Grote Verzoener wil balans media rCf The silence of the lambs TERUGGESPOELD media@wegener.nl 25 Zaterdag 20 oktober 2012 Kofi Annan noemen zijn voetbalmaten hem. Omdat John Williams altijd ruzies probeert te beslechten. Niet alleen op tv, ook privé. Maar de Grote Verzoener is inmiddels toe aan iets anders, iets erbij. „Iets luchtigers, iets vrolijks. Geen onzin, maar niet iets zwaars." door Monique Brandt Voor buren die elkaar het licht in de ogen niet gunnen, is er hoop op verbetering. Vanaf 1 november zijn vredestichters Natasja Froger en John Williams er weer op RTL 4, voor het vierde seizoen van Bonje met de buren. John Williams is daarnaast volop in touw als Grote Verzoener met Het spijt me, waarin hij ook ruzies beslecht. Net als in Help, mijn man is klusser, waarvan een nieuwe se rie op stapel staat. Niet voor niets wordt hij op straat regelmatig aan gesproken door mensen in de pro blemen. „En in mijn voetbalteam noemen ze me Kofi Annan. Ook in wedstrijden dje dreigen te ont sporen, probeer ik mensen bij el kaar te brengen. Het zit in me, in dat opzicht passen dit soort pro gramma's dus goed bij me." Williams heeft over kijkcijfers niet te klagen. Mensen aanschouwen graag het leed van anderen. Maar juist die bijna dagelijkse overdosis ellende zit de presentator weieens hoog. „Je komt zo veel gekke din gen tegen! Mensen die een span doek in de tuin hangen voor de buurman met de te hoge boom: 'Bedankt voor de schaduw!'. Een bovenbuurman die in de clinch ligt met zijn onderbuurvrouw en probeert haar van bovenaf met een koelkast te raken. Of, zoals in Help mijn man is klusser, kinderen die moeten slapen in de open lucht, omdat het dak boven hun kamer al tijden open ligt. Soms verberg ik mezelf even ach ter de camera, omdat ik het niet trek." Wat hij er van heeft geleerd? „Dat we effe normaal moeten doen! Ga praten, communiceren. Schrijf des noods een brief1. Neem kleine stap jes en kom zo nader tot elkaar. Het gaat in wezen vaak nergens over." Dat zijn loopbaan zo'n afslag zou nemen, had hij nooit verwacht. In 1996 begon Williams als presenta toren van Veronica's Call TV, toen een nieuw fenomeen. „Er wordt badinerend over gedaan, maar in die tijd, toen het nog niet zo com mercieel was, was het ge-wel-dig om te doen. Pionieren. Plezier ma ken. Opeens kon iedereen op tv ko men! Ik deed spelletjes met Stella Gommans, net als Jeroen van der Boom, Babette van Veen, Guusje Nederhorst, Tim Immers. Konden bellers een wekkerradio winnen of zo. Je had een cadeau en dat spel en ik moest de tijd vollullen." Aan Call TV dankt hij een acteer- job in de politieserie Blauw Blauw. Castingbureau Hary Klooster zat verlegen om een donkere acteur. Iemand keek naar tv en zag Wil liams, achter de presenteerdesk. Hij werd gevraagd te auditeren en kreeg de rol, al was hij volslagen onervaren. Dat ontging regisseur Polio de Pimentel niet „Ik had in die tijd moeite met het onthou den van teksten, ik was door Call TV gewend te improviseren", ver telt Williams „Ik moest op gesprek bij de regisseur en was bloedner veus. Ik had geen ervaring, speelde puur op impulsen. 'John', zegt Pol io, 'we gaan een workshop doen'. Ik dacht: ik lig eruit! Een maand la ter komt hij weer, werd het toch géén workshop. Hij zei dat hij wel blij met me was, dat ik de andere acteurs scherp hield. Ze wisten im mers totaal niet wat ik nu weer ging zeggen." Uiteindelijk kwam het met tekst ook wel goed, na rollen in onder meer Westenwind, Goede tijden slechte tijden, Costa! en Onderweg naar morgen. Ook ging hij al snel quizzen presenteren: Woordzoeker met Valerie Zwikker, Opnieuw be ginnen en het ochtendprogramma Lijn 4. Door de vele vlieguren was de in Zeeland getogen Williams helemaal klaar voor duopresenta ties, zoals nu met Natasja Froger. „We vullen elkaar goed aan en het gaat steeds beter. We geven elkaar de ruimte, zijn beiden niet van die egotrippers die zelf het vaakst in beeld willen. Totaal niet. In het be gin begreep ik bepaalde dingen niet van Natasja en zij niet van mij. Zij heeft engelengeduld en ik wil soms niet meer praten maar dóen, aanpakken. Nu weten we dat van elkaar. We zijn echt goed