Wachten op de i Ü3 deOndememer 20 oktober 2 De barometer cijfer: 6,0 Swinkels Joris Jansen Auberge des Moules Ben de Reu Gedeputeerde Manfred Zurhorst DRV Accountants De hele zomer wachten onze economische experts al op de uitkomsten van eerst de verkiezingen en nu op de formatïebesprekingen. Het heeft er alle schijn van dat WD en PvdA samen in het kabinet gaan zitten en bij veel panelleden geeft dat een positief gevoel. Hoewel, er heerst toch ook wel een gedachte van: eerst zien, dan ge loven. Waar iedereen het wel over eens is, dat nieuwe kabinet moet snel met beleid komen. Duidelijkheid is een eerste vereiste om het onzekere gevoel bij de consu ment weg te nemen. Liiianne van der Ha Agrariër Oktober,met zijn mooie en min der mooie dagen. De maïsoógst is volop in gang. De opbrengst is redelijk en dat ondanks een natte mei, koude juni en natte juli De aardappelopbrengst is ook per perceel verschillend, maar de prijs lijkt hier te compenseren. Voor de suikerbieten wordt een goed saldo verwacht. Mag het ook wel eens meezitten toch? Want ja..eitjes bij bet ontbijt, boterhammen tijdens de lunch, een stukje fruit tussendoor en dan 's avonds nog een heerlijk stukje vlees met aardappelen en groenten. We staan er niet meer bij stil dat een groot deel van wat we eten van de boerderij komt. En dan is er nog "boer zoekt vrouw". Kijkt u ook, net zoals 4 miljoen andere mensen in dit land naar deze wellicht iets te ge romantiseerde weergave van het boerenleven? De boeren flirten er op los met de dames (of man nen) en een ieder die er niet mee is opgegroeid krijgt zo ook een kijkje in de keuken van het boe renleven. En zoals ook Hoogleraar Louise Fresco kort geleden aangaf in Nieuwsuur: De landbouw moet behouden blijven voor Neder land! Niet alleen óm als Neder land zijnde onafhankelijk zelf voor voedsel te kunnen zorgen, maar vooral ook voor het land schap én de bijdrage die het le vert aan de Nederlandse samenle ving. Mevrouw Fresco is hoogle raar Duurzame ontwikkeling en één van haar belangrijkste uitspra ken: "De natuur functioneert zelf vooral als 'de een zijn dood is de ander zijn brood'". Roeland Adriaanssen BZW Zeeland Het is duidelijk dat de economie in zwaar weer zit. Zeeland heeft een exportgerichte economie die daarmee gevoelig is voor con juncturele tegenslag. Tegenwind komt hier extra hard aan en met name de 'maakindustrie' kan nu alle steun gebruiken. Veel bedrij ven hebben het momenteel moeilijk. Het is dan ook extra zuur te moeten constateren dat de Provinciale autoriteiten in Zeeland zich niet sterker inzet ten voor de industrie. In de speer punten van de zojuist aangekon digde 'economische agenda Zee land' komt het woord 'industrie' jammer genoeg niet voor, terwijl de industrie een belangrijke aanja ger voor de economische activiti- teiten is. Aan de andere kant pro fileert de provincie zich als een 'strenge' overheid.. Met name het beleid op het gebied van ver gunningverlening en handhaving is contraproductief. Handhaven is goed en moet gebeuren. Maar de wijze waarop is anders dan in andere provincies en niet in ba lans met de zwaarte van de over tredingen die men meerit te con stateren. Door deze opstelling schrikt men potentiele investeer ders af. Investeerders willen een overheid die ondernemen gemak kelijk maakt, voorwaardeschep- pend is en die zorgt voor een le vel playing field'. De Zeeuwse bedrijven behoren tot de veilig ste in Nederland en behalen steeds betere milieuprestaties. Jaarlijks wordt er voor, vele tien tallen miljoenen geïnvesteerd om nog betere resultaten voor de toe komst te realiseren. Door de Pro vincie Zeeland wordt echter een geheel ander beeld geschapen. Niet echt een verstandige keuze. Tenzij men denkt dat de snelste weg naar een biobased economy het stilleggen van de industrie is. Dick Schipper Technocentrum Zeeiand In een kleine provincie als Zee land gebeurt heel veel als het gaat om stimulering van jonge ren zich goed te oriënteren op de mogelijkheden die een keuze voor een technische opleiding voor hen kan bieden. Naast acti viteiten zoals de Wetenschapsdag op 20 oktober en bijvoorbeeld het 'Onderwijsproject voor de Bouw' of de Thoolse Techniek- dagen zijn er ook ontwikkelin gen van meer structurele aard die de toevloed van toekomstig tech nisch personeel naar de Zeeuwse arbeidsmarkt stimuleren.Deze zo mer heeft de Roosevelt Aca demy een toekenning gekregen als Wetenschapsknooppunt' Doelstelling Inervan is dat jonge leerlingen (basisonderwijs) via do centen en studenten van de RA kennismaken, met weten schap (-pers). Daarnaast beschikt Zeeland over een 20-tal onder zoeksinstellingen die hun steen tje bijdragen. Tegelijkertijd vormt Zeeland een landelijke voorloper binnen het program ma 'Excellentie, Wetenschap en Techniek' waarbij leerkrachten zich verder kurineri professionali seren op het gebied van Beta- en techniekonderwijs. Docen- ten-in-opleiding krijgen al tij dens hun opleiding op de HZ-Pa- bo de kans zich te verdiepen in- teehniekonderwijs, een kans die lang niet alle-pabo's hun studen ten bieden. Onderwijs en be drijfsleven werken meer en meer samen om te bereiken dat alle Zeeuwse leerlingen, alle jongens en meisjes, zich de vraag stellen of een toekomst in de Zeeuwse techniek iets voor hen is. Aan toekomstperspectief en vraag op de arbeidsmarkt zal het zeker niet ontbreken. Jon Sletten Yara Peter BZW Dick ten Voorde Impuls Zeeland Gillis Poppe Auto Poppe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 98