Retranchement heeft z'n 'Drieling' terug Hij legt uit: Vroeger liep het Zwin langs Retranche ment. Toen men in 1869 grenspalen ging neerzetten, kon den ze de grenspaal niet midden in het Zwin zetten. Daarom zijn aan beide kanten op tweehonderd meter afstand twee grenspalen neergezet. Later is in het midden de 364 neergezet Nu is het een toe ristische attractie en een stukje erf goed waar je zuinig op moet zijn." Daar zijn Ria en Tamara de Dalie van restaurant De Parlevinker het mee eens. „Ik denk niet dat veel Truzementenaren die paal gemist hebben. Sommigen wisten denk ik niet eens dat 'ie weg was", zegt Tamara. „Maar: de grenspalen ho ren bij Retranchement, net als de molen. Zonder die oude dingen zou het dorp maar saai zijn." Een 'onzinpaal', zo noemt boer Joop Basting de 364A. Hij is eige naar van het land waar de paal op 21 zeeland Goud De krant 6 weken voor 18 euro! Vrouw (20) uit Goes vermist Inboedel Zalco wordt geveild maandag 22 oktober 2012 Daar stonden we dan, er gens in het westen van Australië op een grote afgeronde rots van ro ze graniet. Het landschap rondom was, voor zover je kon kijken voornamelijk vlak en bestond uit landbouwgrond dat zich tot aan de horizon leek uit te strekken. Het land was volgezaaid met tar we dat hier en daar al begon te rij pen. Dit was echt de grote 'wheat- belt', van West Australië, een aan eenschakeling van tarwevelden. Maar hier en daar zagen we ook grote witte vlekken waarop niets groeide. Ooit was dit land bedekt met bo men en struiken. Miljoenen bo men moeten zijn omgezaagd, ge rooid of afgebrand en eventuele mensen verwijderd). En zo kreeg men een groot gebied voor akker bouw en voor schapen (voorna melijk Merino's). Het weghalen van.zoveel bomen en struiken had echter wel grote gevolgen voor de natuur: veel die ren en planten verdwenen en de grondwaterstand veranderde aan zienlijk. Het grondwater steeg en bracht veel zout naar boven. Van daar die grote witte vlekken in het landschap. Vanop een af- strand lijken ze op zoutmeren. Er wil niets op groeien: zout bete kent immers de dood van veel planten. Het weghalen van de bo men betekende echter nog meer voor het land: erosie van heuvels, stofwolken, kapotte en dodekale rivieroevers, verzilting van het ri vierwater, het verdwijnen van vis sen. De Australiërs willen er wel wat aan doen. Men plant al opnieuw wat bomen, men heeft een aantal niet ontgonnen gebieden aange merkt als natuurreservaat. Onze rots lag in een van deze natuurge bieden. Maar de tarwevelden die miljoe nen dollars opbrengen zullen voorlopig wel blijven, al hebben ze ook wel te lijden van een veran dering van het klimaat het wordt heter en droger). We keken over het land. Het was oktober en volop lente en zonne vlekken kleurden de velden hier en daar goud. Het was een mooi gezicht, zo'n zee van tarwe. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en-zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n/csi ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegeven s. In het cololon treft u nadere informatie aan. 'We zijn eraan gehecht. De Drieling is uniek in Nederland. Het is een toeristische attractie en een stukje erfgoed waar je zuinig op moet zijn' Bram Basting, voorzitter dorpsraad Retranchement Commissaris van de koningin Karla Peijs, de gouverneur van West-Vlaanderen en de burge meesters van Sluis en Knok- ke-Heist reizen vanmiddag alle maal af naar Retranchement voor de officiële terugplaatsing van de vorig jaar 'verdwenen' grenspaal 364A. door Cornelleke Blok Oplettende inwoners hebben al gezien dat de hoogwaardig heidsbekleders al leen voor een cere monie komen, want de spierwitte paal is vrijdag - opgeknapt en wel - al neergezet in het akkerland. De