op elkaar ingespeeld." Hij wil het genre 'hulp-televisie' niet meer missen, toch is hij wel toe aan iets anders. Ernaast. Iets lichters, iets luchtigei s. „Ik zou niet meer iets zo commercieels als Call TV willen, maar de sfeer, die lol, die mis ik wel. Elke dag dat vas te clubje, beetje keten. Bij Van den Ende speelden we het systeem plat met ons computerspel. Voet ballen in de gang, een flipperkast. En toch keihard werken. Ik voel dat ik in een fase zit dat ik zoiets erbij wil. Om er de energie uit te putten die ik voor deze program ma's nodig heb. Iets vrolijks, iets oppervlakkigs zo je wilt. Geen on zin, maar niet iets zwaars." Hij legde dit verzoek bij RTL neer en hoopt dat zijn bazen zijn wens zullen honoreren. „Wat ik nu doe, is fantastisch. Maar ik wil ook zo veel mogelijk mezelf blijven, naar mijn 'ik' blijven luisteren. Anders gaat het fout, krijg je een burn out, lichamelijke klachten. Dat wil ik dus niet. Ik wil in balans blij ven, naar mezelf blijven luisteren. En de John in mij zegt: breng ba lans in je leven. Dus dat doe ik." Ë3 Het spijt me. Elke donderdag op RTL 4 om 20.30 uur. Bonje met de buren. Vanaf 1 no vember op RTL 4 om 20.30 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Ik trek 'The silence of the lambs' (1991, vijf Oscars) in de videotheek stoer uit het rek. Volgens de omschrijving een enorm spannende thriller over serie moordenaar Hannibal the Cannibal, die de jonge FBI-agente Clarice M. Starling bij staat in de zoektocht naar Buffalo Bill, een freak die jonge meiden ontvoert, om zeep helpt en daarna vilt. Tegenwoordig moet je er ouder dan 16 voor zijn, maar is dat begin jaren negentig ook zo? Niemand houdt me tegen, legitimatiecontrole is er niet. Als de videorecorder aangaat, vergaat het la chen me snel. De openingsscène zorgt voor samengeknepen billen, al gebeurt er niets. Jodie Foster, agente in opleiding Starling, jogt in haar uppie door de mistige bossen en ik verwacht een psychopaat die met een bijl in de aanslag uit de bosjes springt om haar een kopje kleiner te maken. Maar de enige man die tevoorschijn komt, is een FBI-agent, die Starling meeneemt naar de grote baas. Hij heeft haar hulp nodig bij het vangen van Buffalo Bill. Daarvoor moet ze informatie lospeuteren bij Hannibal the Cannibal, een seriemoordenaar die zijn slachtoffers opeet en zijn straf uitzit. Hij helpt haar vanuit zijn cel met cryptische aanwijzingen en dwingt uiteindelijk een lu gubere ontsnapping af. Suggestie boezemt vaak meer angst in dan het werkelijke onheil. De makers van 'The silence of the lambs' hebben dat begrepen, de film zit er vol mee. Neem kannibaal Hannibal Lecter. Hij eet nergens iemand op, maar Antony Hopkins zet de moorden- Seriemoordenaar Antony Hopkins helpt agente Jodie Foster in The silence of the lambs. de psychiater zo overtuigend neer, dat het zien van de man alleen al koude rillingen geeft: strak achterover gekamde haren, on heilspellende blik in zijn ogen, de manier van praten. Zijn quote over een patiënt die hij ooit opat: 'I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti'. Hopkins' spel is fenomenaal, een van zijn beste rollen ooit. Buffalo Bill is een walgelijk figuur, die van vrouwenhuid een jurk probeert te naaien. Hij ontvoert een vrouw, gooit haar in een metersdiepe put, schiet haar na een paar da gen dood en slaat dan aan het villen. Je ziet het hem nergens doen, maar onder meer de jurk van mensenhuid die half af in zijn werkruimte hangt, is misselijkmakend. Natuurlijk zitten er ook voldoende echt smerige scènes in de film en vloeit er hier en daar bloed. Een afgehakt hoofd op sterk water in een fles, een opgevist lijk van een Buffalo Bill-slachtoffer dat een paar repen huid op de rug mist en bovenal Lecter die een bewaker gruwelijk te lijf gaat als hij ontsnapt uit de gevangenis. Het maakt de film nog net wat enger. Maar het is toch vooral de suggestie die van 'The silence of the lambs' een steengoede rolprent maakt Vredestichters Natasja Froger en John Williams zijn er vanaf november weer met Bonje met de buren, foto RTL/GPD door Marlous Flier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81