Hervormingen op de arbeidsmarkt Technische Vakbeurs 2013 eind april deOndernemer 20 oktober 2012 Werk jobcoach De overheid wil regulier betaald werken flink stimuleren. In de aanloop naar de Tweede Ka merverkiezingen spraken diverse politieke partijen hun zorgen uit om de Wajongeren, die tussen de -wal en het schip dreigen te gera ken, jobcoaching is derhalve hot, mede in het licht van de (voorlo pig afgeschoten) Wet Werken Naar Vermogen (WWNV). Tekst: Henk van de Voorde MIDDELBURG - De WWNV zou per I januari 2013 worden ingevoerd, maar is voorlopig van de baan. Dat de nieuwe wet er desondanks toch in een of andere vorm zal komen staat buiten kijf, in het licht van de noodza kelijke hervormingen op de arbeids markt. Achterliggende gedachte is dat iedereen wel een .vermogen heeft om werk te leveren. In principe dient ie dereen op de reguliere arbeidsmarkt aan werk te worden geholpen. De verdiencapaciteit van de burger is daarbij bepalend. Op basis van die waarde neemt de werkgever iemand in dienst en de overheid vult het inko men aan tot het bestaansminimum. Al leen burgers met de indicatie 'beschut werken' blijven werkzaam in de ver trouwde omgeving van de sociale werkplaats. De sociale werkplaatsen in Zeeland dienen derhalve flink te herstructureren. Dit zal voor veel werknemers met een afstand tot de ar beidsmarkt ingrijpende gevolgen heb ben. Immers, vanuit de beschutte om geving van de sociale werkplaats, moet men verkassen naar 'de boze buitenwereld'. Begeleider Een jobcoach is iemand die langdurig werklozen, mensen met een arbeids handicap zoals Wajongeren of men sen met een structureel functionele beperking (SFB status) persoonlijk be geleidt op en rondom het werk. De begeleider zorgt ervoor dat het regu lier betaald werken voor deze mensen mogelijk wordt of dat het regulier be taalde werk voor hen wordt behou den. Er moet in ieder geval een ar beidsovereenkomst zijn van minimaal twaalf uur per week of sprake zijn van een proefplaatsing via het UWV. Ook als iemand door ziekte of een handicap langdurig problemen onder vindt bij de uitoefening van zijn werk, kan het zijn dat deze in aanmer king komt voor jobcoaching. Dit wordt beoordeeld door een arbeids- deskundige of een arts van het UWV. Door hun arbeidsbeperking kan het nodig zijn dat een werknemer op de werkplek professionele, persoonlijke begeleiding nodig heeft. Sommigen hebben extra tijd en aandacht nodig om taken aan te leren of vinden het moeilijk zich te concentreren. Ande ren vinden het niet gemakkelijk om in een team te werken, hebben een licht verstandelijke handicap of voe len zich erg onzeker. „Als deze men sen geaccepteerd en begeleid worden, ontpoppen ze zich als gemotiveerde krachten. Vaak werknemers, die trots zijn op hun baan en loyaal aan hun werkgever", aldus Shirley van Hove van Reander dat gespecialiseerd is in het begeleiden van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Cement Jobcoaching, ook wel persoonlijke ondersteuning genoemd, heeft als doel het behoud van werk. Het ac cent van de begeleiding ligt op het zo zelfstandig mogelijk functioneren van een werknemer met een arbeidsbeper king. Jobcoaches vormen het cement tussen de werkgevers en mensen met een arbeidsbeperking. Werkgevers die hun sociale ambities willen realise ren of verantwoord maatschappelijk willen ondernemen en een werkne mer met een arbeidsbeperking in dienst willen nemen, kunnen door de jobcoach ondersteund worden. Er wordt de nodige informatie gegeven, met alleen wat betreft regelingen maar met name ook in verband met de afstemming van de werkplek op de specifieke werknemer. Maatwerk „Jobcoaching is maatwerk. Iedere werknemer met een arbeidsbeperking en iedere werksetting is uniek. Soms gaat het om ontwikkelen van werkne- mersvaardigHfcden of persoonlijke ont wikkeling. Soms over het ontwikke len van vakvaardigheden. Het is ge bruikelijk dat de jobcoach gewoon meewerkt, vooral in de beginperiode. Tijdens het meewerken voelt de werknemer zich extra gesteund op de werkvloer. De coach kan bijvoor beeld de werknemer aanleren gestruc tureerd of nauwkeurig te werken, voor zichzelf op te komen, of vak technische vaardigheden aanleren. An derzijds heeft hij een voorbeeldfunc tie voor collega's en leidinggevenden. Hij geeft tips, maakt eventueel een werkschema of verdeelt een opdracht in haalbare deeltaken. Regelmatig vin den er gesprekken plaats over hoe het gaat. Wat gaat goed, waar moet nog aan gewerkt worden? Vaak vinden ge sprekken plaats op het werk, maar ook wel daarbuiten. Indien relevan onderhoudt de jobcoach ook contact met de thuissituatie en/of hulpverle ners van de werknemer. Het is wel de bedoeling dat de individuele begelei ding op de werkplek stapsgewijs wordt afgebouwd." hi Zeeuws-Vlaanderen en de Bevelan- den is Reander actief als UWV erken de jobcoach-organisatie. Ze werkt sa men met praktijkscholen en voortge zet speciaal onderwijsscholen van stichting Respont. Op het technische vlak is in het team van Shirley van Hove kennis en kunde aanwezig om daadwerkelijk op de werkvloer te coachen in zowel bouw, logistiek, me taal, groen, agrarische sector, detail handel, productie, horeca, administra tief, zorg en welzijn en facilitair. De Technische Vakbeurs in de Zeelandhallen te Goes was goed voor bijna 4.000 bezoekers en 110 exposanten. Dus wegens succes geprolongeerd: van 23 tot en met 25 april in de Zeelandhallen. GOES- Ports, Transport Equipment is een vakbeurs op het gebied van havenin richting'en -onderhoud, scheeps bouw, machinebouw en -reparatie- werken, offshore, hijs- en lifttechnie- ken, diensten en materieel ten behoe ve van op- en overslag van goederen. Schelde Delta Expo zal het informatie platform zijn van instanties en organi saties, die zich intensief bezig houden met de totale ontwikkelingen binnen deze regio. Beide evenementen worden georgani seerd door Event Services Center eveneens verantwoordelijk organisa tor van de Technische Vakbeurs. Als lokatie voor Ports, Transport Equipment/Schelde Delta Expo is ge kozen voor de Zeelandhallen Goes vanwege haar centrale ligging in de havengebieden van zuid-west Neder land en Vlaanderen. Een belangrijke bijdrage in het succes van de Technische Vakbeurs is te dan ken aan het feit dat dit evenement juist centraal in deze betekenisvolle re gio heeft plaats gevonden. Dat geeft aan dat door de overlap bin nen het deelnemersveld evenals dat van de bezoekers de wens aanwezig is om beide evenementen gelijktijdig te doen laten plaatsvinden. Dat betekent een nog krachtigere Technische Vak beurs en een waardevolle ondersteu ning voor het nieuwe evenement Ports, Transport Equipment/ Schel de Delta Expo 2013. De Technische Vakbeurs met Ports Transport Equipment/ Schelde Delta Expo 2013 zijn beide te bezoe ken op uitnodiging van exposant of organisatie. De Zeelandhallen te Goes heeft de be schikking over 10.000 vierkante me ter beursvloer, een buitenexpositiemo- gelijkheid en 1500 parkeerplaatsen. Beide evenementen hebben de waar dering van de lokale overheid, brancheverenigingen en opleidingsin stellingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96