ii spectrum h Van een totalitaire staat word je niet zo maar een democratie Zaterdag 20 oktober 2012 Simeon II, tsaar der Bulgaren, zal in de geschiedenis herinnerd worden door de ongebruikelijke stap die hij elf jaar geleden zette door zichzelf - in zijn eigen woorden - te 'degraderen tot premier'. door Joost van Egmond en Hans Jacobs foto Joost van Egmond n mijn tijd als premier." Het is Ieen zin die in het gesprek met Simeon II, koning van Bulgarije keer op keér terugkomt. „Heel mijn leven had ik mij op een an dere taak voorbereid, ik wilde geen pre mier wórden", zegt Simeon (75) in zijn goed verscholen koninklijke residentie Vra- na aan de rand van Sofia. „Maar toen ik in 2001 de verkiezingen won, was het niet correct om een ander het werk te laten op knappen en als een soort goeroe vanaf de zijkant toe te kijken. Ik moest in het diepe springen en ik heb daar persoonlijk een zware prijs voor moeten betalen. „De verwachtingen waren hooggespan nen, misschien wel te hoog", verzucht de koning. „Er waren mensen die van mij ver wachtten dat ik zou afrekenen met het vo rige bewind, dat ik zaken recht zou zetten, maar dat is niet mijn stijl. Met dialoog los je meer op, ik laat me niet leiden door emoties." Het unieke experiment duurde maar vier jaar en daarna kon hij met zijn politieke be weging nog één regeringsperiode meerege- ren. Het hoofddoel werd bereikt: lidmaat schap van de Europese Unie. Hij ontvangt in 'de witte salon'. „Die naam heb ik er maar aan gegeven omdat de com munisten al het houtwerk van de meubels wit hebben geverfd", zegt hij. Zijn sober ingerichte woning is meer villa dan paleis. Simeon onderbreekt het gesprek even om zijn in Marokko verblijvende dochter Kali na te bellen en om een fotoboek te pakken dat vijfjaar geleden ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is verschenen. „Dit geeft een goed beeld van mijn leven", beveelt hij het lijvige werk aan. Voor de le vensgeschiedenis van de koning-premier zijn ook wel een paar pagina's nodig. Volgend jaar is het precies 70 jaar geleden dat hij op 6-jarige leeftijd op de troon kwam door de plotselinge dood van zijn vader, tsaar Boris III. Die was enkele dagen nadat hij terugkwam van een onaange naam bezoek aan nazi-Duitsland, waar Adolf Hitier zijn bondgenoot de mantel had uitgeveegd omdat Boris weigerde mee te vechten tegen Rusland en geen Bulgaar se Joden wilde uitleveren. „Mijn vader was gezond, vlak voor zijn dood is hij nog gaan klimmen in de ber gen. Uiteraard werd gedacht dat hij is ver giftigd. De vraag is wie er baat had bij zijn dood. We weten niet wat er is gebeurd en kunnen het niet meer achterhalen." Er was hoop dat de opening van archieven in Duitsland, de Verenigde Staten en op het laatst ook in Rusland het mysterie zou op lossen. „Maar ook daar hebben we niets gé- vonden." Het hart van de koning vertoon de sporen van een hartaanval, maar er valt niet meer vast te stellen of er vuil spel aan vooraf is gegaan. De stoffelijke resten van Boris III werden kort na de communistische machtsoverna me in 1946 opgegraven en verdwenen daar na spoorloos. „In 1993 waren er nog solda ten in leven, die daar aan hadden meege werkt, maar zelfs zo veel jaren later wilden ze er niets over vertellen. Het doet pijn niet te weten waar de resten zijn gebleven en niet te weten wat is gebeurd", zegt Sim eon gelaten. Zijn moeder Ioanna, van oor sprong een Italiaanse prinses, is begraven in Assisi. „Daar is ze getrouwd, daar voelde ze zich thuis, bovendien mocht ze als ka tholiek niet worden bijgezet in het ortho doxe klooster in Rila waar het hart van mijn vader zich bevindt." Het koningschap van de kleuter duurde maar kort. De Sovjets bezetten Bulgarije aan het einde van de Tweede Wereldoor log. Ze vermoordden de regenten en dre ven de koninklijke familie het land uit. „Ik heb vijftig jaar min drie maanden in ballingschap in het buitenland gewoond", vertelt Simeon. Hij kwam na tal van om- zwervingen uiteindelijk in Spanje terecht en leerde en passant zeven talen min of meer vloeiend spreken. Die vaardigheid kwam hem later bij het premierschap goed van pas. „Ik kon met bijna iedereen zonder tolk praten. Dat maakte het con tact persoonlijker en beter." Simeon herin nert zich een EU-bijeenkomst in Italië. Hij hoorde toespraak na toespraak aan om zijn koptelefoon voor de simultaanvertaling pas op