Kerncentrale met gemak langer open 60 21 zeeland Axelaar was slachtoffer 'pesterijen' woensdag Boevennesten WÊÊSHBÊÊBÊKÊÊÊKÊ^ De krant 6 weken voor 18 euro! PZC i woensdag 24 oktober 2012 jaar kan de kerncentrale makkelijk halen wil EPZ met het Veiligheidsplan aantonen. door Guido van der Heijden Bij ons op de wc hing lan ge tijd een grote poster die mijn zoon samen met wat klasgenootjes ge maakt heeft. Met ruim gebruik van lijm zijn er teksten en foto's opgeplakt over de ABC-eilanden. Hij had op school les gekregen over Aruba, Bonaire en Curasao en mocht het eindresultaat van zijn groep mee naar huis nemen. En ik las op de wc dus dat de men sen op Curasao heel lief zijn, dat het er altijd lekker weer is en dat ze er goed kunnen koken. Niks over verregaande corruptie, staatsgrepen en roep om zelfstan digheid. Mijn zoon is er trots op dat zo'n mooi land als Curacao bij ons land hoort. Daar denken ze in de Tweede Ka mer anders over. In ferme taal waarschuwen de WD en de PW ons voor een grote stroom kanslo ze Antillianen wanneer Curacao zelfstandig wordt. Want dat Curasao zelfstandig wordt ligt voor de hand. De over winnaar van de verkiezingen wil dat maar al te graag. Eén probleem: Curasao wil hele maal niet zelfstandig worden. De stoere praat uit Den Haag is he lemaal niet aan de orde want voordat het eiland zich loswrikt uit de koninklijke omhelzing is het wel noodzakelijk dat de men sen het zélf willen. In de afgelopen twintig jaar is de lieve, goedkokende eilandbewo ners middels referenda al meerde re keren gevraagd of ze wegwil- len uit het koninkrijk. Geen enke le keer kwam het percentage voor standers boven de tien procent uit. Simpel gezegd: Cura^aoënaars willen niet zelfstandig worden. Het zijn de stoer pratende WD' ers en PW'ers, die willen dat Ca- ra^ao zelfstandig wordt. En waar om? Tja, simpel omdat het een geldverslindend corrupt boeven- nest is. En aan corruptie doen nette PW' ers en WD'ers niet Als we dan zo graag van corrupte boevennesten afwillen, moeten we het dan zover zoeken? Limburg lijkt me ook wel een echt boevennest. Willen de Lim burgers zich niet afscheiden? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pze.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pze.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pze.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee 1:0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoooteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3 informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij- Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt Op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt; intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het ministerie van Economi sche Zaken wil de kerncen trale Borssele een nieuwe vergunning geven. De ont- werp-beschikking die Bors sele respijt geeft tot 2034 wordt morgen bekend. door Remé SchHeir Om de kerncentrale tot 2034 door te kunnen laten draaien, zoals een meerderheid van de Tweede Kamer in 2006 beslo ten heeft, is een nieuw Veiligheids rapport voor de centrale nodig. Omdat dat rapport onderdeel is van de kemenergiewetvergunning moet EPZ een nieuwe vergunning aanvragen. De afgelopen jaren wa ren nodig om de hele kerncentra le, het functioneren daarvan en van de organisatie kritisch onder de loep te nemen, zodat aange toond kan worden dat de centrale veilig tot 2034 open kan blijven. Uit woorden van het hoofd van de kerncentrale, Jan van Capelle, blijkt dat de centrale met vlag en wimpel voor die test is geslaagd. Het meest cruciale onderdeel van de kerncentrale is het reactorvat. Andere onderdelen kunnen wor den vervangen als ze te oud of te slecht zijn. Maar nog nergens in de wereld is een reactorvat van een kerncentrale vervangen. In dat vat veroorzaken hoog-energetische neutronen microscopische veran deringen in het staal, zogenaamde verbrossing. Dat is een bekend pro ces waar van tevoren rekening mee is gehouden, legt Van Capelle uit. Alleen is dat proces - onder meer door de de bedrijfsvoering - minder snel verlopen dan van tevo ren was aangenomen. Dat maakt, aldus Van Capelle, dat ook wat dat aspect betreft de kerncentrale ruimschoots tot na 2034 kan blij ven functioneren. Hoewel het volgens