i besluiten van nieuw kabinet 20 oktober 2012 deOndernemer Iedereen is het er wel mee eens dat daar de sleutel ligt van de proble men. De consument moet het ver trouwen terug krijgen, zodat hij weer meer uitgeeft. Eindel;ijk moet die consument nu weten waar hij aan toe is. Opmerkelijk is dat nogal wat eco nomische experts kritiek hebben op de overheid. Voorzitter Roe land Adriaanssen van de BZW in Zeeland vroeg zelfs extra ruimte om 'zijn ei kwijt te kunnen'. Een provincie met zoveel industriële po tentie. En wat doet de overheid? Niets. Of althans veel te weinig. Hij, maar ook anderen, roepen op tot meer actie. Paul Fermont Faasse&Fermont Scarlett Kwekkeboom Janse&janse Ruud de Baar Marsaki Ronald Reunis Philips Henk de Haas ZPPC Het direct beschikbare aanbod van te verhuren en te verkopen winkelruimte is in de eerste helft van 2012 verder toegenomen. Ten opzichte van begin dit jaar is er een stijging van 8,7% Niet al leen het aantal vierkante meters nam toe, ook het aantal winkel- objecten dat werd aangeboden steeg. De vraag naar winkelruim te ontwikkelde zich in het eerste halfjaar van 2012 echter ook po sitief. Hierdoor bleef de leeg stand in winkelland stabile. Er werd circa 9% meer winkelruim te door de markt opgenomen dan in dezelfde periode vorig jaar. Ondanks de toegenomen vraag bleef de gemiddelde huur prijs stabiel, mede door meer aan bod. Er was een duidelijke schei ding tussen de hoofdwinkelstra ten en de overige straten in de kern winkelgebieden. Op de A-locaties en goede B1 -locaties waren de huurprijzen over het al gemeen stabiel of stegen in be paalde gevallen, maar op de B2- en C-locaties daalden de huur prijzen. Het zijn met name wisse lingen van "oude" winkels, ge rund door de echte authentieke middenstanders, voor de "nieu we" concepten geweest. Zij ne men bijna helemaal de toename voor hun rekening. Combinaties van webwinkels en fysieke win kels hebben hierin de overhand. Al weer een poosje geef ik mijn mening over de actuele stand van de economie. In al die tijd is er alleen nog maar malaise ge weest. Het lijkt wel of alles en ie dereen in de overlevingsstand staat. Consumenten potten hun geld op. Ondernemers investe ren veel te weinig en hopen op betere tijden. Instellingen zijn al leen nog maar gericht op bezuini gingen. Banken zijn grotendeels gestopt met financieren. En wat doet de overheid? Weinig tot niets is mijn gevoel. Als ze al iets doen is het in ieder geval niet di rect zichtbaar. We zijn weer eens aan het formeren geslagen en on dertussen is de economie volle dig tot stilstand aan het komen. Gelukkig staan er ook weer ech te ondernemers op. Zij gaan op zoek naar kansen in de markt en zoeken ook naar nieuwe bron nen van financiering. Of ze zoe ken elkaar op en gaan anderen helpen met financiering. Zij ne men de rol van bank op zich en beoordelen collega ondernemers op hun ondernemerschap en hun ondernemingsplannen op sla- gingskansen. Er ontstaan creatie ve vormen van financiering zoals crowdfiinding. Ondernemers gaan daarbij op zoek naar kleine investeerders en geven vervol gens rendement terug in bijvoor beeld goederen of kadobonnen. Een aantal sectoren van onze eco nomie ziet weer wat licht aan de horizon. Geldt dat ook voor de woningmarkt? De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat men niet ver wacht dat de woningmarkt haar dieptepunt al heeft bereikt. De prijzen van bestaande woningen in Nederland zijn nog verder ge daald, in Zeeland nog harder dan in de rest van ons land. Het aan tal transactie loopt terug, alhoe wel er een opleving wordt ver wacht in het vierde kwartaal door de strengere hypotheekei- sen volgend jaar. Die oplevering zal waarschijnlijk leiden tot een forse daling van de transacties in het eerste kwartaal van 2013. want wie wil kopen doet dat nog dit jaar. De hoop is gevestigd op het nieuwe kabinet. Rust op de woningmarkt waaronder duide lijkheid over de hypotheek renteaftrek is van groot belang. Als de bestaande woningmarkt niet in beweging komt, betekent dit ook slecht nieuws voor de nieuwbouw van koopwoningen. De productiekosten van een nieuwbouwwoning bevinden zich op een dieptepunt; bouw prijzen zijn (te) laag, marges wor den niet gerealiseerd en toch wordt er niet verkocht. Bestaan de woningen dalen in prijs, een prijsdaling die in de nieuwbouw niet gerealiseerd kan worden. De 3 O's (ondernemingen, on derwijs en overheid) in de regio hebben elkaar meer dan ooit no dig! Vandaag de dag wordt van iedereen meer eigen initiatief, ei genverantwoordelijkheid ver wacht. Begin dit jaar is een Stra tegische Agenda Westbrabant ge maakt, met daarbij een uitvoe ringsprogramma. Deze agenda is met steun van het georganiseerd bedrijfsleven (BZW) gebouwd op de kansrijke sectoren als main tenance, logistiek en biobased economy, met daarnaast aan dacht voor de zorgsector. Boven dien heeft de Agenda zijn meer waarde vóór Zeeland. Samen vormen we de Delta. Deze agen da is eigendom van de 30's. De regionaal samenwerkende over heid faciliteert, schept voorwaar den om het bedrijfsleven te laten groeien, in afstemming met de scholen Avans, ROC en NHTV. Bij de uitvoering van de agenda kan en moet handig wor den gebruik gemaakt van advies instanties als REWIN samen met de BOM, Kamer van Koophan del /Syntens. Lokale plannen mo gen niet op zichzelf staan, maar moeten een logisch onderdeel zijn van deze regionale agenda. In deze moeilijk tijd is het van groot belang om gezamenlijk de ze richting te blijven volgen en niet eigen koers willen varen. Terwijl ik dit schrijf, ben ik in Cadaqués aan de Costa Brava. Het is hier lekker,maar het mooie weer kan niet verhullen dat de economische barometer hier op zwaar weer staat. Dit dorp met zo'n 2600 inwoners leeft van het toerisme. Van het bouwen, onderhouden en behe ren van verblijfiaccommodaties en van horeca. In al die jaren dat ik hier kom, wordt er voor het eerst niet gebouwd. Er zijn zelfs bouwwerken stilgelegd; ontwik kelaars wachten op betere tijden. Nog nooit stond er zoveel te koop en dat tegen uitverkoopprij- zen. Daarmee vergeleken staat de economie in Zeeland er beter voor. Niet dat er vooruitgang te bespeuren is. De bouw blijft stag neren en hoewel de beurzen - zo lijkt het - wat tot rust komen, blijft de consument onzeker en stelt hij aankopen uit. Ook in de havens is het beeld niet veel ver anderd. Er is minder overslag dan vorig jaar. Ondanks dat blij ven de havenondememers opti mistisch over de potenties van de Zeeuwse havens. Zeker als er stappen worden gezet om groot schalige containerbehandeling toe te voegen aan het verder complete pakket van logistieke dienstverlening. Voor behande ling van de goederen uit die con tainers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99