te zetten toen de Poolse premier aan het woord kwam. „Even later kreeg ik een briefje toegeschoven van de Italiaanse premier Silvio Berlusconi: 'eindelijk een taal die je niet kent' stond daar op." Tijdens zijn ballingschap hield Simeon zijn vaderland imgedachten. „Er was altijd wel een vorm van contact, ik ben me altijd voor Bulgarije blijven inzetten. Ik had ook een abonnement op drie kranten. Taaie kost was dat. Er gebeurde nooit wat in Bul garije. In de pers stonden alleen communi qués. Dan besef je ook hoe geïsoleerd onze mensen al die jaren onder het communisti sche bewind hebben geleefd. Dat poets je niet zo maar weg. Je wordt van een totali taire staat niet zomaar een democratie, nie mand die een kant-en-klaar recept had om die overgang foutloos te maken." Simeon verwachtte niet dat hij nog eens zou kunnen temgkeren naar Bulgarije. „Ik dacht dat het Sovjetrijk mij zou overle ven", zegt hij. Van zijn vijf kinderen ver langde hij daarom niet dat ze Bulgaars leer den. „Twee spreken het een beetje. Toen de omwenteling kwam, hadden ze al hun eigen carrière. Ik had gehoopt ze meer bij Bulgarije te betrekken, maar toen ik pre mier werd, heb ik ze gevraagd om weg te blijven. Mijn tegenstanders gebruikten hun aanwezigheid om te beweren dat ik uit was op herstel van de monarchie." Simeon, die voor zijn politieke leven de" achternaam Sakskoburggotski aannam, wil de met zijn westerse achtergrond en con tacten conform zijn motto 'plicht boven alles' Bulgarije uit zijn isolement halen en bij Europa betrekken. „Wie had in 1989 kunnen denken dat we ooit lid zouden zijn van de EU?", zegt hij. Zijn instelling is steeds geweest dat niet het herstel van het koningschap telde, maar alleen de positie van Bulgarije. Die tegelijk pragmatische en naïeve benadering door de koning-pre mier werd maar matig begrepen. „Ik kreeg veel weerstand", geeft hij toe, ook op per soonlijk vlak. Zo staat de temggave van het koninklijk privébezit ter discussie, tot groot verdriet en ergernis van Simeon. „Mijn moeder heeft van de communisten een lijstje gekre gen met alle eigendommen die ze in be slag hadden genomen. Het hooggerechts hof heeft vijftig jaar later bevestigd dat 'de burger Simeon' dat terug moest krijgen, en nu is er een moratorium ingesteld op het temggeven van land en de paleizen. Dat privébezit ter discussie wordt gesteld is vreemd en kwalijk", aldus de verongelijkte koning. Maar hij rekent de problemen als onderdeel van de prijs die hij heeft moe ten betalen voor zijn premierschap. Er is nog een andere last die hij moet dra gen, al is hij terughoudend over het onder werp. Oudste zoon kroonprins Kardam (49) raakte in 2008 betrokken bij een ern stig auto-ongeluk en ligt ondanks eerdere tekenen van herstel nog steeds in coma, in Madrid. „Dat is een kruis dat we moeten dragen." Het heeft Simeon dichter bij ko ningin Beatrix gebracht, wier zoon Friso sinds februari in coma ligt na een skionge val. „Ik heb er vorige week nog met prin ses Laurentien over gesproken toen ze hier op bezoek was. Het is zwaar, "maar zo is het leven." reageren? spectrum@wegener.nl Koning Simeon II van Bulgarije p- Simeon Borisov van Saksen-Coburg en Gotha is geboren op 16 juni 1937. Bij het overlijden van zijn vader tsaar Boris III wordt hij op 28 augustus 1943 koning der Bulgaren, onder regent schap van onder anderen zijn oom. Op 16 september 1946 wordt Simeon met zijn familie door het nieuwe com munistische bewind het land uitgezet. Hij doet geen afstand van de troon. Op 16 juni 1955, in ballingschap in Ma drid, aanvaardt Simeon II op zijn 18e verjaardag formeel de troon. Hij huwt in 1962 donna Margarita Gómez-Acebo y Cejuela. Het paar krijgt vijf kinderen. De oudste_zoon Kardam (49) ligt in coma na een au to-ongeluk in 2008. Na de val van het communisme krijgt Simeon in 1990 weer een Bulgaars pas poort, in mei 1996 keert hij voor het eerst terug. Simeon wint in 2001 met zijn Nationa le Beweging Simeon II de parlements verkiezingen en wordt vier jaar pre mier. In 2009 krijgt zijn partij nog maar 3 procent van de stemmen. Sim eon trekt zich terug uit de politiek. Bij de viering van het diamanten rege ringsjubileum van koningin Elizabeth in juni 2012 zit Simeon op een ereplaats, naast de Britse vorstin. De placering is op volgorde van troonsbestijging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67