Drieling van Retranchement is weer compleet. Peter Voogdt (19) kijkt verbaasd. „Oh, ik wist niet eens dat die paal weg geweest is." De inwoner van Retranchement staat zaterdagoch tend op Oude Zeedijk. Vanaf die plek heb je de drie grenspalen prachtig in zicht. Ze staan keurig in een rechte lijn, precies tweehon derd meter uit elkaar. Zoals het hoort. „Ik vind ze wel mooi hoor", zegt Voogdt. „Het is een stukje nostalgie hè?" De eigenaar van de werkplaats ver derop kijkt al even glazig als hij een vraag krijgt over de 'verwe nen' grenspaal. „Ik fiets er regelma tig langs naar mijn werk, maar ik heb nog nooit een grenspaal ge mist. Ik let er eigenlijk niet op." Hij lacht. „Maar fijn om te horen dat ze er weer staan: mijn dag is goed!" Toch hield de mysterieuze verdwij ning van de grenspaal de gemoede ren een jaar geleden flink bezig in Retranchement. Maandenlang wist niemand waar de 364A was. Dorpsraadvoorzitter Bram Basting sloeg alarm. „Verschillende men sen hadden de paal aan de kant van het veld zien liggen, maar op eens was 'ie weg. We hebben een brief gestuurd naar de gemeente GOES - De twintigjarige Lindsey Tramper uit Goes wordt sinds za terdagochtend vermist. Ze is weg gelopen vanaf haar ouderlijk huis aan de Robert Schumanlaan in Goes. De vrouw heeft de verstandelijke vermogens van een twaalfjarige. Lindsey is gekleed in een bruin jog gingpak, draagt paarse sneakers, is ongeveer 1.70 m lang, heeft lang donker haar en is lichtgetint. Ze loopt gebogen. Informatie? bel 0900 8844. Bram Basting is voorzitter van de dorpsraad in Retranchement. en navraag gedaan bij boeren. Nie mand wist iets. Na wat speurwerk en een artikel in de krant bleek dat de paal in een depot van de provin cie was. Ze waren 'm aan het op knappen. Daar hadden ze wat be ter over mogen communiceren." Basting is blij dat de paal nu weer terug op zijn plek staat. „We zijn eraan gehecht. De Drieling is uniek in Nederland." Lindsey Tramper Joop Basting is eigenaar van het land waar grenspaal 364A op staat. staat. „We hadden 'm vorig jaar in derdaad even aan de kant gelegd. De landbouwmachines van tegen woordig zijn wel twaalf meter breed. Het wordt steeds moeilijker om mijn perceel te bewerken. Er werd gezegd dat ik de paal gesto len had, maar ik was van plan om 'm op de juiste plaats terug te zet ten. Toen ik dat wilde doen, was 'ie weg." Basting heeft aan de provincie ge vraagd of de paal verplaatst kan worden. „Iedereen doet net alsof ik de grens tussen Nederland en België wil verleggen, maar dat is helemaal niet zo. De 364 A is niet eens een grenspaal, maar een grensmarkeringspaal." De boer heeft een verzoek ingediend om de grenspaal te verplaatsen. „Ik wil 'm aan de perceelsgrens hebben. Dat is vijf meter verderop, meer niet." Basting krijgt zijn zin niet. De paal is terug, mét betonnen fundering. „Volgens de wet is het niet mogelijk, zegt de provincie. Ik moet het accepteren en erom heen rijden. Er zit niets anders op." Voor zijn neus ligt de uitnodiging voor de ceremonie die vanmiddag op zijn land plaatsvindt. „Ik ga er niet naar toe", zegt hij resoluut. „Wat kost zo'n grapje? Tienduizen den euro's? Het slaat nergens op. En trouwens, ik ben helemaal niet in een feeststemming." VLISSINGEN-OOST - De inboedel van de failliete aluminiumfabriek Zalco in Vlissingen-Oost wordt ge veild. Het online veilinghuis Troostwijk Veilingen begint op 8 november met de veiling van onder meer transformers, halkranen, voorra den elektromotoren, de laborato riuminventaris en rollend mate rieel. De veiling sluit op 3 decem ber. Op maandag 19 november is er een kijkdag van 10.00 tot 16.00 uur aan de Frankrijkweg 2 in Vlis singen-Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2