Kerstmarkt Actie! Sociale projecten als machtsbasis 8 Malala kan staan en schrijver* Geweervuur na bomaanslag in Beiroet wg2010 zaterdag 20 oktober 2012 BIRMINGHAM - Het Pakistaanse meisje Malala Yousufzai, dat in Pa kistan door Talibanstrijders in haar hoofd werd geschoten, is met hulp weer in staat te staan en te schrijven. Het meisje kampt nog wel met een infectie. Dat hebben de Britse artsen die het meisje in Birmingham behandelen gisteren gezegd. Volgens dokter Dave Rosser van het Queen Elizabeth ziekenhuis voelt het meisje 'zich beter en wil ze zelf dat we meer details over haar situatie naar buiten brengen'. „Uit scans is gebleken dat haar her senen wel schade hebben opgelo pen, maar op dit moment zien we daar nog geen nadelige gevolgen van. Ze kan ons begrijpen. Ze kan zich bewegen, en ze is in staat te schrijven. Of.de aanslag gevolgen heeft voor haar intellect of haar ge heugen kunnen we nu nog niet zeggen", zei Rosser. Journalisten in Pakistan die ver slag doen over Malala, worden vol gens CNN door de Taliban be dreigd. „De vuile, goddeloze me dia hebben misbruik gemaakt van de situatie en journalisten veroor delen ons", schrijven de moslimex tremisten in een verklaring. BEIROET - Door een bloedige bom aanslag zijn gisteren in een christe lijke buurt van de Libanese hoofd stad Beiroet zeker acht personen om het leven gekomen, onder wie een hoge inlichtingenofficier. 86 mensen raakten gewond, aldus een regeringswoordvoerder. Soennitische moslims gingen na de aanslag uit protest in het hele land de straat op en verbrandden autobanden. In de kuststad Tripoli zouden geweerschoten gehoord zijn in de soennitische wijk Bab al-Tabbaneh. Het doelwit van de bomaanslag was naar verluidt een belangrijke medewerker bij de vei ligheidsdienst: Wissam al-Hassan. Met sociale woningbouwprojecten zoals hier in Ciudad Belén creëerde president Hugo Chavez een machtsbasis die hem in staat stelde de laatste verkie zingen met 10 procent verschil te winnen. foto GPD door onze correspondent Jan-Albert Hoofsen CIUDAD BELÉN - Margarita Nieves (52) kijkt nog dagelijks haar ogen uit in haar nieuwe appartement „Het is ongelooflijk. Mijn hele le ven woonde ik in een piepklein huisje in een levensgevaarlijke sloppenwijk, en nu heb ik niet eens genoeg spullen om de ruimte te vullen." Haar appartement is in Ciudad Belén, een woningbouw project op een uur rijden van Cara cas. Op een heuvel met zicht over een groene vallei zijn hier tiental len flatgebouwen uit de grond ge stampt. Wekelijks krijgen bewo ners van sloppenwijken, daklozen en mensen die hun huis door na tuurrampen zijn kwijtgeraakt, hier appartementen toegewezen van de regering. Gratis. Inmiddels wo nen er zo'n 1500 mensen. Projecten als Belén vormen de rug gengraat van het 'socialisme in de 21e eeuw' van president Hugo Chavez, die op 7 oktober voor de derde keer werd herkozen. Tot verbijstering van de verenigde oppositie was Chavez' voorsprong 10 procent. Ondanks het feit dat onder zijn leiding de inflatie is ge stegen naar bijna 30 procent, de criminaliteit is geëxplodeerd en het land volledig afhankelijk van de olie-export is geworden. Wie Ciudad Belén bezoekt, be grijpt waarom Chavez zo populair is. Onder zijn leiding is het percen tage Venezolanen dat in armoede leeft gezakt van 60 naar 37 pro cent. Dat is vooral bereikt door middel van grootschalige sociale projecten in de woningbouw, ge zondheidszorg en onderwijs. De sociale woningbouw is-het parade paardje. Op 29 miljoen Venezola nen wonen zo'n 2,7 miljoen fami lies in huizen van slechte kwali teit. Maar vorig jaar alleen werden ruim 150.000 nieuwe woningen ge bouwd. Dit jaar staat de teller op bijna 80.000. Op het eerste gezicht een groot succes, maar Belén heeft ook flinke gebreken. Er is maar drie uur per dag water, dat boven dien nauwelijks drinkbaar is. Ver der zijn de bewoners voor hun da gelijkse levensbehoeften volledig afhankelijk van winkeltjes die wor- De ruggengraat van het socialisme van de 21e eeuw den gerund door staatsoliebedrijf PVDSA. Critici stellen (Jaarbij dat Belén weliswaar de armoede van de bewoners heeft verlicht, maar dat ze in ruil daarvoor volledig in de houdgreep van het regime be landen. „Ik weet dat er hier men sen zijn die niet op Chavez heb ben gestemd", zegt Yuleisy Paz. „Maar niemand hier durft dat hardop te zeggen. Wie Chavez niet steunt, wordt het leven onmo gelijk gemaakt. De controle is groot." Zo zou een aantal bewo ners nog steeds geen eigendomspa pieren voor de flat hebben ontvan gen. Een politiek drukmiddel, fluis tert José, die anoniem wil blijven. „Voor flink wat mensen is het overdragen van de papieren uitge steld tot na de verkiezingen. Hen werd door mensen van de rege ring verteld dat ze hun huis uit moesten als ze niet op Chavez zou den stemmen." Desondanks is het overgrote deel van de bewoners van projecten als Ciudad Belén aanhanger van de president. Chavez haalde hier bijna een abso lute meerderheid. „Natuurlijk zijn er problemen, maar we klagen niet", zegt Nieves. „Ondanks alles is Chavez de enige president die voor de armen heeft gezorgd." mme Kerstbomen en lichtjes betoveren de straten. Flaneer langs de kraampjes. Ruik de geur van Glühwein en warme wafels. Geniet van de sfeer en overnacht in een hotel, waar u 's ochtends wordt verrast met een overheerlijk ontbijt... v.:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8