io ouderenzorg Ouderen die weinig mankeren, komen vanaf 1 januari het klassieke verzor gingshuis niet meer in. Ook al zouden ze dat graag willen. woensdag 24 oktober 2012 Wie komt er niet in? Voor ouderen die nu al in een ver zorgingshuis wonen, verandert er niets. De bezuinigingsmaatregel, die vol gend jaar 100 miljoen euro moet opleveren, geldt alleen voor nieuw komers. Of je nog wel of niet naar het ver zorgingshuis kunt, hangt af van het zorgzwaarte pakket (ZZP). Ouderen worden naar gelang hun behoefte aan hulp in ZZP's inge deeld. De schaal loopt van 1 tot 10. Iemand met ZZP1 kan zich, met drie tot vijf uur hulp per week, goed redden. Iemand met ZZP10 is terminaal. Ouderen met ZZP1 en 2 krijgen vanaf 2013 geen verwijzing meer voor het verzorgingshuis. Ze krij gen hulp thuis, van de thuiszorg, vrijwilligers of mantelzorgers, zo is de bedoeling. Vanaf 2014 geldt dit ook voor ZZP3. Dit jaar telde Nederland 29.000 ouderen in de categorie ZZP1 en 2. Hoeveel hulp iemand nodig heeft, oftewel het zorgzwaartepakket, wordt bepaald door een onafhanke lijke organisatie, het Centrum Indi catiestelling Zorg (CIZ). door WiSma de Cort beeld Mark Reëjntjens Sinds ze weduwe is en alleen woont, is Gerda (79) bang. Zodra 's avonds de duisternis invalt, is ze 'constant bezig met de sleutel'. „Heb ik de poort afgesloten? Is de achterdeur wel dicht? Mijn doch ter zegt: ga lezen als je niet kunt slapen. Maar ik durf het licht niet eens aan te doen." Het zou een pak van haar hart zijn als Gerda snel een appartement krijgt in het verzorgingshuis in haar dorp in Brabant. Iedere dag telt want vanaf 1 januari zijn haar kansen verkeken. En niet alleen voor Gerda. Duizenden ouderen die weinig zorg nodig hebben, (ZZPi en ZZP2, zie kader) komen het verzorgingshuis niet meer in. Tenzij ze er zelf een kamer huren. Maar dat kan duur uitvallen, zo is de verwachting. Ouderen hebben niet in de gaten wat er speelt, zegt de 68-jarige Henk Stuyver, lid van de ouderen bond Unie KBO. Hij roert overal waar hij kan de trom. „Het is dra matisch. De oude bejaardenzorg bestaat binnenkort niet meer. Van mensen van 90 jaar wordt ver wacht dat ze thuis blijven wonen met hulp van de thuiszorg, hun buren of familie. Maar wat als je geen familie meer hebt? En wie komt er tussendoor bij je kijken, als de thuiszorg er niet is?" De trend in Nederland dat oude ren zo lang mogelijk thuis blijven wonen, krijgt de komende jaren een flinke duw in de rug. Vanaf 2013 worden ZZPi- en ZZP2'ers niet meer naar een verzorgings huis verwezen. Vanaf 2014 komt daar ZZP3 bij. Menigeen verwacht dat het daarmee niet ophoudt. Wie in de toekomst nog in het ver zorgingshuis wil, moet er écht slecht aan toe zijn. Of dat erg is of niet, daar wordt wisselend over gedacht. De meeste ouderen willen niets liever dan thuis oud worden. Toch wonen er nu heel wat 'licht hulpbehoeven den' in een tehuis. Neem als willekeurig voorbeeld de DrieGasthuizenGroep in Arnhem. In 2009 behoorde 43 procent van de bewoners tot de groepen die vanaf 1 januari niet meer in het verzorgingshuis kunnen. Dit jaar is dit nog altijd een kwart, zegt di recteur-bestuurder Angela Jansen. KB O-woordvoerder Arno Heltzel meent dat wordt onderschat hoe veel ouderen nog graag naar een 'Mensen van 80, 90 jaar zouden met allerlei facturen worden belast' verzorgingshuis oude stijl gaan, al is het maar omdat ze thuis een zaam qf bang zijn. Hij heeft te doen met ouderen zoals Gerda. Als particulier in een tehuis een ka mer huren, is volgens hem voor de meesten geen optie. Gemeenschap pelijke voorzieningen in het zorg- vastgoed, van receptie tot restau rant, zouden in de huur moeten worden doorberekend. Zorgbe- stuurder Angela Jansen: „Ik zou voor een hokje van 40 m2 800 eu ro huur moeten vragen. Ik vrees dat weinig mensen dat ervoor over hebben." Heltzel van de KBO: „Mensen van 80, 90 jaar zouden bovendien met allerlei facturen worden belast. Voor huur, gas, water, licht, de ka- bel-tv." De ANBO, bond voor 55-plussers, is positiever. Thuis oud worden, dat is tóch de stille wens van bijna iedereen. Maar dan moet de thuis hulp wel goed worden georgani seerd, zegt woordvoerster Margo Brands. „Dus niet ook nog eens gaan bezuinigen op de thuiszorg." Ook hamert de bond op veel méér 'levensloopbestendige' woningen: drempelloos, met brede deuren, trapliften of in hoogte verstelbare keukens. Brands: „Die kolossen uit de jaren zeventig zijn immers dra ken van gebouwen. Ik zou er zelf nooit in willen." Veel ouderen mogen dan niet in de gaten hebben wat er aan zit te komen, onder zorgbestuurders is het het gesprek van de dag. Zij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10