'Wij willen fietsen, geen zakken vullen9 28 Van 't Westende is nu klaar voor Dex Elmont Vader Schleck wil dit zoons stoppen Pedrosa sterkste in ingekorte race GP Maleisië maandag 22 oktober 2012 door Johnny Willeboordse ROTTERDAM - Sam van 't Westen- de is zaterdag in het Topsportcen trum Rotterdam Nederlands kam pioen judo geworden. In zijn cate gorie tot 73 kilogram won hij alle drie zijn partijen op ippon. Het is de eerste nationale titel voor de ju doka uit Vlissingen. Voor Sam van 't Westende was dit jaar de uitgelezen kans om de titel te pakken. Ook bondscoach Maar ten Arens zag de 21-jarige Vlissin- ger als grote favoriet. „Normaal ge sproken is dit natuurlijk de catego rie van Dex Elmont. Hij is er van wege zijn drukke olympische jaar niet bij. Voor Sam betekent dit dat hij zijn belangrijkste concurrent kwijt is. Nu is het aan hem om te laten zien dat hij met die druk om kan gaan." Met de gouden medaille om zijn nek liet de kampioen weten dat hij die druk zelf ook voelde. Maar dat dit voor hem juist positief werkte. „Ik leg mezelf altijd druk op. Als die druk er niet zou zijn, ga je misschien fouten maken. Dat heb ik vandaag in geen enkele wed strijd gedaan. Zo zie je maar dat die druk je naar de titel kan hel pen." Het toernooi voor Van 't Westen de begon tegen een goede beken de van hem, Tjeerd Tjeerdsma. Toen de naam van de Friese judo ka bekend werd als eerste tegen stander wist de Vlissinger direct wat hij kon verwachten. „Ik was eerlijk gezegd wel tevreden met die loting. Het is altijd even wen nen als je een toernooi begint. Dan kun je maar beter tegen ie mand staan van wie je weet wat je kan verwachten. Ik kon gelukkig goed in mijn ritme komen en een vroege voorsprong pakken. Hier door kon ik de partij goed contro leren en de winst pakken." In de tweede partij stond Bram Crans aan de andere kant van de judomat. Crans zou de latere win naar van het brons worden. Ook van 't Westende was bewust van de kracht van zijn opponent. „Een heel sterke jongen. Gelukkig kon ik al snel een score maken waar- Sam van 't Westende (witte pak); hier op archieffoto, is Nederlands kampioen in zijn gewichtsklasse. door ik wat rustiger kon judoën. Zo kon ik de partij binnen drie mi nuten op ippon beslissen." Na twee overwinningen stond voor Van 't Westende de finale op het programma. Voor zijn tegen stander was de route naar de fina le veel langer. „Ik was direct ge plaatst voor het Nederlands kam pioenschap. Mijn tegenstander in de finale (Jaimy Bennett) had het hele kwalificatietoernooi moeten doorlopen. Hij had dat toernooi ge wonnen en daarmee laten zien dat hij heel goed in vorm was. Maar ik zag het wel als een voordeel dat ik direct geplaatst was. Ik had me in rust kunnen voorbereiden, terwijl hij zichzelf aan het uitputten was." In de finale begonnen beide man nen afwachtend. „Ik wilde heel rustig aan de wedstrijd beginnen. Die aftastende fase kwam ik goed door en vervolgens voelde ik dat ik hem kon hebben. Dat gevoel heb ik uiteindelijk om kunnen zet ten in een partij die ik volledig heb gecontroleerd. Uiteindelijk kon ik ook deze wedstrijd op ip pon beslissen. Dat maakt dit toer nooi helemaal geslaagd." De kersverse kampioen had na de medailleceremonie direct een boodschap voor de afwezige Dex Elmont. „Laat hem maar komen. Als hij zijn titel terug wil, zal hij mij moeten verslaan. Ik ben er klaar voor." PARIJS - Johnny Schleck, vader van de beroemde