het hoofd van de kerncentrale eigenlijk niet no dig is wordt volgend jaar de regu liere splijtstofwisseling gebruikt om een extra onderzoek te doen naar eventuele haarscheurtjes in het. reactorvat, zoals die zich in Bel gische kerncentrales hebben voor gedaan. Het vat van de Borsselse centrale is volgens hem op dit mo ment nog van een betere kwaliteit dan van een nieuwe centrale wordt geëist. „Er zijn bij de bouw van het vat ruime marges inge bouwd om op zeker te spelen. Nu we jaren verder zijn en over betere meettechnieken beschikken, blijkt dat de neutronenstraling die we destijds verwachtten op geen stuk ken na gehaald is." De Kernfysische Dienst heeft sa men met een gespecialiseerde Duitse instantie in opdracht van het ministerie van Economische Zaken alles gecontroleerd. Dat heeft ook het Internationaal Atoom Energie Agentschap in We nen gedaan. Van Capelle heeft er dan ook alle vertrouwen in dat er geen gaten geschoten kunnen wor den in het nieuwe Veiligheidsplan. „De kerncentrale wordt weliswaar ouder, maar we leren hem daar door ook beter kennen. Maar ei genlijk verandert er voor ons niet veel. We moeten elke dag laten zien dat we veilig zijn." Enige zorg heeft Van Capelle nog wel. Dat heeft te maken met het feit dat er in Nederland relatief weinig geschoold personeel is om in kerncentrales te werken. Daar om is hij ook helemaal niet onge lukkig met de beslissing van de Duitse overheid om daar de kern centrales te sluiten. EPZ heeft de eerste Duitse sollicitatiebrieven al gehad. Het ministerie houdt woensdag 7 november in De Stënge te Hein- kenszand (19.00 uur) een informa tiebijeenkomst over het rapport. Historie kerncentrale Borssele 4 juli 1957 Kernenergienota minister Zijlstra. Doel is 3000 MW kern vermogen in 1975. 26 maart 1969 Opening kerncentrale Dodewaard. Aankondiging komst aluminiumfabriek Pechinéy en daaraan gekop peld bouw van de kerncentrale Borssele. Vermogen 449 MW. 30 maart 1972 Nota kernenergiebeleid: helft elektriciteitsopwek king in Nederland in 2000 met kernenergie, oftewel 35 kerncentrales van elk 1000 MW. 25 oktober 1973 Opening kerncentrale Borssele. I 23 januari 2012 Delta schort de plannen vooreen tweede centrale voorlopig op. augustus 2011 N.a.v. ramp bij Fukushima volgt een stresstest van de kerncentrale Borssele. 15 punten kunnen beter. 23 juni 2009 Startnotitie bouw 2e kerncentrale Borssele door Delta. Minister Cramer (PvdA, milieu) noemt nieuwe kerncentrale overbodig. 16 juni 2006 Convenant directie EPZ en staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu): Borssele mag tot 2033 open blijven. Ja; ik neem de RZG en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na2S) Deen doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nazs) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal «HgvuMig om mei persoDcisgegevc door Harmen van der Werf AXEL - De 86-jarige Axelaar die dinsdag in alle vroegte om het le ven is gebracht, ondervond de laat ste tijd 'pesterijen'. Verschillende medebewoners van de Gerbrandy- laan in Axel buurtbewoners vertel den dit, nadat de politie hun straat na onderzoek in het huis van het slachtoffer had vrijgegeven. „Een achterband van zijn auto is lekgestoken en ook de achterruit van zijn auto is een keer ingesla gen", verklaarde een straatbewo ner. „En nadat hij een tijdje terug met vakantie was gegaan, is bij hem ingebroken." Wat de oorzaak van de 'pesterijen' zou zijn, kon niemand zeggen. „Hij was op z'n eigen, rustig en vriendelijk. Hij groette altijd. Zijn vrouw is enkele jaren geleden overleden. Hij heeft toen een hondje genomen." Het slachtoffer woonde twaalf, der tien jaar in de Gerbrandylaan, een doorsnee straat met vooral huur- en een aantal koopwoningen. Hij had bij de landmacht gewerkt. Hij won de harten van zijn medebe woners door vorig jaar een straat feest te houden, waar mensen van allerlei verschillende nationalitei ten (Polen, Turken, Marokkanen) specialiteiten serveerden. „Het is schokkend dat hij is omgebracht", aldus een buurtbewoner, „en dat in Axel. Dat zou je hier toch niet verwachten. Al is het de laatste tijd wel raak in Axel, vorige week nog een overval op de Zeeman en eerder op een snackbar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2