AART STAARTJES spectrum 6 Zaterdag 20 oktober 2012 f TJ" k wilde dat ik wat dapperder was", zegt Aart Staartjes (74). I„Dat ik meer mijn nek durfde uit te steken, schande roepen over allerlei zaken." Zijn kleine gestalte - grijze Allstars, spijkerbroek en een dot wit halflang haar - schuifelt van achter zijn houten tuintafel naar de keu ken. Keert terug met zijn mond aan een rietje; een pakje chocomel. Kleine dapper heden, noemt hij ze, de twee keren dat hij poogde een jongetje van de verdrinkings dood te redden. Eentje lukte, de ander niet. Het is het leven zoals het is, weet Staartjes: nu eens slaagt het, dan weer niet. Zijn loopbaan was goeddeels geplaveid met goud, al zou hij het zelf zo nooit om schrijven. Privé vielen er gaten op zijn pad. Hij verloor zijn vader onverwacht aan de gevolgen van een hartinfarct, brak met zijn dochter na een ruzie over Sesamstraat en scheidde van zijn eerste vrouw. Lang geleden leerde Staartjes al dat een mens met ontzettend weinig toe kan. Een wijsheid die de toon zette voor zijn nieu we kinderboek, Grote Hannes is al zeven. Het is het tweede deel over een moedig jo chie op klompen in een huis zonder stroom. Hannes is het tegenovergestelde van kleine Aart. Hij was een bedremmeld mannetje, dat zou uitgroeien tot de vrien delijke, maar bij vlagen sikkeneurige me neer Aart. Die relativeert: „Ach, ik ben ook maar een halfgelukt mens." Staartjes denkt dat hij niet echt een leuk kind was. „Ik was verlegen, te veel in me zelf gekeerd. Lang niet zo vrijmoedig en Acteur 'meneer Aart' Staartjes liet een deel van zijn leven los en verhuisde van Marken naar het Friese Dronryp. Een gesprek met een vriendelijke, maar bij vlagen sikkeneurige man. door Lieke van den Krommenacker foto's Siep van Lingen en ANP nieuwsgierig als Hannes. Die durft alles. Ik was voornamelijk bang om zichtbaar te zijn, wat wel goed uitkwam in de oorlog. Mijn jeugd speelde zich afin de jaren veer tig en vijftig. We waren arm, er was niks. Ik ging pas op mijn 8e naar school, liep op klompen, net als Hannes. Toch was ook ik gelukkig. Het is wat me bezighoudt, overal om me heen zie ik luxe, vreselijk. Hannes woont in een hutje zonder stroom, alles is simpel, maar hij is tevreden. Dat verhaal wil ik vertellen aan kinderen van nu, die dat natuurlijk raar vinden. Geen stroom, geen mobiele telefoon. „Het mooie is dat kinderen het heel leuk vinden om te lezen. Pedagogisch gezien stuit het op allerlei bezwaren, een kind op voeden in een huis zonder elektriciteit. Maar ik vind dat je overal vraagtekens bij moet durven zetten, je steeds afvragen: moet dat nou, is het nodig? Als ik mijn zoon zie, die hard moet buffelen om alles bij elkaar te verdienen. Het is bijna een plicht: iedereen moet drie keer per jaar op vakantie, een racefiets, een Playstation." Staartjes ontkent niet dat ook hij meedoet: „Ik ben net zo fout. Net zo stom geweest. Je gaat met de stroom mee. Maar al die elektronica tegenwoordig, die televisie, het is een vloek. De berg programma's is een plaag. Als mijn kleinkinderen op bezoek komen, is het 'even tv kijken'. Ik vraag din gen, krijg geen antwoord. Die raar praten de sponzen op Nickelodeon, die gaan voor. Programma's als Sesamstraat, daar zit meer gedachte achter. Er worden thema's aangeroerd die ergens over gaan. Dat kun je van Kabouter Plop niet zeggen. Van zulke types word ik nou zo moede loos, hè. Er zijn talloze zaken die kinderte levisie kan aanroeren: dood, scheiden, seks. Of minder zwaar, maar wel zinvol. Zoals de Sesamstraat-aflevering waarin Tommie zijn verjaardag viert. Hij krijgt een sirene en sambaballen, waar hij de he le dag mee rondloopt. Tot ergernis van me neer Aart natuurlijk. Dus die geeft hem een nuttig cadeau. Een stoffer en blik, om mee op te ruimen na afloop van het feest. Tommie begint meteen vreselijk met de stoffer op dat blik te rammen. Goede kin dertelevisie is taboedoorbrekend, weerbar stig en stelt rare vragen." Ook Hannes stelt rare vragen. Zo peinst hij over de voornaam van Jezus. „Hannes is nu ouder dan in het eerste deel. Hij gaat meer nadenken, twijfelen. Over Sinter: klaas en Kerstmis. Van andere kinderen hoort hij dat Jezus' voornaam Kindeke is. Vervolgens vraagt de juf hem in de klas uit te leggen waarom we kerst vieren. Hij ver telt over de geboorte van Jezus en over Je zus' pappa, die een vuurpijl afsteekt omdat er zo'n bijzonder kind is geboren. Moet ook wel, redeneert Hannes, want anders schiet je niet zo'n vuurpijl af. Dat vind ik grappig. Tegelijkertijd blijft de grondge dachte van zo'n verhaal overeind: de hoop op een betere wereld, de komst van een verlosser. Dat is mooi en troostrijk." Staartjes noemde de pestkop in Grote Han nes Erik, net als Erik L. Meijer, ooit de man in het Pino-pak en de geliefde van zijn dochter. Een conflict over Meijers ontslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62