wielrenners Andy en Frank, heeft zijn zoons geadvi seerd te stoppen met hun sport. „Frank kan de kosten die gepaard gaan met zijn dopingzaak nauwe lijks nog betalen, het seizoen van Andy is verpest door psychische problemen als gevolg van tegen slag. Dit is het allemaal niet waard", zei senior in een Franse krant. Andy (27) miste dit seizoen vrijwel alle belangrijke wedstrij den wegens blessures. Hij is de winnaar van de Tour de France van 2010, nadat de zege Alberto Contador was ontnomen. Frank (32) werd tijdens de laatste Tour betrapt op het gebruik van een ver boden middel. Mogelijk wordt hij voor twee jaar geschorst. „Hij heeft veel geld uitgegeven om zijn onschuld te bewijzen", aldus va der Johnny. „Dit is geen leven." I&g&gsssmt&sssss&af&sffieesias^^ Rabobank houdt de profploeg nog één seizoen (2013) draaiende, maar daarna wil het alleen nog opdraaien voor de opleidingsploeg, het vrouwenteam en de veldrijders. Lance Armstrong is in de Ron de van Zwitserland van 2001 niet positief getest op epo. Dat heeft Martial Saugy, de baas van het be trokken laboratorium in Lausan ne, verklaard tegenover het Franse persbureau AFP. Volgens Saugy be hoorde Armstrong wel tot een van de drie renners die een 'verdacht testresultaat' hadden, maar dat bleek pas een jaar later. In het Usada-rapport verklaarden Tyler Hamilton en Floyd Landis dat Armstrong had toegegeven po sitief te hebben getest, maar dat dat resultaat onder de mat was ge veegd. Saugy wist pas een jaar na dato dat Armstrong achter één van de drie verdachte tests zat. Volgens Saugy zaten verdachte tests destijds in een schemerge bied maar kunnen zij juridisch ge zien nooit als positieve test wor den beschouwd. De één ging - nu het nog kan - een stukje fietsen in zijn Ra- bo-shirt. De ander waaide uit op Ameland. Na de hectische zwar te vrijdag vonden renners en per soneel van Rabo dit weekeinde vooral de rust. 'De storm is een beetje gaan liggen'. door Ad Pertijs DEN HAAG - Stef Clement stapte zondagmorgen om tien uur op de fiets. „Een heel kort rondje maar hoor", zegt de man, die vrijdag nog liet weten dat vooral het ver lies van het Rabo-shirt, waar hij als kind al van droomde, hem na 1 januari zwaar zal vallen. „Maar het is niet alleen daarom dat ik van daag een stukje ben gaan rijden. Ik vind fietsen leuk, ook in de vakan tie." Wat hij nog meer deed in het weekeinde na de Zwarte Vrijdag? „Wat bellen met collega's, wat na denken en met mijn zoontje Roel naar het theater. Naar Bumba in Dromenland." Zelf voelt hij niet in een nachtmerrie terechtgekomen te zijn. „Het gesprek dat we vrijdag met zijn allen hadden in Budel was wat dat betreft heel verhelde rend. Ik ben blij dat daar duidelijk werd dat we de kans krijgen om verder te gaan met de herstructure ring zoals die al in gang is gezet. Na die avond is bij mij een fijn ge voel blijven hangen. Een gevoel van hoop." Bauke Mollema was er niet bij in Budel. „Ik was telefonisch al vol doende bijgepraat", verduidelijkt de Groninger vanuit zijn 'vakantie- SEPANG - Coureur Dani Pedrosa heeft zondag op het circuit van Se- pang de Grote Prijs van Maleisië in de MotoGP-klasse gewonnen. De Spanjaard werd op zijn Honda eer ste in de wegens regen ingekorte race. Landgenoot Jorge Lorenzo (Yamaha) werd tweede, voor Ca sey Stoner (Honda) uit Australië. Door zijn zege liep Pedrosa in de strijd op de wereldtitel in op lijst aanvoerder Lorenzo. Sandro Cortese heeft