'Eurocommerce moest spectrum 8 'Ik voel me een slachtoffer van een afrekening' Zaterdag 20 oktober 2012 gewoon Hij was de gevierde ondernemer met wie iedereen gezien wilde worden, gaf lezingen over de werkwijze van Eurocommerce en banken en financiële instellingen kwamen op hem af als bijen op de honing. Tot de crisis. Toen wist met name huisbankier Rabobank niet hoe snel het zijn handen van Ger Visser af moest trekken. Nu vecht mister Eurocommerce voor rehabilitatie. „Wat hier gebeurt, is buitenproportioneel." door Raymond Korse In hotel-restaurant de Roskam in Gorssel, eigendom van zijn dochter, trekt Ger Visser een document uit de map die hij heeft meegenomen voor het gesprek. Het is de brief waarin hij zijn ontslag aankondigt als direc teur van Eurocommerce. De brief van zijn hand bevat de aantekening dat zijn ontslag niet in het belang van crediteuren is én dat het zal leiden tot een meer dan substantië le waardevernietiging van bezittingen. Zijn vertrek - ten tijde van de surseance van betaling van Eurocommerce - werd af gedwongen door de Rabobank. De onder tekening van zijn eigen ontslagbrief was een ongelooflijk verdrietig moment, zegt Visser. „Tragisch. Ik ben trots op mijn fami lie en mijn bedrijf, in veertig jaar opge bouwd. Ik heb altijd keurig belasting be taald, kan iedereen recht in de ogen kij ken." In 1972 begon hij zijn vastgoedbedrijf en het verdienmodel is altijd hetzelfde ge weest: kantoren ontwikkelen, huurders zoeken en dan het kantoorcomplex verko pen. In al die jaren heeft zijn bedrijf vijf honderd kantoren ontwikkeld en nog eens tweehonderd kantoren gekocht en gereno veerd. „In die veertig jaar is er voor vele miljarden vastgoed gerealiseerd, terwijl het team van Eurocommerce uit slechts 28 me dewerkers bestond", aldus Visser. Vierdui zend huurcontracten. „En in al die jaren is het aantal geschillen met huurders, kopers of fiscus zeer beperkt geweest." Hij zegt het bewust. „Omdat in het faillisse- Ger Visser: „Als ik iets heb gedaan wat niet mag, dan heb ik mentsverslag staat dat de boekhouding chaotisch was", aldus Visser. Hij heeft er geen goed woord voor over, zoals hij wordt afgeschilderd in de media. Daarom wil hij zijn verhaal vertellen. Om te zeggen hoe het volgens hem echt zit en wat de rol van de banken is. Dat verhaal begint in 2006, toen Eurocom merce een kredietlijn had van 'nog maar' 250 miljoen euro. „Banken wilden expan deren, ze kenden ons en ons verdienmo del. Binnen no time hadden we een kre dietlijn van 900 miljoen. We werden gefa- ciliteerd door de banken." Die banken - de Rabobank voorop - ver dienden goud geld. Goede rentes, afsluit- provisies en, zodra een kantoor verkocht was, een exitfee. „En de commerciële men sen van die banken kregen allemaal uitste kende bonussen, bovenop hun salaris." Dat ging goed tot en met 2010, toen Euro commerce nog 200 miljoen omzet draaide met een eigen vermogen van 235 miljoen euro en een winst van 20 miljoen. „Maar in 2011 was er een totale vraaguitval. Dat hadden we nog nooit meegemaakt." Wat er tegelijkertijd volgens Visser bij de banken gebeurde, was dat onder druk van de banken- en schuldencrisis de macht ver schoof van de commerciële jongens, die ja renlang met flinke bonussen naar huis gin gen, naar de minder betaalde juristen .van de afdelingen beheer en compliance (de af deling die controleert of de bank en haar personeel zich aan de interne en wettelijke regels houdt). „En in dat geweld zijn wij terechtgekomen", zegt Visser. „Ik ervaar nu dat het gewoon om een afrekening gaat tussen de compliance-afdeling en de com merciële jongens van de bank. En de com pliance-afdeling van de Rabobank is de moeilijkste om afspraken mee te maken."' Een andere verklaring kan hij niet beden ken. Vorig jaar ontstond er een probleem bij de Carlton-tower in Almere, een com plex met 40.000 vierkante meter vloerop pervlakte. Gebouwd op risicobasis, zoals altijd. Eurocommerce betaalt een groot deel, de Rabobank de rest. Er was 30 pro cent verhuurd, de rest niet. Visser ging er van uit dat het om een klein probleem ging. Bij FGH, de zakelijke tak van Rabo Nederland, drongen ze aan op huurcon tracten. Eurocommerce was in onderhan deling met een huurder, in overleg met FGH - aldus Visser - werd een voorcon tract overlegd. „Mogelijk voorbarig", zegt hij nu. Dat was half november, zo gingen Visser en FGH met elkaar om. Hij denkt dat alles goed zal komen. Rabobank is zijn huisbankier, kort daarvoor heeft hij de bank nota bene van een probleem verlost door een pand in Hengelo te kopen. Op verzoek van de Ra bobank zelf. Het ging om een transactie van 12 miljoen euro, waarvan 9 miljoen eu ro door Rabobank gefinancierd, zonder taxatie. In strijd met de eigen regels van de bank. „Er mocht geen ruchtbaarheid aan gegeven worden omdat de koppeling van financiering en kopen van het pand bij de bank niet mocht en kon." -f :Wmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64