Bij ons in de Jordaan €89,- De Jordaan is de bekendste wijk van Amsterdam. Het barst er van de historie en je kunt 'gluren bij de buren'. Agnes Zuiker kreeg een inkijkje in het leven van echte Jordanezen. 3^ iJÖI In het kader van de Maand van de Geschiedenis zijn er in okto ber diverse activiteiten in de Jordaan. Meer informatie daar over op www.maandvandege- schiedenis.nl/jordaan Informatie over de rondleiding in de Jordaan door Raoul Serrée is te vinden op zijn website: www. a msterd a m excu rsies.n I Ontdek Amsterdam met WestCord Hotels LEZERSAANBIEDING m reizemidJwegeïieir.irall i7 reizen |j§| 024-3650360 IS"?! - Zaterdag20 oktober 2012 Wandelen door de Amsterdamse Jor daan is een leuke manier om een authentiek deel van de stad te leren kennen. Nog leuker is het met gids Raoul Serrée een kijkje bij de bewoners thuis te nemen. Serreé laat de Jor daan zien, vertelt over de geschie denis én stelt je voor aan de bewo ners van de wijk. Met zijn rondleiding Gluren bij de buren leidt Serreé groepen belang stellenden met schwung door de veelbesproken en veelbezongen Amsterdamse wijk. Op verschillen de plekken houdt hij stil om een mooi verhaal uit de oude doos te vertellen. Of hij neemt je mee naar binnen in een aantal Jordane se woningen. De gastvrije bewoners van de grachtenpandjes, die zo typerend zijn voor dit stukje Amsterdam, reageerden jaren geleden op een advertentie in een lokaal blaadje. Daarin zocht Serrée mensen die hun huis wilden tentoonstellen aan toeristen. Een van de bewoners die dat wel wilde, is de inmiddels gepensio neerde boekhandelaar Nico van Burg. De afgelopen jaren beklom men belangstellenden onder lei ding van Serrée de steile trappen van Van Burgs pand aan de Lelie gracht, net zoals wij dat nu doen. Eenmaal veilig boven in de piep kleine woning, ontpopt Van Burg zich als een voortreffelijk gastheer. Hij ontkurkt een fles wijn, schenkt onze glazen vol en steekt vervolgens van wal. Geestdriftig, verhaalt hij over de ontstaansge schiedenis van de Jordaan, die te- Luchtfoto van de grachtengordel, met een deel van de Jordaan. foto Bram van de Biezen/ANP Amsterdam «L,- GD (e// AMSTERDAM ruggaat tot de Tachtigjarige Oor log. Het is bijna niet voor te stellen dat dit fameuze stuk Amsterdam, tegenwoordig beter bekend als de 'grachtengordel', destijds niet meer was dan een weiland vol slootjes." De Jordaan is volledig bedacht en tot stand gekomen op de tekenta fel. De bouwplannen werden al rond 1600 gemaakt, omdat het toenmalige Amsterdam zowat-uit haar voegen barstte. Ieder jaar klopten meer dan 10.000 vreemde lingen aan de poorten en al die mensen moesten ergens wonen. In 1609 werd besloten tot uitbrei ding van de stad. De rijke Spaanse en Antwerpse kooplieden zagen het liefst vaarwater voor de deur van hun toekomstige woonhui zen. Daarom werden als een cirkel om de stadskern brede grachten aangelegd: de nu wereldberoemde grachtengordel. Ook het huis van Van Burg aan de Leliégracht maak te daar deel van uit en biedt van daag de dag nog steeds uitzicht op een prachtig deel van de gracht. Wie zich geen duur herenhuis in de binnenstad kon veroorloven, was aangewezen op bouwvallen buiten het centrum. En voor arbei ders die in het centrum woonden, was ook geen plek meer. Zij wer den verjaagd naar een stuk land ten westen van de grachtengordel. Aanvankelijk heette het nieuwe woongebied Het Nieuwe Werck, pas later kreeg de buurt de beroem de naam die het nu nog steeds heeft: de Jordaan. Daarmee werd vermoedelijk de Prinsengracht be doeld. De wandeling gaat niet alleen over de lang vervolgen geschiedenis. Zo voert Serrée ons langs het geboor tehuis van Heineken-ontvoerder Willem Holleeder, die werd gebo ren in de Eerste Egelantiersdwars straat, pal naast de kroeg waar zijn vader menig borrel achterover sloeg. Vlak om de hoek, verstopt achter een poortje, bevindt zich een idyllisch hofje. Daar woonde ooit de maitresse van Freddy Hein- eken, weet de gids te vertellen. We gaan op bezoek bij Ellen Kok. Ze bewoont liefst drie gerestau reerde huizen op de hoek van de Tweede Egelantiersdwarsstraat. Daar heeft ze een weergaloos uit zicht op de Westertoren. Trots ver telt ze dat schrijver Teun de Vries tot eind jaren negentig in dit huis heeft gewoond. Lang voor die tijd werd de buurt bevolkt door kleur rijke Jordanezen, met namen als Mie Borrel, Leendert Lerelap en Gerrit Bokkie. Aan de Rozengracht brengt Serrée ons naar een typisch Amsterdam se hofjeswoning. De oorsprong gaat terug tot 1740, toen de gracht nog niet gedempt was. Op een lap je grond naast het water stond een Italiaanse fontein. Voor het toen enorme bedrag van 4.000 gulden werd de grond, inclusief fontein, opgekocht door een doopsgezinde stichting, die er een hofje van 56 piepkleine huisjes liet verrijzen. De doopsgezinden hadden één voorwaarde: de hof] es woningen mochten alleen bewoond worden door vrouwen. Na ruim '270 jaar is dat nu nog steeds het geval. Mar ja Hoeve is de gelukkige huur ster van een van die monumenta le hofjes woningen. Zé woont al 15 jaar in het Rozenhof]e en wil er nooit meer weg. „Het is hier prach tig, een oase van rust in de stad. Je kunt hier na tien uur 's avonds een kanon afschieten en alles wat je hoort zijn de vogeltjes. Zeg eens eerlijk: waar vind je dat nog?" fWi Reageren? reizen@wegener.nl Wanneer u een bezoek brengt aan Amsterdam, is een wandeling door de Jordaan meer dan de moeite waard! U loopt langs de historische panden, de welbekende grachten, bijzondere boetiekjes en authentieke kunstgaleries. Aan het einde van een actieve dag is het heerlijk thuiskomen in WestCord Art Hotel Amsterdam. De Jordaan ligt op slechts vijf minuten fietsafstand van het hotel. De auto kunt u parkeren in de parkeer garage. Het Art Hotel*** biedt 130 comfortabele hotelkamers met o.a. een flatscreen, minibar en gratis WIFI internet. In het hotel vindt u een gallery met schilderijen van Herman Brood. U kunt zowel voor de lunch als voor het diner plaatsnemen in de gezellige Art Brasserie, grenzend aan het buitenterras. 2 PERSONEN VOOR INCL. ONTBIJT EN WELKOMSTDRANKJE 2 Nachten voor €169,00 voor2p. Verblijf mogelijk t/m 15-03-13. via www.westcordhotels.nl/wegener-arthotel of 020-410 96 71 WestCord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73