging aangege ven dat de huidige industrie ook daarbij hoort, maar dat zie je niet terug. De nadruk wordt gelegd op bio based economy, op vergroe ning van de industrie, maar daar bij heb je wel de al bestaande in dustriële activiteiten hard nodig." In dat licht doet het aangescherpte handhavingsbeleid van de provin cie bij de BZW-voorzitter ook de wenkbrauwen fronsen. Adriaansens, die in het dagelijks le ven milieudirecteur bij Dow in Ter- neuzen is, onderstreept dat hij het prima vindt dat milieuregels door de overheid worden gehandhaafd. De provincie Zeeland - 'en niet al leen in Zeeland, je ziet het ook el ders' - schiet daar echter in door, vindt Adriaansens, met name in de presentatie van 'relatief kleine overtredingen'. „Je krijgt het idee dat de provincie bedrijven in het beklaagdenbankje zet." Adriaansens vreest dat dit op ter mijn gevolgen zal hebben voor de positie van de Zeeuwse industrie. „Dit dringt ook door tot de hoofd kantoren van de industriële onder nemingen. Ze beginnen zich af te vragen 'wat gebeurt daar alle maal?' Op den duur verlies je daar door investeringen." De milieuhandhavers in Zeeland zijn de laatste jaren vooral in het nieuws met betrekking tot Therm- phos in Vüssingen-Oost. Dow zelf wordt momenteel ver volgd door het Openbaar Ministe- wolphaartsdijk - De CDA-fractie in de Goese gemeenteraad wil we ten welke maatregelen het gemeen tebestuur neemt om de verkeers overlast in Wolphaartsdijk tegen te gaan. In het dorp is deze week een comi té opgericht om te protesteren te gen het verkeer dat ondanks de aanleg van een rondweg nog steeds door het dorp rijdt. Dit voorjaar werd het probleem ook al eens aangekaart door dorps bewoners: wethouder Loes Meeu- wisse beloofde toen in overleg met de ANWB te gaan om de beweg wijzering aan te passen. Bewoners hebben inmiddels te horen gekre gen dat gemeente, waterschap en de provincie nog in overleg zijn over welke borden er moeten ko men. Bewoners houden op 3 no vember publieksvriendelijke ac ties. Ze gaan de ramen van passe rende auto's zemen. De sluiting van openbare basis school De Berenburcht in Baar land in 2011 is de directe aanlei ding voor een reünie op zater dag 10 november. „Ik ben zo be nieuwd wat er van de kinderen is geworden", zegt 'juf Herma Kok. door Frank van Cooten De wat oudere Baar- landers weten zich ongetwijfeld de na men nog te herinne ren. Meester Dick, kleuterjuf Els en juf Herma. De drie-eenheid van het onderwijs in Baarland in de jaren zeventig. „Het was een echte dorpsschool. We hadden kinderen van gerefor meerde huize, met een katholieke achtergrond en kinderen zonder geloofsovertuiging. Het schooltje was voor iedereen. De drie-een heid heeft zestien jaar samenge werkt. Dat was toch best bijzon der", zegt juf Herma. In haar woning in Driewegen zijn nog veel onderwijsattributen te vinden. Met name de verzameling Aap-Noot-Mies leesplankjes is bij zonder. Herma Kok begon in 1964 als juf op de oude school naast de kerk, een officiële naam had die school niet. Later werd een nieuwe school ge bouwd die De Schans ging heten. In het verenigingsgebouw was kleuterschool het Berevolkje ge huisvest. Door een onderwijshervorming begin jaren zeventig kwamen kleu terschool en basisschool bij elkaar. Toen werd De Berenburcht gebo ren. De reünie is daarom niet al leen voor de leerlingen van De Be renburcht. Iedereen die ooit in Baarland op school heeft gezeten of bij de school betrokken is ge weest, is welkom. Toen het basisonderwijs in 2011 de finitief uit Baarland verdween, werd vrij snel het houden van een reünie bedacht. Een reünie-com missie werd gevormd en oud-leer ling Peter Traas sponsort een deel van de bijeenkomst. „We zijn nu al een jaar met de voorbereidingen bezig", zegt commissielid Jacqueli ne van Wingen. „Met name het in contact komen met de oud-leerlin gen vergde veel tijd. De wat oude re generaties zijn niet actief op Facebook of Twitter. Dus grepen we naar een oud maar beproefd middel. De brief. Die brief ver spreidde zich als een olievlek. Iede re leerling heeft nog wel contact met een andere leerling. Inmiddels hebben zeventig oud-leerlingen aangegeven aanwezig te zijn. We hopen uiteindelijk op honderd be langstellenden." T uf Herma kijkt met weemoed I terug op die beginjaren. Toen al- le leerlingen bijvoorbeeld nog in één bus op schoolreis gingen. „De groteren zorgden voor de kleintjes. Dat was één groot so ciaal gebeuren buiten de lessen om. De leerlingen leerden door die uitstapjes veel ■sociale vaardig heden." De Berenburcht is nu een dik jaar dicht. Jacqueline van Win gen heeft niet het idee dat Baar land daar last van heeft. „We heb ben gelukkig nog een goed functio nerende jeugdsoos en nog genoeg activiteiten in ons dorp." PTAGOES Peoryweg 11 Tel.: (0113) 22 06 20. PTA VLISSINGEN Pres. RooseveltUion 768 Tel.: (0118) 42 04 20. PTA TERNEUZEN Productiestraat 4 Tel.: (0115) 68 35 30 AUTOMOBIELBEDRIJF DE NOBELPOORT B.V. Zierlkiee - Agent Oudeweg 2-6 Tel,: (0111) 41 44 53 VAN 16.990 VOOR €15.240 k V-,"-,.- Ov CLIMATE CONTROL KLEUREN NAVIGATIE PARKEERHULP PAKKET- MISTLAMPEN VOOR ENZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48