9 spectrum Ger Visser over: Zaterdag 20 oktober 2012 dat mét de bank gedaan." Zijn aanhouding, begin juli: „Ongekend. Dat het mogelijk is in een democratisch land dat prat gaat op zijn vrijheid, iemand zo van de straat te plukken en in een hok van 2 bij 2 meter te zetten. Karak termoord, het was puur voor de beeldvorming. Dan ben je ineens Ger V. Men had toch ook gewoon kunnen zeg gen: kom langs, we doen een huiszoeking. Ik vind het laf en minderwaardig. Alsof je iemand hebt doodgeschoten. Dit gaat - mogelijk - om een economisch iets.... Moet je voorstellen wat dat met je gezin doet, met je zakenrela ties, je omgeving. Buitenproportioneel." De Ferrari's die in beslag werden genomen: „Die Ferrari's stonden in een hal van Eurocommerce Be leggingen. In feite behoorden die hal en die auto's toe aan de bewindvoerder, ze zijn op dat moment al niet meer van mij. Maar dan worden ze met veel misbaar 'afge voerd' en is een persfotograaf ingeseind, zodat het be kend wordt. Dan wordt er een beeld van je gecreëerd. En die Ferrari's verzamelde ik niet. die had ik verworven toen ik in de jaren negentig een lapje grond kocht met ga rages. Een ondernemer wilde die garages kopen en vroeg of hij gedeeltelijk mocht betalen met zijn Ferrari's. Zo kwam ik eraan." De curatoren: „Hoe"kan het dat zo'n groot faillissement wordt toegewe zen aan drie tamelijk onervaren curatoren? Niets persoon lijks, hoor. Maar voor de accountant die is toegevoegd, is het zijn eerste faillissement. Zelfs met al de goede bedoe lingen en voornemens die deze curatoren hebben, blijft dit ongelooflijk. Zij kunnen geen tegenwicht bieden aan de juristen van Rabobank, die ook nog eens indirect de curatoren betaalt." foto Ab Hakeboom Die sfeer van elkaar helpen was in decem ber verdwenen. Rabobank deed in de Al- meerse kwestie aangifte van valsheid in ge schrifte. Het voorcontract dat hij kort daar voor volgens eigen zeggen op verzoek van Rabobank had gemaakt, bleek nu een re den voor justitiële vervolging. Visser wil er niet veel over zeggen. „Maar als ik iets heb gedaan wat niet mag, dan heb ik dat mét de bank gedaan." Vanaf dat moment ging het snel. Waar Vis ser nog een plan had om het probleem van de leegstand in 2,5 jaar terug te bren gen naar 'nihil', trok met name huisban kier Rabobank een eigen plan: Visser moest aan de kant en het bedrijf moest uit elkaar worden getrokken. Dat bleek uit de besprekingen die er tussen januari en april van dit jaar waren. Visser spreekt van een dubbele agenda bij de Rabobank, die aan stuurde op een constructie waarbij clusters van vastgoed in aparte BV's komen, gekop peld aan de bank die het vastgoed finan cierde. De problemen stapelen zich ondertussen op. Er volgen faillissementsaanvragen, kort gedingen en beslagleggingen. Nervositeit alom. Opeens ligt de werkwijze van Euro commerce onder vuur. Vastgoedontwikke laars die panden van Eurocommerce heb ben gekocht, beklagen zich erover dat Eu rocommerce huurders meeneemt. Het be drijf zou een soort piramidespel spelen. „Onzin", zegt Visser nu. Aanvankelijk gaf hij geen commentaar. „Daar houd ik niet van. Bovendien: ik had nooit gedacht dat er zo'n lawine aan publiciteit zou komen." Het was een inschattingsfout. Ook de macht van de compliance-afdeling van Ra bobank heeft hij onderschat, zegt hij nu. „Ik was naïef, dacht: heb veertig jaar geld voor hen verdiend en nu het even minder gaat, denken ze met me mee." Maar er werd niet meegedacht. Integendeel: de ont takeling ging razendsnel. Eerst was er sur seance van betaling, daarna zijn ontslag brief, vervolgens werd hij aangehouden en kort daarna was de zaak failliet. „Net een Hollywoodfilm, zo snel. Heel ongebruike lijk. Het moest willens en wetens kapot." De constructie waar Rabobank al vanaf het begin op aanstuurde, wordt nu uitge voerd. Behalve ABN Amro gaan alle ban ken erin mee. Binnenkort is de veiling van ruim veertig complexen die per cluster worden verkocht. Een schijnveiling, noemt Visser het. De banken zullen zelf een bod doen op het door hun gefinancier de vastgoed. ABN Amro onttrekt zich er aan. „Omdat het niet in ons belang is", al dus een woordvoerder. Visser spreekt over 'een waardevernieti- ging die zijn weerga niet kent'. Daarnaast is er karaktermoord gepleegd, vindt hij. „Willens en wetens wordt iets moois ver nietigd. In plaats van dat je huisbank, die veertig jaar aan je verdiend heeft, je helpt, word je door een stel boeven van de com pliance-afdeling kapotgemaakt." reageren? spectrum@wegener.nl Rabo: 'Visser pleegde fraude, niet wij' Rabobank-woordvoerder René Loman stelt in een reactie dat de Rabobank zich 'niet herkent' in de 'suggestieve' uit latingen van Ger Visser. „De heer Visser heeft erkend dat hij contracten heeft vervalst. Hoeveel? Dat weet ik niet Maar wij hebben daarop aangifte gedaan van valsheid in geschrifte en andere partijen geïnformeerd. We wachten het on derzoek nu af." De suggestie van Visser dat de Rabo bank hem daartoe heeft aangezet, wijst de woordvoerder met klem af. „Hij heeft zaken vervalst, niet wij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65