twee races voor het einde van het seizoen de wereldtitel in de Mot03-klasse ze ker gesteld. De 22-jarige Duitser zette op zijn KTM de kroon op het werk met zijn. vierde zege van het seizoen. In Maleisië won Cortese de race voor de voor eigen publiek rijden de Zulfahmi Khairuddin en Jonas Folger, landgenoot van de win- adres' op Ameland. „Dat is een lek ker rustige plek om over alles na te denken." Twee dagen na de bewus te vrijdag kijkt hij daarom anders aan tegen het besluit, waar hij zich aanvankelijk fors tegen afzette. „La ter hoor je de uitleg en krijg je er begrip voor. Ze stoppen vanwege het gebrek aan vertrouwen in de wielersport in het algemeen. Niet vanwege onze ploeg." Hoe hij het weekeinde doorbracht? „Rustig. Ik was hier sowieso niet van plan om te fietsen. De vrijdag was hectisch, maar nu is het alweer iets rustiger. De storm is een beetje gaan lig gen." Aanstaand profdebutant Mare Goos was als toerist in Berlijn toen hij vrijdag het slechte nieuws te horen kreeg. „Dan denk je 'oei.' Maar gelukkig werd me ook snel duidelijk gemaakt dat de ploeg ge woon door zou gaan." Goos teken de enkele weken geleden als laat ste een profcontract bij Rabo. Hij had ook naar Argos gekund. „Het is te gemakkelijk om nu te den ken, had ik dat maar gedaan. Rabo is de ploeg waar ik altijd naar toe wilde." Hij begrijpt dat Clement treurt om het verlies van zijn shirt. „Ik zal het nooit ervaren hoe het is om in dat shirt prof te mogen zijn."' Of de boodschap van vrijdag zijn stedentrip heeft verziekt? „Vrijdag was ik er uiteraard enorm mee be zig, maar gisteren en vandaag heb ik er weinig van meegekregen. Dat was ook de bedoeling. Even er he lemaal tussenuit." Ploegleider Arthur van Dongen van de opleidingsploeg stapte zon dag op de fiets om in zijn woon plaats Dongen de toertocht van De Kleppers te rijden. „Natuurlijk heb ik daarbij het Rabo-shirt aan getrokken." Of dat her en der ver velende reacties Opriep? „Nee, toen ik ten tijde van het faillisse ment van DSB nog ploegleider was van hun wielerploeg was het minder prettig om in een DSB-wa- gen rond te rijden. Toen had ik meer bekijks en kreeg ik meer ver wensingen naar mijn hoofd geslin gerd dan nu." Profploegleider Erik Dekker was de afgelopen dagen vooral druk met zijn fietsende zoons. „Zater dag zijn we naar een veldrit gaan kijken en vandaag hebben we met z'n drieën een veldtoertocht gere den." Trots nog één keer in het oran- je-wit-blauw? „Ik snap wat Stef Clement bedoelt. Maar de reden waarom Rabo stopt, vind ik be langrijker dan het feit dat we na 1 januari nooit meer de vertrouwde Rabo-kleuren terug zullen zien in het peloton. Dat zal ook zeer doen, maar dat feit zou toch wel een keer gaan gebeuren. Ik vind het erger dat de bank het vertrou wen in de wielrennerij verloren heeft." Hij ook? „Nee dus. Ik ben er van overtuigd dat het de goede kant op gaat." Clement hield zich bewust niet be zig met nieuwsontwikkelingen rond de doorstart. „Meestal vind ik het vervelend dat er op zondag geen kranten uitkomen. Vandaag vond ik dat een keertje helemaal niet erg. Lekker niks te lezen, geen nieuws, geen nieuwe inzichten." Of hij dan niet benieuwd is wie in 2014 zijn salaris betaalt? „Nee, dus. Wij wielrenners willen fietsen, wij willen geen zakken vullen." De politie had zaterdag de handen meer dan vol aan fans van Dortmund en Schalke. foto Stephan Schuetze/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28