die premier werd spectrum IO De ochtendkrant Zaterdag 20 oktober 2012 Afrika verveelt nooit. Verbijstert altijd. Boeit mateloos. Is onvoor spelbaar. Als ik 's ochtends een snee brood op mijn bord leg en deze plots tot leven komt, is het altijd weer een verrassing wat eruit zal krui pen. Piepkleine miertjes of maden. Soms een kakkerlak. Het broodrooster biedt uit komst. Als ik vervolgens de krant opensla, stra len me altijd weer de meest bizarre, schokkende en aangrijpende verhalen te gemoet. Soms is één krant al genoeg om een waanzinnig mooi beeld te krijgen van wat er zoal gebeurt in een Afrikaans land als Kenia. Zoals laatst Een 6-jarig meisje is ont voerd uit een kerk en de kidnappers eisen 5 miljoen Keniaanse shilling, ongeveer 45.000 euro, van de ouders die met een beetje geluk sa men zo'n 250 euro per maand ver dienen. Het meisje wordt onge deerd teruggevonden, maar de schrik zit er goed in bij de kerkgan gers, want als je zelfs onder het oog van God kunt worden weggeroofd, waar ben je dan nog wel veilig in dit land? Wijze raad van de politie: raak nooit door emoties overmand als de een of andere onverlaat zegt je kind te hebben ontvoerd. Gewoon rustig luisteren en de kidnappers vriende lijk gedag zeggen. Trek ook nooit meteen je chequeboek! De voormalige Britse premier Gor don Brown meldt dat drie op de tien Keniaanse schoolmeisjes zwan ger raken, een van de hoogste cijfers ter wereld. Ook op het gebied van het uit huwelijken van hun minderjarige doch ters scoren ouders in Kenia veel hoger dan die in andere landen. Vooral in tijden van hongersnood wordt dochterlief snel aan de eerste de beste slijmjurk meegege ven in ruil voor een zak maïs. Ik lees verder. Ene George Obama is door een rechter in Nairobi verboden om met zijn 3-jarige zoontje naar oom Barack in de VS te reizen. George, een halfbroer van de president, nam het kind op zijn verjaar dag bij de moeder weg om een cadeautje te gaan kopen, maar het het jongetje ver volgens 'verdwijnen'. De moeder had voor de zekerheid nog oma en een tante meegestuurd naar de winkel, maar die gooide George onder weg uit de auto. Een moeder verkocht uit pure armoede haar pasgeboren baby voor 30 euro en een Britse hartspecialist die in Kenia regelmatig liefdadigheidsoperaties uitvoerde, zat regelmatig aan jongetjes, niet omdat ze aan een levensbedreigende kwaal leden, maar omdat de dokter er op gewonden van raakte. En tot slot het verhaal van een levend be graven 95-jarige vrouw. Familieleden kre gen ruzie over wie tante die avond naar bed zou brengen en in zou stoppen, waar op neef John Paul dacht, dan stop ik haar er maar voorgoed in. Hij ontkende tegen de politie dat het bes je levend de kuil was ingegaan en toen tante dagen later werd opgegraven consta teerde een agent met droge ogen dat zij inderdaad was overleden. Tot zover wat in de krant staat. Wat er soms tussen de pagina's uitrolt, is al even absurd. Toen ik laatst van een vrouwtje langs de weg lokale groenten (in Neder land noem je het onkruid) had gekocht en deze thuis bekeek, bleek er iets rozigs, viezigs, slijmerigs tussen te zitten, wat nog het meest weg had van een afgedre ven vrucht. Kokhalzend rende ik de keu ken uit Afrika grijpt je bij de keel, hoe dan ook. STANDPLAATS KI door Frans van den Houdt 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66