Afrikaanse zand 15 reizen •las.-» reizen@wegener.nl K| 024-3650360 Zaterdag 20 oktober 2012 Op de Royal Albert markt in Banjul verkopen bontgeklede vrouwen hun koopwaar. foto's Bert Sitters len op straat. Hij wil onze fietsen graag kopen als we teruggaan Ne derland. We vertellen maar niet wat ze ons hebben gekost. De volgende dag laten we Banjul achter ons en gaan op weg naar het zuiden. Drie jongens op een ezelwagentje begroeten ons harte lijk. Verderop storten gieren zich op het kadaver van een doodgere den hond. Aan onze rustige tocht komt een einde in Tanji, waar we worden overvallen door een kako fonie van lawaai. Het is een ge drang van jewelste omdat de vis vangst aan land wordt gebracht. En vis, met rijst, is in Gambia het belangrijkste voedsel. Afrikaanse steden en dorpen kun nen smoezelig zijn, maar de pastel- kleurige huisjes van de meest zui delijke kustplaats Kartong staan er keurig bij. De kinderen stromen massaal dansend de weg op als zij ons op fietsen zien aankomen. 'Toebab, toebab', (witte mensen) klinkt van alle kanten. Hier van daan fietsen we over zandwegen naar lodges aan zee tussen de dui nen. Voor een van die huisjes zien we die avond de zonsondergang. Intussen smullen we van ladyfish en rijst, overgoten met pindasaus en groenten. Na het eten maken we kennis met Wim van Heeswijk, die een jach tig bestaan in het bedrijfsleven ver ruilde voor een leven als beeldend kunstenaar in Gambia. Met hulp van lokale bewoners creëerde hij zijn eigen lodge op een verborgen plekje in het binnenland. Leuk om een omweg voor te maken. Van Heeswijk leidt ons rond door het dorp Berendeng. Midden in het dorp staat een reusachtige boom. Daaronder komen de dorpsbewo ners bijeen om beslissingen te ne men, bantaba noemen ze de plek. Van Berendeng rijden we naar Bri- kama, waar het minibusstation een al hectiek is. De passagiers ne men kippen en geiten mee in de vooral uit Nederland en Duitsland afkomstige en afgedankte voertui gen. Zakken, dozen en andere spul len gaan op het dak, de mensen proppen zich naar binnen. Wij fietsen verder. De weg golft een beetje op en neer, maar het hoogste punt is slechts 40 meter. Dorpen worden spaarzamer, maar er is altijd wel ergens een winkel- tje té vinden. Bij een van die win keltjes kopen we een stokbrood met de nationale variant van sand- wichspread. De eigenaar zet twee stoeltjes voor ons klaar. Kinderen bekijken ons, eentje begint te hui len bij het zien van enge, witte mensen. Volwassenen spreken ons aan. De bantaba onder de boom is ook hier een belangrijke ontmoetings plaats. Mannen zitten er op matjes op de grond. 'Allah is groot', galmt het vanaf de minaret van de mos kee, waarna de matjes worden ge bruikt voor het gebed. Het Bintang Resort, waar we zul len overnachten, ligt aan een zij- stroom van de Gambia Rivier. On ze kamer ligt op een vlonder bo ven de wetlands. We hoeven niet bang te zijn voor muggen, want we bevinden ons boven zout wa ter en daar houden de insecten niet van. Vóór het invallen van de duisternis arriveren de laatste vis sersbootjes. Daarna genieten we van volkomen rust. De volgende dag merken we, al fietsend, dat de dorpen primitie ver worden. Een groot contrast vormt de Sindola Safari Lodge naast de zomerresidentie van de president. Het zwembad biedt een zalige verfrissing na fietsen in het stof. Noch stoffiger wordt het als we de volgende dag op een ongeas- falteerde weg naar het Kiang Natio naal Park worden ingehaald door een groene vrachtwagen, geladen met Brand-bier. Het opstuivende zand zorgt dat we roodgekleurd worden. Gelukkig spoelt de douche van het Tendaba Camp ons weer schoon. Vanaf deze plek kun je goed zien hoe breed de door mangrove om geven Gambia Rivier is. Ruim 100 kilometer van zee is het water hier nog altijd zout. Alleen in de regentijd wordt het zoet. Tijdens een boottocht over de rivier en door de kreken legt onze gids uit hoe eb en vloed en het afwisse lend zoute en zoete water invloed uitoefenen op de flora en fauna. Later die dag, op het terras van de Bamboo Bar, beseffen we dat Gam bia aanzienlijk meer is dan een kort strookje hotels langs de kust. j 3 ArkeFly vliegt in zes uur recht streeks vanaf Schiphol naar Gam bia. Fietsen kunnen mee (reser veren verplicht, toeslag 40 euro per enkele reis). Zie www.arke- fly.com In de toeristische gebie den zijn eenvoudige fietsen te huur. In de wintermaanden wor den fietstochten georganiseerd vanuit het Senegambia Hotel (zie www.lifeandbike.be) Informatie over de lodge van Wim van Heeswijk is te vinden op www.soforal.nl Gambia is een veilig land. Het kli maat is tropisch, de regentijd is in juli en augustus. Malaria en an dere tropische ziektes komen voor. Wij kregen een medisch reisadvies van Vaccinatiecentrum Nederland: www.vacned.nl 7~:' Reageren? - - redactie.reizen@wegener.nl, In elk Afrikaans dorp is de waterput een belangrijke ontmoetingsplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71